Atentie, Contabili!

Codul Fiscal s-a modificat!
Va rugam sa cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Impozitul pe profit, venit si salarii"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Impozitul pe profit, venit si salarii

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Impozitul pe profit, venit si salarii".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Stiri si analize economice

Cheltuieli de protocol. Care e diferenta intre cheltuielile deductibile si cele nedeductibile?

In ce priveste cheltuielile de protocol, va prezentam diferentele dintre cheltuielile de protocol deductibile si cheltuielile de protocol nedeductibile.

Din punctul de vedere al impozitului pe profit, in conformitate cu prevederile art. 21 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, cheltuielile de protocol sunt deductibile limitat, in limita unei cote de 2% aplicate asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit.

Redam in continuare, prevederile de la art. 21 alin. (3) lit. a din Codul fiscal si de la pct. 33 din normele metodologice:

"Art.21 alin (3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:

a) cheltuielile de protocol in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit; 33. Baza de calcul la care se aplica cota de 2% o reprezinta diferenta dintre totalul veniturilor si cheltuielile inregistrate conform reglementarilor contabile, la care se efectueaza ajustarile fiscale. Astfel, din cheltuielile totale se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent si amanat, cheltuielile de protocol, cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, iar din totalul veniturilor se scad veniturile neimpozabile. In cadrul cheltuielilor de protocol, la calculul profitului impozabil, se includ si cheltuielile inregistrate cu taxa pe valoarea adaugata colectata potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal, pentru cadourile oferite de contribuabil, cu valoare egala sau mai mare de 100 lei."

Din punctul de vedere al TVA, potrivit prevederilor din Normele metodologice date in aplicarea art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:

Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015
Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2015
Cartea Verde a Contabilitatii 2015

Vezi detalii

OMFP 3055/2009 a fost abrogat!
OMFP 3055/2009 a fost abrogat!

Vezi detalii




"bunurile de mica valoare acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol nu sunt considerate livrari de bunuri daca valoarea fiecarui cadou oferit este mai mica sau egala cu plafonul de 100 lei, exclusiv TVA.

Cadoul cuprinde unul sau mai multe bunuri oferite gratuit. In situatia in care persoana impozabila a oferit si cadouri care depasesc individual plafonul de 100 lei, exclusiv TVA, insumeaza valoarea depasirilor de plafon aferente unei perioade fiscale, care constituie livrare de bunuri cu plata, si colecteaza taxa, daca taxa aferenta bunurilor respective este deductibila total sau partial. Se considera ca livrarea de bunuri are loc in ultima zi lucratoare a perioadei fiscale in care au fost acordate bunurile gratuit si a fost depasit plafonul. Baza impozabila, respectiv valoarea depasirilor de plafon, si taxa colectata aferenta se inscriu in autofactura prevazuta la art. 155 alin. (7) din Codul fiscal care se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a acordat bunurile gratuit in cadrul actiunilor de protocol si a depasit plafonul".

Acordarea gratuita a tratatiilor la restaurant (servicii), de exemplu, nu intra sub incidenta plafonului de 100 de lei pentru cadourile de mica valoare acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol, prevazut la pct. 6 alin. (10) lit. a) din Normele metodologice date in aplicarea art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal, asa cum se mentioneaza de altfel si la pct. 7 alin. (7) din norme, aceste activitati fiind considerate prestari de servicii din punct de vedere al legislatiei in domeniul TVA.

Prin urmare, pentru serviciile de restaurant acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol, operatorii economici nu colecteaza TVA daca fac dovada ca serviciile sunt acordate gratuit in scopuri legate de activitatea economica a persoanei impozabile.

Conform principiilor ce deriva din legislatia nationala si din jurisprudenta Curtii de Justitie a Uniunii Europene, pentru aplicarea prevederilor art. 129 alin. (5) lit. a) din Codul fiscal
este obligatia persoanei impozabile sa demonstreze ca serviciile acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol sunt realizate in scopuri legate de activitatea economica a acesteia.

Pentru a justifica efectuarea unor cheltuieli de protocol cu partenerii de afaceri, este recomandabil ca responsabilul cu organizarea acestei actiuni sa intocmeasca un referat prin care motiveaza necesitatea acestei actiuni. Pe langa referatul respectiv mai puteti intocmi invitatii pentru partenerii de afaceri, procese verbale incheiate cu acestia, contracte incheiate, note de negociere, oferte. In referatul respectiv este recomandabil sa se mentioneze scopul actiunii, de exemplu:

• discutii privind imbunatatirea modului de derulare a contractelor deja existente;
• purtarea tratativelor pentru continuarea derularii contractului incheiat pentru o anumita perioada de timp;
• extinderea afacerii pe noi piete de desfacere a produselor;
• mentinerea relatiilor comerciale;

Referatul respectiv trebuie supus aprobarii conducerii societatii pentru efectuarea cheltuielilor respective, confirmand astfel ca actiunea de protocol se desfasoara in scopul sustinerii activitatii economice.

In concluzie din punct de vedere al impozitului pe profit nu exista protocol deductibil si nedeductibil, intrucat cheltuielile de protocol sunt deductibile limitat, in limita unei cote de 2% aplicate asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 25 Februarie 2014


Votati articolul "Cheltuieli de protocol. Care e diferenta intre cheltuielile deductibile si cele nedeductibile?":
Rating:

Nota: 3.33 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Concediu de crestere copil

Intrebare: Buna ziua,
eu sunt in concediu de crestere copil de 1 an si in curand voi incepe sa lucrez; ma va inlocui sotul meu pana la 2 ani pt ca am ales 2 ani la intrarea in concediu. Dar ma voi angaja la un nou angajator, nu la cel de la care am intrat in concediu.
Intrebarea este: am ceva obligatii fata de fostul angajator? ex. trebuie sa il notific intr-o anumita perioada de timp ca nu ma mai intorc la el? Trebuie sa merg in perioada de preaviz? Sau alte obligatii de indeplinit in acest caz.
Multumesc!

Raspuns: Trebuie sa faceti cerere de reluare a activitatii, apoi demisie... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 25 Februarie 2014 ARTICOLE SIMILARE

X

Noi apreciem opinia ta.
Adauga comentariul tau acum


user
user

Intrebare antispam: 3 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
Produse de contabilitate - REDUCERE 25%

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Impozitul pe profit, venit si salarii
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Impozitul pe profit, venit si salarii".
SATI
X