Atentie, Contabili!

Codul Fiscal s-a modificat!
Va rugam sa cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Legea 70/2015 si OUG 6/2015  - comentarii si studii de caz

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Proceduri Contabile

Regimul fiscal al cheltuielilor

Intrebare:

Va rugam sa ne precizati care este regimul fiscal al cheltuielilor efectuate in favoarea actionarilor/asociatilor?

Daca cheltuielile efectuate in favoarea unui asociat sunt considerate nedeductibile la calculul profitului impozabil mai este necesara asimilarea lor ca dividende si impozitate ca atare?

Care sunt inregistrarile contabile aferente?

Raspuns (dat in martie)

Cheltuielile efectuate in favoarea actionarilor sau asociatilor reprezinta cheltuieli nededeductibile la calculul profitului impozabil, potrivit prevederilor art. 21 alin.(4) lit.e) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

De asemenea, in conformitate cu prevederile art. 7 pct. 12 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate in favoarea unui actionar sau asociat al persoanei juridice este efectuata in scopul personal al acestuia, atunci suma respectiva este tratata ca dividend.

Astfel, in conformitate cu aceste prevederi, pentru orice cheltuiala efectuata in scopul personal al unui actionar sau asociat al persoanei juridice, exista o dubla sanctiune din punct de vedere fiscal, respectiv:

-suma respectiva reprezentand cheltuieli efectuate in favoarea unui asociat/actionar este cheltuiala nedeductibila la calculul profitului impozabil;

- suma respectiva este tratata ca dividend, asupra careia exista obligatia platii unui impozit de 10% (pentru anul 2005), respectiv 16% incepand cu anul fiscal 2006, aplicat asupra acestor sume.

In ceea ce priveste inregistrarile in contabilitate, acestea sunt urmatoarele:

cheltuielile efectuate de catre societate in favoarea unui actionar/asociat se inregistreaza pe tipuri de cheltuieli in functie de natura lor, potrivit reglementarilor contabile in vigoare, in baza documentelor justificative, astfel:


Cartea Verde a Contabilitatii 2015
Cartea Verde a Contabilitatii 2015

Vezi detalii

Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015
Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015

Vezi detalii

Legea 70/2015 - solutiile celor mai controversate probleme
Legea 70/2015 - solutiile celor mai controversate probleme

Vezi detalii


6xx = 401

cheltuiala fiind, asa cum am precizat anterior cheltuiala nedeductibila la calculul profitului impozabil

2. cheltuielile respective sunt tratate, din punct de vedere fiscal, ca dividende si, prin urmare, aveti obligatia platii unui impozit de 10% (16% incepand cu anul 2006) aplicat asupra acestor sume, care se inregistreaza in evidenta contabila astfel:

658 = 481

“Alte cheltuieli de exploatare” “Alte datorii fata de bugetul statului

analitic distinct”

cheltuielile respective fiind, de asemenea, cheltuieli nedeductibile la determinarea profitului impozabil.

Exemplu:

In trimestrul I 2006 efectuati cheltuieli in favoarea asociatului/ actionarului in suma de 1000 lei (o prestare de servicii).

inregistrati aceste cheltuieli in contabilitate in functie de natura acestora, respectiv:

628 = 401 1000

cheltuiala pe care o considerati nedeductibila la calculul profitului impozabil.

asupra sumei respective veti calcula, retine si plati impozitul pe dividende, care se inregistreaza in contabilitate astfel:

658 = 4481 160

“Alte cheltuieli de exploatare” “Alte datorii fata de bugetul statului

analitic distinct”

unde:

160 = 1000 x 16%

cheltuiala pe care, de asemenea, o veti considera cheltuiala nedeductibila la calculul profitului impozabil.

Daca, aceste cheltuilei au fost efectuate si inregistrate in contabilitate in anul 2005, in ceea ce priveste calculul impozitului pe dividende, veti aplica cota de 10%.

Precizam, de asemenea faptul ca, impozitul asupra acestor sume considerate din punct de vedere fiscal dividende se calculeaza la momentul efectuarii cheltuielilor respective, si se platesc pana la data de 25 ale lunii urmatoare.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 15 Iunie 2006


Votati articolul "Regimul fiscal al cheltuielilor":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contabilitate

Intrebare: O societate de contabilitate a inregistrat in anul 2011 o incasare prin banca dar la care nu aprimit factura de la societatea la care ii intocmea contabilitatea. Suma s-a operat in 4118 si societatea respectiva a spus ca va intocmi fact in ian 2012. Suma respectiva trebuia trecuta la finele 2011 pe venituri sau este corect sa se inregistreze fact. in ian 2012 si atunci sa se inchida contul 4118.

Raspuns: 4118- clienti incerti In opinia mea : incasare avans clienti 5121=419 concomitent inregistrati...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 15 Iunie 2006 ARTICOLE SIMILARE

X

Noi apreciem opinia ta.
Adauga comentariul tau acum


user
user

Intrebare antispam: 1 + 1 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
Produse de contabilitate - REDUCERE 25%

Subiectele saptamanii

  • Respectati aceste reguli pentru situatiile financiare pe 2014 care se depun pana la 2 iunie!

    • Ordinul MFP 65/2015 reglementeaza prevederile referitoare la intocmirea si depunerea situatiilor financiare si a raportarilor contabile pentru anul fiscal 2014. Nu uitati ca bilanturile pe 2014 se depun in termen de 150 de zile de la data la care se incheie exercitiul financiar (31 decembrie 2014). Pentru anul in curs, in conditiile in care data de 30 mai nu e zi lucratoare, iar 1 iunie este zi libera, termenul-limita pentru ...» citeste mai departe aici

  • PFA-urile ar putea fi obligate sa incheie contracte de munca. Reincadrarea veniturilor ramane o problema

    • Circa 600 mii de persoane cu activitati independente ar putea fi obligate sa incheie contracte de munca pentru care impozitarea este de trei ori mai mare, in conditiile in care se mentin prevederile din proiectul de Cod fiscal referitoare la reincadrarea veniturilor. Potrivit Capital.ro, Guvernul admite erorile in taxarea PFA și a liber profesioniștilor ca salariati, prin decizia de a le sterge datoriile, insa acest fapt nu repara cauzele problemei. Astfel, liber...» citeste mai departe aici

  • Primul loc de munca, un proiect care asigura angajatorilor salariul pentru fiecare tanar angajat cu norma intreaga

    • Un nou proiect de lege denumit "Primul loc de munca" ofera angajatorilor, pentru fiecare tanar incadrat cu norma intreaga,  valoarea salariului minim brut. In plus, timp de un an si jumatate, acestia sunt scutiti de plata contributiilor. Proiectul a fost depus de mai multi parlamentari PSD si UNPR si se adreseaza tinerilor cu varste intre 16 si 29 de ani, avand ca obiectiv diminuarea somajului in randul tinerilor si s...» citeste mai departe aici

  • Scapam de riscul de a fi executati silit

    • Un nou proiect de lege initiat recent de parlamentari ar putea sa elimine riscul de a fi executati silit atunci cand nu mai putem plati creditul la banca. In concret, atunci cand o persoana fizica nu mai poate plati un credit la banca, i se ofera posibilitatea de a transfera bunul ipotecat in favoarea bancii, odata cu stingerea datoriei. Potrivit Mediafax, Daniel Zamfir, unul dintre initiatori, a explicat ca proiectul introduce principiul echitatii, adaugand: &qu...» citeste mai departe aici

  • Firma neinregistrata in ROI. TVA. Cum procedam cu decontul de TVA?

    • Un SRL neiregistrat in R.O.I, dar platitor de TVA, poate livra marfa unei societati din UE neinregistrata la randul ei in R.O.I.(poate emite factura cu TVA)? In cazul unui raspuns afirmativ,  la ce rand din decontul de TVA se va trece livrarea? Conform Codului Fiscal, art. 158 indice 2, sunteti obligat la inregistrarea in ROI, inaintea efectuarii de Livrari intracomunitare. Dat fiind ca beneficiarul dintr-un stat membru nu este inregistrat in ROI, respectiv nu are un cod valid ...» citeste mai departe aici

  • Cesionare creante debitor in insolventa. Care e procedura?

    • Societatea X are o datorie fata de societatea Z in valoare de 6482 lei si acum este in insolventa, iar societatea Z are o datorie catre societatea Y. Se mentioneza ca societatile X si Y apartin aceleiasi persoane. Se poate cesiona creanta societatii X catre societatea Y? Care sunt inregistrarile contabile? Creanta societatii asupra X aflata in insolventa poate fi cesionata catre Y, daca aceasta din urma accepta sa preia prin cesiune o creanta asupra unui debitor aflat in i...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Legea 70/2015 si OUG 6/2015  - comentarii si studii de caz
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz".
X