Atentie, Contabili!

Codul Fiscal s-a modificat!
Va rugam sa cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Legea 70/2015 si OUG 6/2015  - comentarii si studii de caz

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Teste ceccar

Acordarea tichetelor de masa

Intrebare:

Pot acorda tichete de masa unitatile care inregistreaza pierdere?

Raspuns(dat in aprilie 2006)

In conformitate cu prevederile art.15 alin.(2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 79/2001 privind intarirea disciplinei economico-financiare si alte dispozitii cu caracter financiar, incepand cu luna in care inregistreaza obligatii bugetare restante sau pierd inlesnirile la plata acestora, angajatorii nu mai pot acorda tichete de masa salariatilor pe perioada in care inregistreaza obligatii bugetare restante, in conditiile legii, prevedere care se aplica incepand cu anul 2001.

Astfel, in conditiile in care societatea acorda tichete de masa in luna in care inregistreaza obligatii bugetare restante, cheltuielile respective reprezinta cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil.

Mai multe informatii despre tichete de masa, salariu minim, deduceri personale, salarizare gasiti AICI .

Conditia referitoare la restrictia acordarii tichetelor de masa in conditiile in care angajatorii inregistreaza obligatii bugetare restante, inainte de aparitia Ordonantei Guvernului nr. 79/2001, a existat in Legea bugetului de stat pe anul 1999 nr.36/1999 si Legea bugetului de stat pe anul 2000 nr. 76/2000. Astfel, in Legea nr. 36/1999 se preciza faptul ca unitatile emitente nu vor elibera tichete de masa angajatorilor care inregistreaza plati restante fata de bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale, iar in Legea nr. 76/2000 se mentiona faptul ca unitatile emitente nu vor elibera tichete de masa angajatorilor care inregistreaza obligatii neachitate la scadenta la sfarsitul anului 1999 fata de bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale.

In ceea ce priveste restrictia acordarii tichetelor de masa in situatia in care societatea realizeaza pierdere, mentionam faptul ca aceasta a existat in anul 1999 in Legea bugetului de stat pe anul 1999 nr. 36/1999, prin care se preciza faptul ca unitatile emitente nu vor elibera tichete de masa angajatorilor care inregistreaza pierderi.


Cartea Verde a Contabilitatii 2015
Cartea Verde a Contabilitatii 2015

Vezi detalii

117 monografii contabile - aplicati CORECT noile modificari fiscal-contabile
117 monografii contabile - aplicati CORECT noile modificari fiscal-contabile

Vezi detalii

Proceduri contabile pentru societati comerciale 2015
Proceduri contabile pentru societati comerciale 2015

Vezi detalii


In prezent aceasta conditie nu mai exista, singura interdictie fiind cea legata de obligatiile restante. Prin urmare se pot acorda tichete de masa in situatia in care angajatorul realizeaza pierdere, insa nu pot acorda tichete de masa in conditiile in care inregistreaza obligatii bugetare restante sau pierd inlesnirile la plata acestora, restrictie impusa de prevederile art.15 alin.(2) din O.U.G. nr. 79/2001.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei:


Votati articolul "Acordarea tichetelor de masa":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA factura achizitie serviciu intracomunitar

Intrebare: Buna ziua,

Va rugam sa comunicati punctul dumneavoastra de vedere legat de urmatoarea problema.
Societatii noastre inregistrate in scopuri de TVA i s-a prestat de catre o societate din Germania, inregistrata si ea in scopuri de TVA, un serviciu de training. Training-ul s-a desfasurat in Romania. Dorim sa stim daca in aceasta situatie avem obligatia de a face taxare inversa si de a declara serviciul in declaratia 390.

Va multumim anticipat pentru raspuns.

Raspuns: Este o prestare intracomunitara de servicii pentru care se aplica regula generala de taxare...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 15 Iunie 2006 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
Produse de contabilitate - REDUCERE 25%

Subiectele saptamanii

  • Cele 6 modificari din Codul fiscal de care depinde economia Romaniei

    • Mai multe modificari sunt aduse pe ultima suta de metri in structura Codului fiscal, in forma adoptata de Senat, dupa ce analistii si liderii partidelor politice au precizat, in repetate randuri, ca tensiunile din contextul global actual, economic si politic, obliga la o prudenta mult mai mare in luarea deciziilor. La 1 septembrie a fost adoptat in Senat proiectul noului Cod Fiscal, cu amendamentele convenite de liderii partidelor politice parlamentare. Vo...» citeste mai departe aici

  • Declaratii fiscale cu termen in septembrie 2015

    • In lista de mai jos regasiti declaratiile fiscale pe care trebuie sa le depunem la Fisc in luna septembrie 2015 pana la termenele-limita stabilite de institutie. Iata termenele pana la care se depun declaratiile, alaturi de obligatiile declarative pe care trebuie sa le indeplinim in intervalul anuntat 7 septembrie Declaratia de mentiuni privind schimbarea perioadei fiscale pentru persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA care utilizeaza trimest...» citeste mai departe aici

  • Proiect Ordin de modificare si completare a unor reglementari contabile

    • MINISTERUL FINANtELOR PUBLICE Ordin de modificare si completare a unor reglementari contabile In baza art. 10 alin. (4) din Hotararea Guvernului nr. 34/2009 privind organizarea si functionarea Ministerului Finantelor Publice, cu modificarile si completarile ulterioare, in temeiul prevederilor art. 4 alin. (1) si ale art. 44 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, ministrul finantelor publice emite urmator...» citeste mai departe aici

  • Achizitie licenta. Cum procedam cand factura emisa e gresita si care sunt inregistrarile contabile?

    • Analiza noastra de azi are ca punct de pornire o societate S.R.L., platitoare de TVA, inregistrata in ROI, care achizitioneza de la o firma din Canada o licenta software pentru uz intern (licenta se obtine prin downloadare pe internet). Firma din Canada este inregistrata in scopuri de TVA in Europa, avand numar de TVA cu EU XXXXXXX. Factura emisa de firma din Canada contine ca rubrica separata - TVA de 24%. S-a procedat corect? Care sunt implicatiile fiscale si inregistrarile...» citeste mai departe aici

  • Aport in natura la capitalul social. Patru probleme si rezolvarile oferite de expert

    • In cazul urmator, avem de-a face cu firma A SRL care doreste sa intre ca asociat intr-o alta Firma B SRL, impreuna cu un alt actionar, persoana fizica. Firma A are in patrimoniu un teren pe care este construita o cladire in curs de amortizare. Valoare neta 60.000 lei. In noua firma se doreste sa se utilizeze aceasta cladire ca spatiu de depozitare ( in urma unor reamenajari) - Firma A poate aduce ca aport de capital social casa si terenul aferent ? In cazul unui raspun...» citeste mai departe aici

  • Abonamentul la PortalContabilitate va aduce 2 cadouri: Cartea Verde a Contabilitatii 2015 si CD Manual de politici contabile 2015

    • "Deciziile luate azi de guvernanti s-ar putea ca maine sa nu mai fie valabile. Nu va mira, dar totusi trebuie sa va conformati, trebuie sa le faceti fata. Altfel sunteti bun de plata… amenzi peste amenzi. Aveti nevoie deci, la orice ora din zi sau din noapte, de cineva care sa va ajute in aplicarea corecta a legii. Chiar daca legea s-ar schimba de 2 ori pe zi, tot n-ati mai avea batai de cap! ...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Legea 70/2015 si OUG 6/2015  - comentarii si studii de caz
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz".
X