Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Ce tratament fiscal se aplica veniturilor obtinute de o asociatie din participarea la conferinte?

Asociatieparticipare conferintevenituricod fiscalchitantabon fiscalsumefactura


Se va stabili mai jos daca veniturile realizate cu ocazia organizarii unei conferinte sunt venituri din activitati economice sau venituri scutite conform art.15 din Codul fiscal si daca va fi suficienta  emiterea de chitanta sau daca trebuie sa se emita si factura.

De asemenea, in cazul in care plata se va efectua prin virament bancar, vom stabili daca este obligatorie emiterea de factura.

Mentionam ca pentru o entitate infiintata conform OG 26/2000 privind asociatiile si fundatiile, veniturile ocazionale din organizarea de conferinte sunt scutite de impozit, conform art. 15 alin. (2) lit. i) din Codul fiscal. Acestea nu pot fi considerate venituri economice deoarece sunt scutite expres de la impozitare de catre prevederile normative amintite.
 
Din punctul de vedere al documentului pentru incasarea sumelor de bani de la persoane fizice participante la conferinta, sunt posibile doua situatii:

    Pentru plata cu numerar este obligatorie emiterea bonului fiscal, conform art. 1 din OUG 28/1999 privind casele de marcat fiscale. Emiterea bonului fiscal scuteste entitatea la emiterea facturii, conform prevederilor de la art. 155 alin. (9) lit. a) din Codul fiscal.

    Pentru platile prin cont bancar, emiterea facturii este obligatorie, conform art. 155 alin. (5) din Codul fiscal.

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii



 
In cazul platilor efectuate de persoane juridice, respectand plafonul platilor cu numerar, sunt posibile doua situatii:

    daca persoana juridica achita cu numerar, poate fi emisa chitanta pentru incasare in locul bonului fiscal. Desigur, exista posibilitatea sa emiteti bon fiscal si la incasarile de la persoanele juridice.

Factura se emite obligatoriu la incasarile prin chitanta, conform art. 155 alin. (5) din Codul fiscal.

In cazul incasarii sumelor de la persoane juridice in baza bonului fiscal, emiterea facturii nu este obligatorie, insa se va emite daca exista o solicitare a clientului.
 

    la incasarile prin transfer bancar emiterea facturii este obligatorie, conform art. 155 alin. (5) din Codul fiscal.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Asociatieparticipare conferintevenituricod fiscalchitantabon fiscalsumefactura

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 20 Mai 2014


Votati articolul "Ce tratament fiscal se aplica veniturilor obtinute de o asociatie din participarea la conferinte?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Clarificarea situatiei utilizarii legale a semnului reprezentand numarul zecimal

Intrebare: Bună ziua,
Vă rog precizaţi-mi concret care sunt prevederile legale n vigoare n Romnia, care reglementează şi, respectiv, n care mod, n actele oficiale ale autorităţilor, situaţia aplicării n prezent a punctului zecimal utilizat de programele de calculator, faţă de virgula zecimală predată n trecut n scoală.
Cu stimă,
Demeter E.

Raspuns: Baza legala pentru reglementarea numarului de zecimale apare ca termen numai pentru raportarile...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 20 Mai 2014 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016