Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal s-a modificat!
Va rugam sa cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2016 - 64 de modificari"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2016 - 64 de modificari

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Codul Fiscal 2016 - 64 de modificari".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2016

Concediul medical platit de angajator

Intrebare:

I. In cazul concediului medical platit de catre angajator, intervalul de timp, respectiv pentru firma noastra 17 zile, se refera la zile calendaristice sau lucratoare?

II. Tot pt. concediul medical, contributia angajatului la fondul de somaj (1%) se plateste pana la 30 de zile de incapacitate temporara de munca, zile calendaristice sau lucratoare? (daca sunt calendaristice, se calculeaza doar la zilele lucratoare din cadrul lor?)

Raspuns:

Potrivit art. 35 Normele de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobate prin Ordinul nr. 60/32/2006, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 147 din 16 februarie 2006, “indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta potrivit art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 de catre angajator sau din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, pentru zilele lucratoare din duratele exprimate in zile calendaristice de incapacitate temporara de munca, socotite din prima zi de incapacitate”.

Astfel, pentru plata indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca, aferente concediilor medicale acordate cu intrerupere intre ele, acestea se iau in considerare separat, durata lor nu se cumuleaza, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, respectiv:

A. de catre angajator, in functie de numarul de angajati avut la data ivirii incapacitatii temporare de munca a asiguratului, astfel:

a) pana la 20 de angajati, din prima zi pana in a 7-a zi de incapacitate temporara de munca;

b) intre 21 - 100 de angajati, din prima zi pana in a 12-a zi de incapacitate temporara de munca;

c)peste 100 de angajati, din prima zi pana in a 17-a zi de incapacitate temporara de munca;

B. din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:

a) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;


Cartea Verde a Contabilitatii: legislatie fiscal-contabila
Cartea Verde a Contabilitatii: legislatie fiscal-contabila

Vezi detalii

Preturi de transfer conform Noului Cod fiscal
Preturi de transfer conform Noului Cod fiscal

Vezi detalii

Contabilitatea activitatilor agricole. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea activitatilor agricole. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii


b) prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor asigurate prevazute la art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2).

In situatia in care unui asigurat i se acorda in aceeasi luna doua sau mai multe concedii medicale pentru afectiuni diferite, fara intrerupere intre ele, indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se calculeaza si se plateste separat, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005.

In situatia in care unui asigurat i se acorda in aceeasi luna doua sau mai multe concedii medicale pentru aceeasi afectiune, fara intrerupere intre ele, durata lor se cumuleaza, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005.

Platitorii de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate au obligatia sa elibereze asiguratului adeverinte din care sa rezulte numarul de zile de concediu medical pentru incapacitate temporara de munca avute in ultimele 12 luni, in vederea acordarii certificatelor de concediu medical.

II. Potrivit art. 14 din Normele de aplicare a Legii nr. 76/2002 asa cum au fost modificare prin Hotararea Guvernului nr. 934/2004, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 558 din 23 iunie 2004, “in lunile in care raporturile de munca sau de serviciu se stabilesc, inceteaza, se suspenda, respectiv se reiau, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, se calculeaza prin aplicarea cotei de 1 % asupra bazei de calcul corespunzatoare timpului efectiv lucrat in luna respectiva."

Potrivit art. 27 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, in cota de 1%, aplicata asupra salariului de baza lunar brut.

Aceste prevederi nu se aplica pe perioada in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, sunt suspendate potrivit legii, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile.

Pentru mai multe informatii vizitati site-ul nostru specializat in Asigurari sociale http://legislatiamuncii.manager.ro

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 12 Septembrie 2006


Votati articolul "Concediul medical platit de angajator":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Acordare voucher

Intrebare: Firma noastra a incheiat un contract de publicitate cu un post de radio local, contract in baza caruia se difuzeaza concursuri publicitare iar castigatorii primesc un voucher de 20 ron in baza caruia pot achizitiona de la magazinul nostru produse in valoare de 20 ron sau valoare mai mare cu achitarea diferentei.
1.Administratorul bate pe casa de marcat produsul vandut in baza voucherului (clientii isi aleg produse doar de valoarea voucherului).
Este corect?
2.Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila pentru vanzarea de marfa in baza acestor vouchere si descarcarea gestiunii.
3.Ar trebui sa mai am si alte documente intocmite pe linga contractul de publicitate avand in vedere ca acesta nu prevede acordarea de vouchere.
Va multumesc!

Raspuns: In cazul in care aceste premii sunt acordate pentru stimularea vanzarilor, factura de achizitie a...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 12 Septembrie 2006 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii articol

Postat de: va*****
Toata lumea bate moneda pe cum se calculeaza indemnizatiile de CM ,dar nimeni nu spune cind si de unde plateste angajatorul sumele de indemnizatii CM cuvenite salariatului ,dar suportate de FASS
Data adaugarii: 29-Sep-2011
Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • TVA deductibil. Cum stabilim ce cheltuieli de protocol se pot deduce?

    • In cazul de mai jos, avem in rulajul contului 623 protocol pentru care s-a exercitat dreptul de TVA la data facturii in suma de 500 lei, dar si protocol extern inregistrat fara evidentiere TVA,precum si intern pentru care nu s-a exercitat drept deducere TVA in suma de 2.000 lei. Suma protocol deductibil 2% la calcul profit impozabil la data de 31.12.15 este 800 lei. Vom stabili daca trebuie intocmita autofactura daca suma protocol pentru care s-a exercitat drept deducere TVA este in...» citeste mai departe aici

  • Noutatile aduse de OANAF 3845/2015 privind domiciliul fiscal

    • In Monitorul Oficial al Romaniei nr. 15 din 8 ianuarie 2016 a fost publicat Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 3845/2015 pentru aprobarea procedurilor de inregistrare/modificare a domiciliului fiscal, precum si pentru aprobarea modelului si continutului unor formulare. Prin actul normativ mentionat au fost aprobate urmatoarele proceduri:   ·...» citeste mai departe aici

  • Cine poate beneficia de anularea penalitatilor de intarziere. Nu uitati de conditiile aplicabile si in 2016

    • Prin cele ce urmeaza, reamintim contribuabililor persoane fizice si juridice, ca pot beneficia de facilitati fiscale pentru obligatiile de plata accesorii aferente creantelor fiscale principale datorate la 30 septembrie 2015, conform prevederilor O.U.G. nr. 44/2015 privind acordarea unor facilitati fiscale si O.M.F.P. nr. 3831/2015 pentru aprobarea Procedurii de aplicare a prevederilor O.U.G. nr. 44/2015. Potrivit prevederilor actelor normative mai sus mentionate, contribuabilii per...» citeste mai departe aici

  • Masuri de combatere a evaziunii fiscale in 2016

    • Noile propuneri de combatere a evaziunii fiscale, publicate recent de Comisia Europeana, au in vedere un raspuns coordonat la nivelul UE, prin alinierea legislatiilor fiscale nationale, pentru a contracara in mod real si eficient practicile fiscale agresive ale companiilor mari. Pierre Moscovici, comisarul pentru afaceri economice si financiare, impozitare si vama, a declarat: "in fiecare an, se pierd miliarde de euro din cauza evaziunii fiscale - bani care ar putea fi folositi...» citeste mai departe aici

  • Contributii datorate pentru indemnizatia cenzorului si a membrilor alesi in cadrul asociatiilor in 2016

    • Pentru anul 2016, redam mai jos impozitele si contributiile datorate de angajat si angajator in cazul veniturilor obtinute de cenzori membrii Consiliului de Administratie si Presedinte Asociatie. 1. Sumele primite sub forma indemnizatiei cenzorilor in anul 2016 se supun urmatoarelor contributii sociale obligatorii: - contributiei individuale de asigurari sociale, potrivit art. 139 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal; - contributiei de asigurari socia...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2016 - 64 de modificari
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2016 - 64 de modificari".
Stiri si analize economice
SATI
X