Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Cheltuieli deductibile pentru o intreprindere individuala. Ce inregistrari contabile se fac?

cheltuieli deductibileintreprindere individualaconcurentavanzare en-grosdocumentecroitorie

Cazul urmator face referire la o intreprindere individuala crae are ca obiect de activitate un atelier de croitorie si dispune de un magazin propriu de desfacere. Vom stabili daca poate beneficia de vreo reglementare legislativa in cazul in care achizitioneaza articole de imbracaminte de la concurenta (pe baza de factura sau bon fiscal) pentru a fi utilizate drept modele?

In ce masura aceste cheltuieli sunt deductibile si care ar fi modalitatea de inregistrare a acestora in contabilitate?

Conform art. 48. Alin. (4) din Codul fiscal:

"(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a) sa fie efectuate in cadrul activitatilor desfasurate in scopul realizarii venitului, justificate prin documente;

b) sa fie cuprinse in cheltuielile exercitiului financiar al anului in cursul caruia au fost platite;"

Deci daca dvs. cumparati de la concurenta sau orice alt comerciant un obiect de imbracaminte pe care il receptionati pe baza de NRCD si il inregistrati ca model sau material documentar, aceasta cheltuiala este deductibila. La fel se trateaza de exemplu si revistele cu modele de broderie.

Indiferent de obiectele cumparate de la concurenta, cheltuiala va fi deductibila daca puteti justifica faptul ca este realizata in scopul realizarii de venituri - modele pentru broderie, obiecte de inventar etc.

Daca nu se incadreaza la niciuna din aceste categorii, le puteti inregistra eventual ca produse oferite pentru protocol si deduce in limita de 2% de la art. 48, alin. (5).

Nu puteti vinde aceste obiecte ca marfa, ele nefiind achizitionate de la un comerciant care vinde en-gros.
 


PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri in 2018
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri in 2018

Vezi detalii

Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!
Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov, expert contabil

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cheltuieli deductibileintreprindere individualaconcurentavanzare en-grosdocumentecroitorie

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 10 Septembrie 2015


Votati articolul "Cheltuieli deductibile pentru o intreprindere individuala. Ce inregistrari contabile se fac?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Se taie sporul de conditii vatamatoare sau nu de la 01.01.2018 ?

Intrebare: Va supun atentiei un subiect foarte dificil:

În situa?ia în care pentru personalul care a promovat în grad profesional
incepand de la data de 01.01.2018,
se aplica prevederile art.39 alin.1 din Legea-cadrunr.153/2017
+ inclusiv OUG nr.91/2017,
adica salariul de baza se stabileste
prin înmul?irea coeficientului de functie cu salariul de baz? minim de 1900 lei,
pentru ca in institutie
nu exista functie similara in plata cu un grad profesional superior
la care trece salariatul,
ci in Organigrama si Statul de functie
s-a prevazut functia cu gradul avut si gradul superior,

cum se procedeaza
pentru sporul de conditii vatamatoare
care este inafara salariului de baza ?

Tot incepand de la data de 01.01.2018,
se spune ca
se majoreaza cu 25%
salariul de baza brut si sporul de conditii vatamatoare
avute in luna decembrie 2017.

Si atunci,
daca salariul de baza se calculeaza ca mai sus,
cum se procedeaza
pentru sporul de conditii vatamatoare
care este inafara salariului de baza ?
se va majora cu 25% ?

Directorul institutiei noastre a spus ca
in Lege se spune doar cum se calculeaza salariul de baza,
insa
pentru ca nu se spune nimic despre sporul de conditii vatamatoare,
vrea sa taie acest spor
si sa nu-l mai acorde incepand de la data de 01.01.2018.

Directorul mai spune ca
personalul care a promovat în grad profesional
este ca si personalul angajat,
si ca
abia dupa ce va intra in vigoare Regulamentul
pentru spor conditii de munca /pentru familia CULTURA,
abia dupa aceea
va da acel spor
personalului care a promovat în grad profesional.

Daca directorul va proceda asa,
acest lucru ar insemna o taiere de salariu ....

iar dupa intrarea in vigoare a Regulamentului / CULTURA,
odata ce si prin PROIECTUL care circula acum
si este dat la Ministerul Muncii pentru avizare
recunoaste si va recunoaste in continuare acest spor
pentru tot personalul muzeului,
cum va fi justificata taierea sporului ?
Ar fi legala ? .... fara nici o expertiza DSP a locului de munca ?

Personalul daca va da in judecata institutia prin Sindicat,
va castiga ?

Va rog un punct de vedere.



Raspuns: In Clarificarile actualizate privind aplicarea Legii-cadru nr.153/2017 agreate cu reprezentantii...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 10 Septembrie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
doresc sa stiu daca cas si cass titular i.i sant deductibile-multumesc
Data adaugarii: 05-Ian-2018
Adauga acest articol in site-ul tau

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016