Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Marfa deteriorata scoasa din gestiune. Cand sunt deductibile cheltuielile?

marfa deterioratamagazin en detaillegea 227/2015cheltuieli deductibile

Urmeaza sa vedem mai jos in ce masura este deductibila la calculul impozitului pe profit marfa deteriorata scoasa din gestiune la un magazin cu vanzare en-detail, precum si daca TVA-ul aferent acestor marfuri trebuie ajustat.

Conform Art.25 alin.(4) lit.c) din Legea nr.227/2015 privind Noul Cod fiscal, sunt nedeductibile cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a mijloacelor fixe amortizabile constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta este datorata potrivit prevederilor titlului VII.

Aceste cheltuieli sunt deductibile pentru cazul in care stocurile/mijloacele fixe amortizabile se inscriu in oricare dintre urmatoarele situatii/conditii:
1. au fost distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a altor cauze de forta majora, in conditiile stabilite prin norme;

2. au fost incheiate contracte de asigurare;
3. au fost degradate calitativ si se face dovada distrugerii;
4. au termen de valabilitate/expirare depasit, potrivit legii.

Astfel, daca este indeplinita una din cele 4 conditii enumerate mai sus,atunci cheltuielile cu marfurile deteriorate scoase din gestiune sunt deductibile d.p.d.v.fiscal si nu se face ajustare TVA.


Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gabriela Ilicea - Economist si expert contabil

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
marfa deterioratamagazin en detaillegea 227/2015cheltuieli deductibile

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 21 Ianuarie 2016


Votati articolul "Marfa deteriorata scoasa din gestiune. Cand sunt deductibile cheltuielile?":
Rating:

Nota: 3.14 din 5 din 7 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Inregistrarea contabila a prestarilor pe Booking.com

Intrebare: 1. Saitul Booking.com cu sediul in Amsterdam, face publicitate hotelului, pe care il detinem la societate si, prin intermediul lui ne gasesc atat turistii romani cat si straini. Desigur este o cheltuiala cu publicitatea. (exista si un contract in acest sens). Factura o gasim pe saitul respectiv in euro. Ce presupune aceasta ,,colaborare" din punct de vedere contabil? Ma refer la TVA, la decontul 300, declaratia 390, inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari? (suntem platitori de TVA).

2. Ocazional la restaurantul hotelului mananca un grup de straini (ex. din Anglia). Plata consumatiei se face numerar, dar vor si factura fiscala pe numele unei societati . Va intreb, este prestatie intracomunitara ? Si ce presupune aceasta ? (decont 300, decl.390 etc.)

Va multumusc,
ALDINA

Raspuns: 1. Pentru a putea efectua achizitii, respectiv livrari catre UE, societatea trebuie sa fie...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 21 Ianuarie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X