Atentie, Contabili!

Codul Fiscal s-a modificat!
Va rugam sa cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Impozitul pe profit, venit si salarii"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Impozitul pe profit, venit si salarii

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Impozitul pe profit, venit si salarii".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Stiri si analize economice

Impozitul pe dividende

Intrebare:
Societatea are 100% capital strain .
Asociatul unic este persoana juridica straina.
Pana in 2006 inclusiv, nu s-a dorit ridicarea de dividende, tot profitul fiind repartizat in 1068- alte rezerve. Acum asociatul ar dori sa  ridice bani din firma.
Este posibil sa se transfere o parte din contul 1068 la dividende?
Daca da: - ce documente trebuie intocmite?
- ce note contabile trebuie sa se faca?

Cartea Verde a Contabilitatii 2015
Cartea Verde a Contabilitatii 2015

Vezi detalii

Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015
Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015

Vezi detalii

OMFP 3055/2009 a fost abrogat!
OMFP 3055/2009 a fost abrogat!

Vezi detalii


- cum se calculeaza , declara si inregistreaza impozitul pe dividende?
Daca nu, ce se poate face cu contul 1068. Are o valoare foarte mare.
Raspuns  (dat in ianuarie 2007):
 
 
 
Alte rezerve neprevazute de lege sau de statut pot fi constituite facultativ pe seama profitului net pentru acoperirea pierderilor contabile sau in alte scopuri, potrivit hotararii adunarii generale a actionarilor sau asociatilor, cu respectarea prevederilor legale.
 
Daca rezervele constituite de societatea dumneavoastra nu sunt rezerve obligatorii stabilite in urma facilitate fiscale acestea pot fi repartizate pe dividende.
Repartizarea rezervelor pe dividende se face in urma adunarii generale a actionarilor prin care se decide schimbarea destinatiei din rezerve in dividende.
Nota contabila este 1068 “Alte rezerve” = 457 “Dividende de plata”
In legislatia nationala veniturile din dividende obtinute de catre o persoana straina sunt supuse “Impozitului pe veniturile obtinute din Romania de nerezidenti”. Acesta se calculeaza, respectiv se retine in momentul platii venitului si se vireaza la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care s-a platit venitul. Impozitul se calculeaza, se retine si se varsa, in lei, la bugetul de stat, la cursul de schimb al pietei valutare, comunicat de Banca Nationala a Romaniei, valabil in ziua retinerii impozitului pentru nerezidenti.
Cota de impozit este de 16% daca nu este prevazuta o alta cota de impozit in tratatul de evitare a dulei impuneri dintre Romania si statul in care isi au rezidenta asociatii firmei.
Inregistarea in contabilitate a impozitului pe dividende este urmatoarea:
457 ”Dividende de plata” = 446 “Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate”.
Plata dividendelor se inregistreza astfel :
457 ”Dividende de plata” = 5124 “Conturi la banci in valuta”.
Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 16 Aprilie 2007


Votati articolul "Impozitul pe dividende":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Impozitare microintreprinderi in cursul anului fiscal

Intrebare: Buna ziua,
Revin la intrebarea si raspunsul acordat ieri de dv. Totul este O.K., stim cu totii prevederile legale, insa apare o contradictie intre prevederile art. 112.2 punctul 7 din Cod, si cele din Normele de aplicare a art. 112.2 punctul 7 din Norme, si anume:

A. Citam din art. 112.2 punctul 7 Cod Fiscal:

"(7) Persoanele juridice romane care au optat pentru acest sistem de impunere (micro) potrivit reglementarilor legale in vigoare pana la data de 01.02.2013, PASTREAZA ACEST SISTEM DE IMPOZITARE PENTRU ANUL 2013."

B. Citam din Normele de aplicare a art. 112.2 punctul 7 din Norme:

"(7) Microintreprinderile care in cursul unui trimestru incep sa desfasoare activitati de natura celor prevazute la art. 112.2 alin (6) din Codul Fiscal, DATOREAZA IMPOZIT PE PROFIT, luand in calcul veniturile si cheltuielile inregistrate, INCEPAND CU TRIMESTRUL RESPECTIV.."

Incepand cu trimestrul II 2013, societatea in discutie nu mai indeplineste conditiile micro, realizand exclusiv venituri din consultanta, prevazute la art. 112.2 alin 6.

In aceste conditii, cum impozitam incepand cu trimestrul II, conform Codului mai sus citat (impozit micro pana la finele anului 2013) sau conform Normelor mai sus citate (impozit pe profit incepand cu trimestrul II 2013?
Sa intelegem ca doar pentru anul 2013, expres citat in Cod, se merge tot anul pe impozit micro, indiferent de natura veniturilor realizate, urmand ca din anii urmatori sa aplicam si prevederile din normele mai sus citate?

Va multumesc.

O zi buna.


Raspuns: Avand in vedere detaliile suplimentare pe care le-ati furnizat, intr-adevar microintreprinderile...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 16 Aprilie 2007 ARTICOLE SIMILARE

X

Noi apreciem opinia ta.
Adauga comentariul tau acum


user
user

Intrebare antispam: 4 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
Produse de contabilitate - REDUCERE 25%

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Impozitul pe profit, venit si salarii
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Impozitul pe profit, venit si salarii".
X