Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Corectare factura emisa in devize intr-o luna anterioara. Se storneaza factura?

corectare facturastornare facturacorectare erori contabilefacturarecodul fiscal

In analiza de mai jos, discutam despre o factura emisa in euro la cursul de 4.5021 lei in data de 06.05.2016 si stornata in luna urmatoare in data de 08.06.2016. Vom stabili daca este obligatorie stornarea facturii initiale la acelasi curs de schimb, cu mentiunea ca stornarea a fost facuta din cauza erorii de facturare (trebuia emisa in lei).



Iata raspunsul oferit de specialist:

In cazul in care o factura contine informatii eronate si documentul a fost transmis beneficiarului, emitentul facturii procedeaza la corectare, conform art.330 alin.(1) lit.b) Cod fiscal la emiterea unei noi facturi care sa cuprinda, pe de o parte informatiile din factura initiala, numarul si data facturii corectate, valorile cu semnul minus sau, dupa caz, o mentiune din care sa rezulte ca valorile respective sunt egative, iar, pe de alta parte, informaiile si valorile corecte.

De asemenea, se poate proceda la emiterea unei facturi cu semnul minus pentru valorile din factura intocmita eronat, in care sa se inscrie numarul si data facturii corectate si concomitent sa se emita o alta factura care contine informatiile si valorile corecte.

In cazul prezentat, o societate emite in mod eronat o factura, in luna mai 2016, in sensul ca valorile inscrise sunt in euro, iar corect era ca factura sa fie emisa in ron. Se storneaza factura eronata in luna iunie 2016.

Cursul de schimb folosit la corectarea erorii, prin emiterea unei facturi storno in luna iunie 2016, va fi acelasi cu cel folosit la emiterea facturii in luna mai 2016, avand in vedere prevederile art. 330 alin.(1) lit.b) coroborat cu art.290 alin.(2) Cod fiscal, pct.35.(2) din normele de aplicare, urmand a se mentiona valorile corecte in aceeasi factura ori prin intocmirea unei alte facturi.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu - Economist si expert contabil


Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Fisa sintetica pe platitor
Fisa sintetica pe platitor

Vezi detalii

Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic

Vezi detalii


Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 11 Iulie 2016


Votati articolul "Corectare factura emisa in devize intr-o luna anterioara. Se storneaza factura?":
Rating:

Nota: 3.33 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Cat platesc la Casa de pensii si la sanatate ?

Intrebare: Fiul meu are PFA si contract cu Casa de Pensii si cea de sanatate dar nu este angajat. Daca se angajeaza cu program de 2 ore pe zi mai trebuie sa plateasca la cele doua case ? Daca da ,cat trebuie si ce trebuie sa faca ? Instiinteaza casele ca are contract de munca 2h/zi ? Merge personal sau cum pentru ca e o nebuloasa totala aceasta relatie cu casele de pensii si sanatate si daca esti din provincie trebuie sa mergi la casele din municipiul judetului .

Raspuns: PFA contributii: - sanantate de 5,5% ; - contributia de asigurari sociale pentru pensie, suma minima...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 11 Iulie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Clarificari ANAF: CAS si CASS datorate de ANGAJATORI pentru contractele individuale de munca cumulate

    • Ca regula generala pentru persoanele juridice si fizice care au calitatea de angajatori - baza lunara de calcul pentru CAS si CASS o reprezinta suma castigurilor brute realizate de persoanele fizice care obtin venituri din salarii sau asimilate salariilor asupra carora se datoreaza contributia individuala. (art. 140 alin. 1, art. 158 alin. 1 din Codul fiscal). Exceptie: In cazul castigului lunar brut realizat in baza unui contract individual de munca cu norma intrea...» citeste mai departe aici

  • Ministrul de finante considera ca datele financiare ale bancilor care nu ar fi platit impozit pe profit reprezinta secret fiscal

    • Ministrul Finantelor, Ionut Misa, a afirmat, marti, ca datele financiare ale bancilor care nu ar fi platit impozit pe profit se incadreaza la "secret fiscal" si ca acestea vor fi furnizate membrilor Comisiilor parlamentare de specialitate sub mentiunea "pastrarii secretului fiscal". "Legislatia astazi prevede ca acest tip de informatii se incadreaza la secretul fiscal, indiscutabil dumneavoastra ca membri ai comisiei aveti dreptul si aveti acces la aceste in...» citeste mai departe aici

  • Platile anticipate Trim. III 2017 au termen la 25 septembrie

    • Va informam ca luni, 25 septembrie 2017 este termenul limita pentru platile anticipate aferente trimestrului III 2017.   Data de 25 septembrie 2017 constituie termen pentru platile anticipate aferente trimestrului III 2017 cu titlu de impozit pe venit, contributii de asigurari sociale si contributii de asigurari sociale de sanatate in cazul contribuabililor care realizeaza venituri din activitati independente si din cedarea folosintei bunurilor. Plata impozitului ...» citeste mai departe aici

  • Clienti incerti. Care este regimul fiscal care se aplica?

    • In analiza urmatoare, o societate are creante neincasate de la o societate din grup (USA). Administratorul a dispus scoaterea lor din evidenta. Vom vedea care este tratamentul fiscal din punct de vederepdv al cheltuielii si al TVA in cazurile in care: 1. exista o hotarare cu falimentul societatii din USA 2. nu exista o hotarare cu falimentul societatii din USA. Iata raspunsul specialistului: La pct.328 din  OMFP 1802/2014 privi...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".