Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Contract din participatie si decont. Cum intocmim monografiile contabile?

contract de participatieinregistrari contabilejocuri de norocvenituri din participatiune

In analiza de mai jos, avem ca subiect o societate neplatitoare de TVA care are incheiat un contract in participatiune privind jocurile de noroc pentru aparatele amplasate in bar de catre o alta societate si care include in cifra de afaceri veniturile din respectivul contract. In cazul in care depaseste 65.000 euro cifra de afaceri, vom vedea daca societatea este obligata sa treaca la platitori de TVA avand in vedere ca ponderea veniturilor din cifra de afaceri reprezinta veniturile din participatiune. Vom vedea si care este monografia contabila pentru decont pariuri sportive.

Cifra de afaceri care serveste drept referinta pentru calcularea plafonului este constituita din valoarea totala, a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii efectuate de persoana impozabila in cursul unui an calendaristic, taxabile sau, dupa caz, care ar fi taxabile daca nu ar fi desfasurate de o mica intreprindere, a operatiunilor rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania, a operatiunilor scutite cu drept de deducere si, daca nu sunt accesorii activitatii principale, a operatiunilor scutite fara drept de deducere.

In contabilitatea societatii veniturile din asocierea in participatiune se inregistreaza pe baza de decont in conturile de venituri corespunzatoare activitatii desfasurate.

Preluare venituri din contabilitatea asocierii in contabilitatea societatii (in procentul determinat)
458/ asociere = 707, 704, 706 etc

Veniturile astfel inregistrate se includ in cifra de afaceri care se ia in calcul la determinarea plafonului pentru inregistrarea ca platitor de TVA.

In ceea ce priveste decontarea operatiunilor din pariuri sportive.

Retinerea impozitului pe castiguri

Potrivit prevederilor art. 108 din Codul fiscal
veniturile din jocuri de noroc cuprind toate sumele incasate, bunurile si serviciile primite, ca urmare a participarii la jocuri de noroc, indiferent de denumirea venitului sau de forma in care se acorda, inclusiv cele de tip jack-pot, definite conform normelor metodologice.


 Achizitii. Ghid fiscal-contabil
Achizitii. Ghid fiscal-contabil

Vezi detalii

Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii

Vezi detalii

Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende

Vezi detalii



Veniturile din jocuri de noroc se impun prin retinere la sursa.

Impozitul datorat se determina la fiecare plata, prin aplicarea urmatorului barem de impunere asupra fiecarui venit brut primit de un participant, de la un organizator sau platitor de venituri din jocuri de noroc:
Transe de venit brut
- lei - Impozit
- lei -
pana la 66.750, inclusiv 1%
peste 66.750 - 445.000, inclusiv 667,5 + 16% pentru ceea ce depaseste suma de 66.750
peste 445.000 61.187,5 + 25% pentru ceea ce depaseste suma de 445.000

Obligatia calcularii, retinerii si platii impozitului revine organizatorilor/platitorilor de venituri.

Nu sunt impozabile urmatoarele venituri obtinute in bani si/sau in natura:

a) premii sub valoarea sumei neimpozabile stabilite in suma de 600 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu;
b) veniturile obtinute ca urmare a participarii la jocurile de noroc caracteristice cazinourilor, cluburilor de poker, slot-machine si lozuri sub valoarea sumei neimpozabile de 66.750 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare venit brut primit.

Verificarea incadrarii in plafonul neimpozabil se efectueaza la fiecare plata, indiferent de tipul de joc din care a fost obtinut venitul respectiv.

In cazul in care venitul brut primit la fiecare plata depaseste plafonul neimpozabil de 66.750 lei, inclusiv, impozitarea se efectueaza distinct fata de veniturile obtinute din participarea la alte tipuri de jocuri de noroc.

Impozitul calculat si retinut in momentul platii este impozit final. Impozitul pe venit astfel calculat si retinut se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut.

Inregistrarea in contabilitate a deconturilor din pariuri sportive

Inregistrarea veniturilor incasate din pariuri
5311 = 708
Casa in lei Venituri din activitaţi diverse

Inregistrarea castigurilor obtinute de cei care pariaza, acordate de organizator
6588 = 462/ analitic
Alte cheltuieli de exploatare Creditori diversi

Retinere impozit calculat aferent castigurilor, pe fiecare jucator in cota corespunzatoare sumei castigate
462/analitic = 446
Creditori diversi Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate

- plata impozitului retinut
446 = 5121
Alte impozite, taxe si Conturi la banci in lei
varsaminte asimilate

- plata castigului net
462/analitic = 5311
Creditori diversi Casa in lei

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gabi Popescu - Auditor financiar


Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 19 Iulie 2016


Votati articolul "Contract din participatie si decont. Cum intocmim monografiile contabile?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Drepturi de autor

Intrebare: va rog sa-mi spuneti ce obligatii de plata am in cazul in care
platesc un contract de drepturi de autor 1000 ron brut.
pers.are contract de munca la o alta societate , nu se foloseste de baza mater.

multumesc anticipat ,

Raspuns: nu cred ca este corect raspunsul dat .: - impozitul se aplica la venitul brut adica la 1000 lei -...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 19 Iulie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
X