Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Plata numerar pentru achizitie intracomunitara. Pentru inregistrarea platii prin Registrul de casa se mai tine cont de plafon?

plata achizitie intracomunitaraplata numerarplafoane platilegea 70/2015achizitii intracomunitare

In randurile de mai jos, stabilim daca pentru justificarea platii cash unei achizitii intracomunitare (din Italia) in valoare de 1.841 euro este suficienta mentiunea "PAGATA - semnat si stampilat" si daca pentru inregistrarea platii prin Registrul de casa se mai tine cont de plafon.

In lipsa unui document distinct de plata in numerar (chitanta), pentru justificarea platii este suficienta si mentiunea furnizorului strain de pe factura emisa ("pagata"), asumata sub semnatura si stampila, mai ales daca aceasta este cutuma (practica) in Italia pentru justificarea incasarilor/platilor in numerar. Inregistrarea in registrul de casa se va face pe baza decontului justificativ de cheltuieli si a facturii cu mentiunea respectiva.

In privinta plafonului de plati in numerar, conform art. 1 alin. 3 din Legea 70/2015, prevederile acesteia cu privire la efectuarea de operatiuni de incasari si plati numai prin instrumente de plata fara numerar, respectiv cu privire la plafonarea incasarilor si platilor in numerar se aplica si pentru operatiunile de incasari si plati in valuta efectuate pe teritoriul Romaniei.

Cum plata in valuta s-a efectuat in strainatate, reiese ca plafonul instituit prin Legea nr. 70/2015 nu se aplica, societatea putand inregistra suma in registrul de casa fara luarea in considerare a acestei plati de 1.841 euro in plafonul stabilit prin Legea nr. 70/2015.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist


Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti

Vezi detalii

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Declaratia 101. Modificari de ultima ora
Declaratia 101. Modificari de ultima ora

Vezi detalii



Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 22 Iulie 2016


Votati articolul "Plata numerar pentru achizitie intracomunitara. Pentru inregistrarea platii prin Registrul de casa se mai tine cont de plafon?":
Rating:

Nota: 3.67 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Vanzare apartament prin CMI- ce impozit se plateste?

Intrebare: In anul 2012 un Cabinet Medical Individual(CMI) a cumparat un apartament prin credit ipotecar. Pentru acest apartament nu s-au dedus cheltuieli si nu a fost sediul social al cabinetului, a fost achizitionat pentru uz personal al reprezentantului legal al cabinetului, doar ca atnci cand s-a cumparat contractul de vanzare-cumparare a fost facut pe Cabinet Medical Individua prin reprezentant legal Domnul X. Peste 3 ani, reprezentantul legal al apartamentului Domnul X a decis sa vanda apartamentul. Ce fel de impozit se plateste la vanzarea apartamentului? 16% din venit? Sau 2% din transferul imobilului? Mentionez ca apartamentul inainte de vanzare este tot sub ipoteca pentru ca nu s-a achitat tot creditul. Fiind cumparat prin CMI acum la vanzare CMI trebuie sa faca factura cum ca a vandut acest apartament? Aceasta factura este considerata Venit? Trebuie platit impozit de 16%?

Raspuns: Imobilul achizitionat pe cabinet este grevat de ipoteca si nu poate fi vandut pentru ca este...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 22 Iulie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
X