Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Realizare operatiuni exclusiv scutite TVA. Ne inregistram in scopuri de TVA la depasirea plafonului?

operatiuni scutiteintermediere asiguraricodul fiscalinregistrare scopuri tvaplafon


Inregistrarea in scopuri de TVA se efectueaza in anumite conditii, iar depasirea plafonului de 65.000 euro reprezinta un factor major in demararea unei astfel de proceduri. Luam astfel ca exemplu o societate care realizeaza venituri conform art. 292.6 lit. (b) din Codul fiscal - venituri din intermediere asigurari-reasigurari pentru a vedea daca atunci cand depaseste plafonul de 65.000 euro, respectiv 220.000 lei inregistrand doar venituri conform art. 292.6 lit. (b) are obligatia inregistrarii in scopuri de TVA.

In situatia in care societatea pe care o reprezentati realizeaza, exclusiv, operatiunile scutite fara drept de deducere reglementate prin art. 292 alin. (2) lit. b) nu trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA, chiar daca realizeaza o cifra de afaceri mai mare de 220.000 lei din astfel de operatiuni.
Faptul ca o persoana impozabila care desfasoara, exclusiv operatiuni scutite fara drept de deducere nu trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA, rezulta, in mod direct, din prevederile art. 316 “Inregistrarea persoanelor impozabile in scopuri de TVA” alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal aplicabil din 2016, alin. (1) “ Persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si realizeaza sau intentioneaza sa realizeze o activitate economica ce implica operatiuni taxabile, scutite de taxa pe valoarea adaugata cu drept de deducere si/sau operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania conform art. 297 alin. (4) lit. b) si d), trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA la organul fiscal competent, dupa cum urmeaza: ...... b) daca in cursul unui an calendaristic atinge sau depaseste plafonul de scutire prevazut la art. 310 alin. (1), in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau a depasit acest plafon;”
Acelasi aspect este reglementat, indirect, prin art. 316 “Inregistrarea persoanelor impozabile in scopuri de TVA”, alin. (20) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal “In cazul incetarii desfasurarii de operatiuni care dau drept de deducere a taxei sau in cazul incetarii activitatii sale economice, orice persoana inregistrata conform prezentului articol va anunta in scris organele fiscale competente in termen de 15 zile de la producerea oricaruia dintre aceste evenimente in scopul scoaterii din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA. Prin norme procedurale se stabilesc data de la care are loc scoaterea din evidenta si procedura aplicabila”.
Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele de la pct. 88 alin. (10) din normele de aplicare ale art. 316 alin. (20) prin care se reglementeaza, in mod expres faptul ca o persoana inregistrata in scopuri de TVA, dar care, ulterior inregistrarii, desfasoara exclusiv operatiuni scutite fara drept de deducere, trebuie sa solicite retragerea din evidenta platitorilor de TVA „Conform prevederilor art. 316 alin. (20) din Codul fiscal, orice persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA si care, ulterior inregistrarii respective, desfasoara exclusiv operatiuni ce nu dau dreptul la deducere solicita anularea inregistrarii in termen de 15 zile de la incheierea lunii in care se desfasoara exclusiv operatiuni fara drept de deducere. Dovada faptului ca persoana nu mai realizeaza operatiuni cu drept de deducere trebuie sa rezulte din obiectul de activitate si, dupa caz, din declaratia pe propria raspundere data de imputernicitul legal al persoanei impozabile in cazul operatiunilor scutite pentru care persoana impozabila poate opta pentru taxare conform art. 292 alin. (3) din Codul fiscal.”


Agricultura. Monografii contabile specifice
Agricultura. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda

Vezi detalii

Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Georgeta Serban Matei - Consultant fiscal si expert contabil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 25 Iulie 2016


Votati articolul "Realizare operatiuni exclusiv scutite TVA. Ne inregistram in scopuri de TVA la depasirea plafonului?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Sold creditor cont 461 si cont 462

Intrebare: In balanta unei cunostinte apropiate care are o firma cu cod CAEN 1071, are solduri creditoare la ct.461 si 462.
Contabila care i-a tinut evidenta a plecat in strainatate si nu poate lua legatura cu ea. Firma nu prea mai are activitate din 2005.
Administratorul firmei nu stie ce reprezinta aceste sume.
Eu nu prea inteleg ce art. contabil a facut pe creditul lui 461? 462?
Din dosare nu prea pot sa-mi dau seama, fiindca nu are nici o explicatie.
Intr-o asemenea situatie, ce solutie contabila exista?

Raspuns: Ati cerut o solutie contabila si nu functiile conturilor 461 si 462. Va sfatuiesc sa verificati...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 25 Iulie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI