Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Semnarea situatiilor financiare. In ce conditii se pot semna de contabilul autorizat, membru activ CECCAR?

contabil autorizatsituatii financiarelegea contabilitatiiMEMBRU ACTIV CECCAR

In ce priveste OG 65/1991 si Legea 82/1991, stabilim daca un contabil autorizat cu studii superioare membru activ CECCAR si organizat ca PFA poate intocmi si semna situatiile financiare semestriale si bilantul contabil. Vorbim, in concret, de lucrari de contabilitate pentru trei societati, un contract de munca si doua contracte de prestari servicii care au aceiasi asociati, au raporturi contractuale intre ele, dar nu sunt in concurenta intra sub incidenta art.12 alin. (1) din OG 65/1991.

Art. 28 alin. (10) din Legea contabilitatii 82/1991 stabileste ca, situatiile financiare anuale si raportarile contabile se semneaza de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie.

Conform art. 10 alin. (2) contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare. Prin persoana imputernicita sa indeplineasca functia de director economic sau contabil-sef se intelege o persoana angajata potrivit legii, care are studii economice superioare si care are atributii privind conducerea contabilitatii entitatii.

Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

Astfel, situatiile financiare si raportarile contabile se semneaza de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Daca contabilitatea este organizata si condusa pe baza de contract de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania aceste persoane semneaza situatiile financiare.Contabilii autorizati membri CECCAR pot desfasura doar activitatile prevazute de OG 65/1994.

OG 65/1994 prevede dupa cum urmeaza:

"Art. 6. - Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice si juridice urmatoarele lucrari:
a) tine sau supravegheaza contabilitatea si intocmeste sau verifica si semneaza situatiile financiare;
(....)"

"Art. 10. - Contabilul autorizat poate executa pentru persoanele fizice si juridice urmatoarele lucrari:
a) tine contabilitatea operatiunilor economico-financiare prevazute in contract;
b) pregateste lucrarile in vederea intocmirii situatiilor financiare."


Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti

Vezi detalii

 Achizitii. Ghid fiscal-contabil
Achizitii. Ghid fiscal-contabil

Vezi detalii


Astfel, contabilii autorizati membrii CECCAR nu pot intocmi si semna situatii financiare anuale sau raportari contabile. Acestia pot tine contabilitatea operatiunilor economico – financiare si pot pregati lucrarile in vederea intocmirii situatiilor financiare.

Art. 12 din OG 65/1994 prevede: "Expertilor contabili si contabililor autorizati le este interzis sa efectueze lucrari pentru operatorii economici sau pentru institutiile la care sunt salariati si pentru cei cu care angajatorii lor sunt in raporturi contractuale ori se afla in concurenta. De asemenea, le este interzis sa efectueze lucrari pentru operatorii economici, in cazul in care sunt rude sau afini pana la gradul al patrulea inclusiv sau soti ai administratorilor."

Astfel, interdictia vizeaza operatorii economici cu care angajatorii sunt in raporturi contractuale ori se afla in concurenta. Cele doua conditii nu sunt cumulative. Ca atare, contabilul autorizat nu poate efectua lucrari pentru societatile cu care angajatorul sau este in raporturi contractuale.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu, Economist

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 02 August 2016


Votati articolul "Semnarea situatiilor financiare. In ce conditii se pot semna de contabilul autorizat, membru activ CECCAR?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Cum se procedeaza din punct de vedere contabil si fiscal in acest caz ?

Intrebare: Am infiintat un srl :
-7311 activitati ale agentiilor de publicitate
-7312 servicii de reprezentare media
-6311 Prelucrarea Datelor, Administrarea paginilor web si activitati conexe
-6312 Activitati ale portalurilor web

Activitatea firmei : Website de anunturi in italia (ex: OLX.RO)

Furnizarea de spatii de publicitate in vederea promovarii anunturilor personale pe siteul nostru, in schimbul pretului achitat de catre Beneficiar catre Furnizot.

Beneficiarul : Numai persoane fizice care se afla in italia de orice nationalitate, rezidente si nerezidente in italia.

Incasarile : Aproximativ 150.000 euro pe parcursul unui an. Incasarile se fac cu ajutorul unui PROCESATOR DE CARDURI (ex: PayU.ro , mobilpay.ro, paypal.com)
Procesatorul colecteaza platile pe parcursul unei luni calendaristice si imi vireaza in cont la sfarsitul luni suma ramasa dupa ce isi opreste comisionul.
Pt comision se emite factura fara TVA pt ca sunt institutie financiare si sunt scutiti de TVA.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Am urmatoarele nelamuriri:

1. Acest tip de activitate e scutit de TVA ( se incadreaza la servicii de publicitate) ?
2. In cazul prestarii de servicii de publicitate locul prestari serviciului este la client acasa?
3. Trebuie inscrisa societatea in ROI ?
4. Trebuie sa facturez la fiecare persoana in parte ? (mentionez ca clientul se inregistreaza pe Website numai cu email si parola. Nu detinem altfel de date)
5. Putem folosi extrasul de la procesator si sa nu mai emitem facturi ?


Cum ar trebui sa procedez din punct de vedere contabil si fiscal?


Raspuns: Am inteles ca atunci cand incasam cu ajutorul unui procesator de carduri putem folosi extrasul de la...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 02 August 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
X