Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Inregistrare contact de sponsorizare. Ce conditii sunt obligatorii?

inregistrare sponsorizarecontract de sponsorizarecodul fiscalclub sportiv

In cazul contractelor de sponsorizare tinem cont de prevederile din Legea sponsorizarii nr. 32/1994. Dam ca exemplu situatia in care in luna decembrie 2015 s-a incheiat un contract de sponsorizare cu o asociatie sportiva. Termen de plata pentru suma de 18.000 lei stabilita pentru data de 30.06.2016. Intre timp persoana sustinuta de societate prin sponsporizare a plecat.

Contractul de sponsorizare cu vechiul club a expirat, iar persoana respectiva (sportiv) nu si-a primit banii. Poate firma sa incheie un contract de sponsorizare direct cu persoana in cauza?

Iata raspunsul specialistului:

Legea sponsorizarii nr. 32/1994 reglementeaza la art. 4:

"(1) Poate fi beneficiar al sponsorizarii:

a) orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara in Romania sau urmeaza sa desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific – cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice;

b) institutiile si autoritatile publice, inclusiv organele de specialitate ale administratiei publice, pentru activitatile prevazute la lit. a);

c) de asemenea, pot fi sponsorizate, in conditiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de tele viziune sau radiodifuziune, precum si carti ori publicatii din domeniile definite la lit. a);

d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.”

Deci puteti oferi sponsorizarea direct sportivului daca activitatea sa este recunoscuta de o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniu.

Deci pentru a incheia contractul trebuie sa aveti datele sale (copie dupa buletin) si o dovada a indeplinirii conditiei de mai sus. (Nu ar strica sa aveti din partea beneficiarului si o cerere de sponsorizare in care sa se prezinte si activitatea pentru care se solicita sponsorizarea).


Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii

Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018
Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018

Vezi detalii

Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!
Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
inregistrare sponsorizarecontract de sponsorizarecodul fiscalclub sportiv

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 26 August 2016


Votati articolul "Inregistrare contact de sponsorizare. Ce conditii sunt obligatorii?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Factura proforma

Intrebare: Daca administratorul este inregistrat in scopuri de TVA in Romania si intocmeste o factura proforma avans/livrari de marfuri in UE pentru intracomunitara si cel din cadrul UE care este inregistrat WIES in tara sa, vireaza bani ptr ea, cum o inregistrez in contabilitate? Trebuie sa declar in D390 si D300 sau trebuie sa se intocmeasca factura intracomunitara cu Taxare inversa ptr. acest avans?
Eu stiu ca :
Factura proforma nu se inregistreaza in evidentele contabile si nici in declaratiile fiscale/informative ale nici unei societati emitenta/primitoare. Cumva gresesc?
Va multumesc.

Raspuns: daca nu a sosit factura pentru avansul achitat, autofacturati, in termen de 15 zile, la cursul din...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 26 August 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile