Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Plati in numerar catre persoane juridice si Legea 70/2015. Cum procedam cand se depaseste plafonul zilnic?

plati in numerarlegea 70/2015operatiuni de casaplafon platiplafonul zilnic

In analiza de mai jos, stabilim cum procedam in situatia in care in data de 02.09.2016 avem total plati numerar din casa in suma de 8296 lei catre 11 furnizori diferiti si daca se mai poate plati suma de 2125 lei catre un furnizor cash&carry depasind in total suma de 10.000 lei plati.

Potrivit prevederilor art. 3 alin. (1) lit. c), d), e) si alin. (3) din Legea 70/2015 cu modificarile si completarile ulterioare, se pot efectua operatiuni de plati in numerar reprezentand , in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei pentru o persoana juridica sau PFA, 10.000 lei, catre magazinele de tipul cash and carry, dar nu mai mult de un plafon total 10.000 lei/zi.

Redam in continuare prevederile legale mai inainte invocate:
"Art. 3
(1)Prin exceptie de la prevederile art. 1 alin. (1) se pot efectua operatiuni de incasari si plati in numerar, in urmatoarele conditii:
(..)

c) plati catre persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei/persoana, dar nu mai mult de un plafon total de 10.000 lei/zi;

d) plati catre magazinele de tipul cash and carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare, in limita unui plafon zilnic total de 10.000 lei;

e) plati din avansuri spre decontare, in limita unui plafon zilnic de 5.000 lei, stabilit pentru fiecare persoana care a primit avansuri spre decontare.
(..)

(3)


Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii

Vezi detalii

Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic

Vezi detalii

Agricultura. Monografii contabile specifice
Agricultura. Monografii contabile specifice

Vezi detalii


Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei si, respectiv, de 10.000 lei, catre magazinele de tipul cash and carry. Persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei, catre furnizorii de bunuri si servicii, respectiv de 10.000 lei, catre magazinele de tipul cash and carry, astfel: 5.000 lei/10.000 lei in numerar, suma care depaseste acest plafon putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar."

Prin urmare, plafonul zilnic de plati este 10.000 lei, catre persoane juridice. In cazul dat avand in vedere ca s-au facut deja plati intr-o zi, in numerar, catre diferiti furnizori in suma totala de 8.296 lei, se mai poate face o plata de 1704 lei catre furnizorul de tipul cash &carry.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 06 Septembrie 2016


Votati articolul "Plati in numerar catre persoane juridice si Legea 70/2015. Cum procedam cand se depaseste plafonul zilnic?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Cheltuieli protocol -pfa taxi

Intrebare: Buna ziua , sotul meu are un pfa -a facut cheltuieli de procotol.Cum ii calculez aceste cheltuieli de procotol??-Stiu ca am dreptul doar 2% sa fie cheltuiala deductibila ??
Dati-mi exemplu cu se calculeaza corect????
Multumesc astept un raspuns corect??

Raspuns: In cazul PFA, baza de calcul se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 06 Septembrie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile