Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Inregistram in evidentele contabile bonurile fiscale fara CUI? Specialistul raspunde!

evidente contabilecuicodul fiscalbonuri fiscaledocumente justificativeOMFP 2634/2015

Specialistul ne explica, prin cele ce urmeaza, in ce masura bonurile fiscale care nu au codul fiscal al beneficiarului tiparit pot fi inregistrate in contabilitate.



Bonurile fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale in baza OUG 28/1999 sunt documente care atesta efectuarea platii si se anexeaza la registrul de casa ori la decontul intocmit de catre persoana care a efectuat plata.

Orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ, conform cu prevederile art. 6 alin. (1) din Legea contabilitatii nr. 82/1991 coroborate cu prevederile prevazute la pct.A.1 din Anexa nr. 1 - NORME GENERALE de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile a OMFP 2634/2015.

Documentele care stau la baza inregistrarilor in contabilitate pot dobandi calitatea de document justificativ numai in conditiile n care furnizeaza toate informatiile prevazute de normele legale in vigoare, conform pct.A.4 din Anexa 1 la OMFP 2634/2015.

Conform pct.A.2 din Anexa 1 la OMFP 2634/2015, documentele justificative trebuie sa cuprinda urmatoarele elemente principale :
- denumirea documentului;
- denumirea/numele si prenumele si, dupa caz, sediul persoanei juridice/adresa persoanei fizice care intocmeste documentul;
- numarul documentului si data intocmirii acestuia;

Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda

Vezi detalii

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Planului de conturi general 2017
Planului de conturi general 2017

Vezi detalii



- mentionarea partilor care participa la efectuarea operatiunii economico-financiare (cand este cazul);
- continutul operatiunii economico-financiare si, atunci cand este necesar, temeiul legal al efectuarii acesteia;
- datele cantitative si valorice aferente operatiunii economico-financiare efectuate, dupa caz;
- numele si prenumele, precum si semnaturile persoanelor care raspund de efectuarea operatiunii economico-financiare.

Avand in vedere ca bonul fiscal care nu are mentionat CUI-ul beneficiarulu, nu indeplineste conditiile de a fi document justificativ, iar in acest fel nu se poate dovedi ca operatiunea este realizata de catre societate, se impune sa se intocmeasca NIR pentru bunurile achizitionate, precum si alte documente specificate prin prevederi legale : ordin de deplasare, decont cheltuieli, la care se anexeaza bonul fiscal, aceste documente fiind avizate de persoana care aproba efectuarea cheltuielilor.



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu - Economist si expert contabil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 19 Septembrie 2016


Votati articolul "Inregistram in evidentele contabile bonurile fiscale fara CUI? Specialistul raspunde!":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA platit in vama la o achizitie din China

Intrebare: Un SRL platitor de TVA doreste sa achizitioneze materii prime din China.Face comanda, primeste proforma, si plateste prin banca furnizorul.Stiu ca va trebui sa plateasca TVA in vama.
Este prima data cand avem aceasta situatie si va rog sa-mi spuneti cum va plati TVA in vama?
Avand fact.proforma putem calcula dinainte acest TVA si sa-l platim prin banca sau se calculeaza de declarantul vamal?
Multumesc mult ptr.ajutor.

Raspuns: Factura externa o veti achita catre furnizorul extern in functie de intelegerea contractuala. Din...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 19 Septembrie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii articol

Postat de: user
Bonul fiscal trebuie să conțină și CUI-ul emitentului. Dacă există societăți comerciale care emit bon fiscal fără CUI, acestea sunt n afara legii. La fiscalizare, printre alte informații, CUI-ul este obligatoriu.
Data adaugarii: 11-Oct-2016
Postat de: user
Bonul fiscal trebuie să conțină și CUI-ul emitentului. Dacă există societăți comerciale care emit bon fiscal fără CUI, acestea sunt n afara legii. La fiscalizare, printre alte informații, CUI-ul este obligatoriu.
Data adaugarii: 11-Oct-2016
Postat de: user
Bonul fiscal trebuie să conțină și CUI-ul emitentului. Dacă există societăți comerciale care emit bon fiscal fără CUI, acestea sunt n afara legii. La fiscalizare, printre alte informații, CUI-ul este obligatoriu.
Data adaugarii: 11-Oct-2016
Postat de: user
Bonul fiscal trebuie să conțină și CUI-ul emitentului. Dacă există societăți comerciale care emit bon fiscal fără CUI, acestea sunt n afara legii. La fiscalizare, printre alte informații, CUI-ul este obligatoriu.
Data adaugarii: 11-Oct-2016
Postat de: user
Bonul fiscal trebuie să conțină și CUI-ul emitentului. Dacă există societăți comerciale care emit bon fiscal fără CUI, acestea sunt n afara legii. La fiscalizare, printre alte informații, CUI-ul este obligatoriu.
Data adaugarii: 11-Oct-2016
Postat de: user
Bonul fiscal trebuie să conțină și CUI-ul emitentului. Dacă există societăți comerciale care emit bon fiscal fără CUI, acestea sunt n afara legii. La fiscalizare, printre alte informații, CUI-ul este obligatoriu.
Data adaugarii: 11-Oct-2016
Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Atentie! Mai multe declaratii se depun pana la 25 august!

    • ANAF atrage atentia contribuabililor cu privire la declaratiile fiscale pe care trebuie sa le depuna pana la 25 august, dupa caz: - Notificarea privind aplicarea/incetarea aplicarii sistemului TVA la incasare, formular 097. - Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul de stat, formular 100.; Cititi si ...» citeste mai departe aici

  • Cum identificati furnizorii de TVA inainte sa dispara fara sa achite TVA-ul?

    • Sistemul de plata defalcata a TVA a pus din nou pe jar intreg mediul de afaceri. Companiile se tem ca, in ce le priveste, vor avea de facut si mai multe plati, riscand amenzi nemeritate din partea ANAF.  In caz de controale, Fiscul porneste deja de la premisa ca evaziunea fiscala in domeniul TVA a fost sau ar fi trebuit sa fie cunoscuta de toate partile implicate. Astfel, companiile care au fost de fapt corecte nu pot iesi cu fata curata din aceste imprejurari, riscand chiar in...» citeste mai departe aici

  • Biris, despre plata defalcata TVA: Aventurierul care a facut aceasta propunere trebuie sa dispara din zona publica

    • Ministerul de Finante a anuntat ca operatorii economici vor avea deschis gratuit un cont de TVA in lei, la trezorerie, de la 1 ianuarie 2018, in baza mecanismului "split TVA. Conform Finantelor, contul va fi gratuit neexistand comisioane. in perioada octombrie-decembrie 2017 acest mecanism va fi optional, iar de la 1 ianuarie 2018, obligatoriu. Bancile vor deschide si ele conturi automat, dar daca nu vor fi folosite timp de 90 de zile acestea vor fi inchise. Pentru co...» citeste mai departe aici

  • Atac nou la Pilonul II de pensii! MFP vrea sa injumatateasca din 2018 contributia la fondurile de pensii private

    • Ministerul Finantelor vrea sa diminueze incepand de anul viitor, de la 5,1% la 2,5%, contributia virata de stat la fondurile de pensii private obligatorii (Pilonul II), masura care, daca va fi aplicata, va afecta dramatic dinamica sumelor acumulate in cele aproape 7 milioane de conturi individuale ale participantilor la acest sistem, au declarat pentru Profit.ro surse din piata de profil. "In primele discutii cu reprezentantii industriei de profil, Ministerul Finantelor ar fi propus si v...» citeste mai departe aici

  • Corectie facturi emise de furnizor cu TVA anulat. Model monografie contabila

    • Va oferim, de data aceasta, un model de monografie contabila pentru corectia in contabilitate a unei facturi de cazare (TVA 9%) emisa cu TVA de catre un furnizor care avea codul de TVA anulat din oficiu la data emiterii facturii. La data primirii facturii s-a dedus TVA. Eroarea s-a constatat la generarea D394 care s-a depus corect. Iata raspunsul specialistului: Potrivit art. 11 alin. (9) din Codul fiscal, beneficiarii care achizitioneaza bunuri si/sau serv...» citeste mai departe aici

  • In ce consta controlul inopinat efectuat de catre organul fiscal?

    • Conform Codului de procedura fiscala controlul inopinat presupune urmatoarele actiuni: a) verificarea faptica si documentara, in principal, ca urmare a unor informatii cu privire la existenta unor fapte de incalcare a legislatiei fiscale; b) verificarea documentelor si operatiunilor impozabile ale unui contribuabil/platitor, in corelatie cu cele detinute de persoana sau entitatea supusa unui control fiscal, denumita control incrucisat; c) verificarea unor element...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI