Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Refacturare cheltuieli leasing catre societatea mama din UE. Declaram in D390? Cum facturam?

cheltuieli leasingrefacturare cheltuielileasing operationalcodul fiscaldeclaratia 390autoturisme

Obligatiile fiscale si declarative aferente refacturarii unor cheltuieli de leasing reprezinta cazul pe care dorim sa il analizam, cu sprijinul economistului Daniel Crevelescu.

O firma are incheiate mai multe contracte de leasing operational pentru autoturisme. Unul dintre autoturisme este folosit atat pe teritoriul Romaniei, cat si in strainatate de catre salariatii societatii-mama din alt stat membru UE. Firma din Romania doreste refacturarea cheltuielilor cu rata de leasing (chiria) si asigurarea CASCO.

Vom vedea astfel cum trebuie emisa factura catre firma din tara straina atat pentru rata de leasing, cat si pentru asigurarea CASCO in ce priveste TVA-ul, la ce rand trebuie evidentiata factura in decontul de taxa D300, precum si daca trebuie declarata factura in D390.


Iata raspunsul specialistului:


Potrivit art. 271 alin. (2) din Codul fiscal cu normele metodologice de aplicare, atunci cand o persoana impozabila care actioneaza in nume propriu, dar in contul altei persoane, ia parte la o prestare de servicii, se considera ca a primit si a prestat ea insasi serviciile respective.

Astfel, din punct de vedere al TVA sunteti cumparator revanzator si veti presta servicii intracomunitare in momentul refacturarii.

DE RETINUT!

Locul prestarii serviciilor se stabileste conform art. 278 alin. (2) din Codul de tva. Veti factura scutit serviciile si le veti declara in decontul de tva, formular 300 la randurile 3, cu preluare la 3.1 si in declaratia 390.

Nota: Locul prestarii se stabileste conform art. 278 alin. (4) lit. d, respectiv este locul unde mijlocul de transport este pus efectiv la dispozitia clientului, in cazul inchirierii pe termen scurt a unui mijloc de transport.


Top 100 de spete fiscal-contabile 2017
Top 100 de spete fiscal-contabile 2017

Vezi detalii

Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii

Agricultura. Monografii contabile specifice
Agricultura. Monografii contabile specifice

Vezi detalii


CONCLUZIE!

Prin termen scurt se intelege posesia sau utilizarea continua a mijlocului de transport pe o perioada de maximum 30 de zile. In aceasta situatie se factureaza cu tva cheltuielile cu deplasarile pe teritoriul Romaniei si fara tva cele din afara Romaniei.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu - Economist

 

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 06 Octombrie 2016


Votati articolul "Refacturare cheltuieli leasing catre societatea mama din UE. Declaram in D390? Cum facturam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Completare aviz de insotire a marfii doar cantitativ

Intrebare: Buna ziua,

O soc com vinde produse alimentare en detail. Se doreste ca documentul (aviz de insotire a marfii) care va insoti marfa pe timpul transportului sa se completeze doar cantitativ, fara valoare (pt a nu se afla preturile unitare de achizitie ale produselor) urmand ca factura sa sosesca ulterior.
Este corect a se intocmi avizul doar cantitativ, tinand cont ca OMFP 3512/2008 mentioneaza ca "pretul de vânzare si valoarea la pret de vânzare pentru unitătile cu amănuntul" este unul din elementele obligatorii ale avizului?
Totodata, "in conditiile în care nu se înscriu datele valorice în Nota de receptie si constatare de diferente, este obligatoriu ca aceste date să se regăsească într-un alt document justificativ care stă la baza înregistrării în contabilitate a valorii bunurilor" (OMFP 3512/2008). Se refera la factura?
Adica, pot primi aviz doar cantitativ, gestionarul va intocmi NIR doar cantitativ in 3 exemplare, avizul cu 2 NIR-uri sosesc la sediu pt inregistrare in contabilitate, iar aici sa se completeze pretul de vanzare unitar, valoarea si ulterior un exemplar intocmit complet sa se trimita la magazin pt un eventual control. Daca in acest timp soseste vreun control la magazin si exista doar un NIR cantitativ credeti ca este vreo problema?


Va multumesc.

Raspuns: Va rog un raspuns urgent pt ca deja am un transport cu aviz doar cantitativ. VA multumesc.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 06 Octombrie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile