Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2017

Executare lucrari de constructii intr-un stat membru UE si achizitie materiale pe plan local. Ce obligatii TVA apar?

executare lucrari constructiicodul fiscaltvaachizitie materialeobligatii tva

In analiza urmatoare, avem ca subiect o societate comerciala cu sediul in Romania care executa lucrari de constructii si reparatii intr-un stat din UE. Pentru executarea lucrarilor societatea din Romania se aprovizioneaza cu material de constructii din statul membru unde executa si lucrarile. Factura de cumparare a materialelor este intocmita fara TVA in baza atributului fiscal si a inscrierii societatii in ROI. Avand in vedere ca materialele se achizitioneaza si se folosesc in statul membru, vom vedea ce obligatii fiscal are cumparatorul in legatura cu TVA.

Deoarece materialele sunt achizitionate si utilizate local, deci nu sunt transportate dintr-un stat membru in altul nu se poate vorbi nici de achizitie intracomunitara, nici de livare locala, astfel ca inscrierea societatii in Registrul operatorilor intracomunitari nu are relevanta pentru TVA. Tinand cont de prevederile art. 275 alin. 1 lit. a sau c din Codul fiscal referitoare la locul livrarii (locul unde se gasesc bunurile in momentul cand incepe expeditia sau transportul sau locul unde se gasesc bunurile atunci cand sunt puse la dispozitia cumparatorului, in cazul bunurilor care nu sunt expediate sau transportate, an functie de situatia concreta) achizitia bunurilor nu este operatiune impozabila in Romania, nefiind indeplinita conditia - cumulativa - de la art. 268 alin. 1 lit. b din Codul fiscal. Ca atare, achizitia se reflecta in decontul de TVA la rd. 26 din decont.

Mai departe, materialele sunt utilizarea pentru efectuarea unei prestari de servicii - lucrari de constructii, pentru care locul prestarii se considera a fi situate in statul unde este situat bunul imobil conform art. 278 alin. 4 lit. a din Codul fiscal
, adica in statul membru unde se executa lucrarile de constructii. Nici aceasta operatiune - prestarea de servicii nu este operatiune impozabila in Romania conform art. 268 alin. 1 lit. b din Codul fiscal
, reflectandu-se in decontul de TVA la rd. 3. Desi prestarea de servicii are loc pe teritoriul unui alt stat membru ea nu este considerata prestare de servicii intracomunitara, pentru care sa fie necesara inregistrarea in Registrul operatorilor intracomunitari ( numai prestarile de servicii ce intra sub incidenta art. 278 alin. 2 din Codul fiscal - regula B2B - sunt considerate intracomunitare).

Prin urmare, in afara de raportarea operatiunilor in decontul de TVA si emiterea facturii pentru prestarea de servicii fara TVA romanesc, firma romaneasca nu are nicio alta obligatie catre autoritatile fiscale din Romania.

Raportat la cele prezentate se poate aprecia ca factura de cumparare a materialelor a fost emisa eronat fara TVA local de catre furnizorul din statul membru respectiv pe motivul codului de TVA al beneficiarului roman (ca si cum ar fi fost vorba de o livrarea intracomunitara din partea acestuia) avand in vedere ca este vorba de operatiune/livrare locala, materialele neparasind teritoriul statului membru respectiv.

In mod normal factura de cumparare a materialelor ar fi trebuit emisa de furnizorul strain cu TVA, firma romaneasca urmand sa recupereze acest TVA de la autoritatile fiscale din acel stat membru in temeiul Directivei 2008/9/CE transpusa in legislatia statului membru respectiv. Insa trebuie luat legatura cu autoritatile fiscale straine pentru a verifica in ce masura, functie de situatia concreta, firma romaneasca are obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA in statul membru unde executa lucrarile de constructii.


Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Protectia datelor cu caracter personal
Protectia datelor cu caracter personal

Vezi detalii



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 07 Octombrie 2016


Votati articolul "Executare lucrari de constructii intr-un stat membru UE si achizitie materiale pe plan local. Ce obligatii TVA apar?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Este calculat corect salariul ?

Intrebare: Buna ziua !

Va rog foarte mult sa imi spuneti
in sectorul bugetar, personal contractual:

1. ? daca este calculat corect salariul pentru
un consilier juridic,
care are are grad I,
care are gradaţia de vechime 3 si
primeste un spor de condiţii vătămătoare 15%:

salariul de bază 1520 lei,
fiind inclus sporul de vechime 15% de 198 lei,
sporul de condiţii vătămătoare 15% va fi de 198 lei,
salariul brut 1718 lei.

? in cazul de fata,
2. cat este salariul de ncadrare ?
3. cat este sporul de vechime ? ( ce pocent / cat la suta ? )
4. cat este salariul de baza ?

5. ? ce inseamna:
o valoare de referinţă de 600 lei ?

- se spune ca,
conform art. 10 din legea 284/2010,
salariu de bază = clasa de salarizare corespunzătoare unui coeficient de ierarhizare +
o valoare de referinţă de 600 lei.

6. - la ce anume si de ce se ia in calcul 600 lei ?
- odata ce salariul de bază minim brut pe ţară garantat n plată
este 975 lei /01.01.2015,
HG nr. 1.091/2014 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat n plată,?.

Raspuns: Buna dimineata ! Doamna de la Resurse Umane mi-a spus ca in valoarea de referinta 975 lei, care...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 Octombrie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Impozitele valabile in 2018: dividende, dobanzi, chirii

    • Incepand cu 2018 discutam despre noile forme de impozitare, influentate semnificativ de schimbarile de ultima ora din domeniul fiscal din acest an.  Odata cu OUG 79/2017 au fost aduse unele dintre cele mai mari modificari din acest an, schimbari care intra in vigoare de la 1 ianuarie 2018.  Vorbim, in primul rand, de transferul contributiilor sociale de la angajator la angajat, schimbare care a pus pe jar toti angajatorii din Romania, obligati totodata si...» citeste mai departe aici

  • Formularul 108. Cine are obligatia depunerii? Analiza zilei

    • Prin OANAF 3391/2017 publicat in MOF 966 din 06.12.2017 a fost aprobat modelul si continutului formularului 108 "Declaratie privind impozitul pe reprezentanta".  Declaratia se va depune incepand cu 1 ianuarie 2018 pentru declararea obligatiilor fiscale aferente anului 2018. Declaratia privind impozitul pe reprezentanta se completeaza si se depune de catre reprezentanta unei/unor persoane juridice straine, autorizata sa functioneze in Romania, potrivit legii. ...» citeste mai departe aici

  • Modificari aduse Legii 95/2006. Analiza zilei cu Irina Dumitrescu

    • Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii a fost recent modificata prin OUG 86/2017 publicata in MOf nr. 974 din 07/12/2017. Printre altele, modificarile vizeaza corelarea prevederilor Legii 95/2006 cu schimbarile aduse Codului fiscal de la 01 ianuarie 2018 privind contributiile de asigurari sociale de sanatate, precum si corelarea/completarea prevederilor privind documentele prin care se atesta calitatea de asigurat.  Astfel, incepand ...» citeste mai departe aici

  • Tichete cadou acordate cu ocazia Craciunului. Ce conditii trebuie sa respecte firma?

    • Prin cele de mai jos, va prezentam conditiile pe care trebuie sa le respecte societatile care acorda tichete cadou in perioada sarbatorilor de iarna. Astfel, o societate doreste sa acorde tichete cadou in valoare de 300 lei pentru toti salariatii indiferent daca au copii in intretinere sau nu au. Pentru copii minori ai salariatilor se acorda cadouri in valoare de 100 lei. Tinand seama de art. 76 alin. (4) lit a si art. 142 lit. b) din Codul fiscal, vom vedea daca este corect sa se impoziteze ...» citeste mai departe aici

  • Inventarierea anuala. Care este regimul fiscal al bunurilor degradate?

    • Persoanele juridice prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991 au obligatia de a efectua inventarierea patrimoniului cel putin o data in cursul exercitiului financiar pe parcursul functionarii. Inventarierea anuala a elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii se face, de regula, cu ocazia incheierii exercitiului financiar. Bunurile pot fi inventariate si inaintea datei de incheiere a exercitiului financiar, cu conditia as...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile
X