Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Inscriere test GEJ si normele publicate. Ce etape trebuie sa indepliniti pentru testare?

inscrieri gejtestareinscrierea in gejexperti contabili

In conformitate cu Normele 1044/2010 privind imbunatatirea activitatii de expertiza contabila judiciara, "expertizele contabile judiciare sunt efectuate de expertii contabili, membri ai Corpului, inscrisi in GEJ"

Puteti accesa normele aici.

Inscrierea in GEJ se poate solicita de catre membrii activi ai Corpului, experti contabili, ce au viza la zi, prin sustinerea si promovarea unui test de verificare a cunostintelor si indeplinirea cumulativa a conditiilor prevazute de art. 2 al respectivelor norme.

Cererile de inscriere in GEJ si sustinere a testului de verificare a cunostintelor (descarca aici) se depun la sediul filialei de care apartineti, insotite de "Fisa de optiuni" (descarca aici) si o copie a actului de identitate, in perioada 15.11- 24.11.2016, pentru prima sesiune, respectiv, pana la data de 09.12.2016, pentru sesiunea a doua.

 

 

Odata cu inregistrarea cererii, se va achita suma de 15 lei, reprezentand valoarea taxei de organizare si desfasurare a testarii ( suma ce include si costul legitimatiilor ), candidatii depunand si 1 (una) fotografie (dimensiuni ľ cm), pentru legitimatie.


Atentie! Verificati pentru fiecare filiala de care apartineti locul si orele stabilite pentru testare!

Evaluarea se va sustine sub forma unui test grila, continand 50 de intrebari, fiecare din ele cu cate 3 (trei) variante de raspuns, din care doar 1 (unul) corect, fiecare raspuns exact urmand a fi apreciat cu 2 (doua) puncte. Timpul de rezolvare a intregului test este de 2 ore, iar punctajul minim necesar promovarii este de 70 (saptezeci) puncte. Testele grila, din anul 2015, le puteti descarca de aici .

NOTA: Expertii contabili care nu obtin viza anuala pentru exercitarea profesiei in termenul prevazut de Normele Corpului - respectiv, pana la 31 ianuarie 2017 -, NU vor fi inscrisi in GEJ in anul 2017, dar rezultatul testului isi pastreaza valabilitatea pentru anul urmator. Neindeplinirea obligatiilor fata de Corp, in anul 2017, atrage sanctiunea radierii din GEJ, conform art. 20, al Normelor.


Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017

Vezi detalii

Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii


Tematica si bibliografia in vederea sustinerii testului, o puteti descarca de aici.

NOTA: Testul privind inscrierea in GEJ se sustine o singura data. Conform Normelor nr.1044/2010 "Din doi in doi ani, expertii contabili judiciari inscrisi in GEJ vor fi evaluati in vederea cotinuarii activitatii de expertiza contabila judiciara…", iar potrivit art.15(1) "expertii contabili judiciari sunt obligati sa participe la formele de instruire, perfectionare si reciclare profesionala, prevazute in Programul National de Dezvoltare Profesionala, pentru efectuarea a minim 40 de ore de pregatire profesionala pe an, din care, cel putin 20 de ore de curs, la disciplinele care au tangenta cu activitatea de expertiza contabila judiciara".

Sursa: CECCAR Bihor

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 08 Noiembrie 2016


Votati articolul "Inscriere test GEJ si normele publicate. Ce etape trebuie sa indepliniti pentru testare?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Facturile pot fi o dovada de solicitare si pot impune plata lor ?

Intrebare: Buna ziua !
Va rog sa imi spuneti cum poate rezolva sora mea urmatoarea problema de serviciu:

Sora mea este contabil sef la un camin de fete.
In anul 2014 unitatea a avut o activitate in care fetele beneficiau de vizitari spatii turistice in diverse localitati, de masa si de cazare pe timpul vizitarilor, toate cheltuielile fiind decontate din sponsorizari.
In perioada de 1 luna cat directoarea unitatii a fost in concediul de odihna,
Directorul adjuncta dus la masa un numar de copii la o Pensiune.
Acesta nu a fost imputernicit sa faca acest lucru.
Nu a existat vreo comanda si nu s-a incheiat vreun Contract
in sensul ca unitatea sa suporte cval mesei
si nu s-a solicitat Pensiunii sa faca o sponsorizare cu masa copiilor.
In acea perioada nu s-au incheiat Contracte de sponsorizari cu diverse societati
in sensul asigurarii unor sume de bani
pentru plata mesei copiilor.

Practic, Directorul adjunct a procedat in acest mod
fara a exista bani din sponsorizari, ....

Pensiunea a emis Facturi catre unitate.
Masa copiilor nu a fost achitata.

Acum, Pensiunea a dat in judecata unitatea
pentru recuperarea sumelor /cheltuielilor facute
cu masa copiilor.

Intrebari:
1. ? daca nu exista nici un angajament scris / comanda / contract de prestari servicii,
adica nici un document contabil justificativ de solicitare a unui astfel de serviciu,
unitatea poate fi obligata de instanta
sa achite cheltuielile facute
cu masa copiilor ?
2. ? emiterea pur si simpla a unei facturi
poate obliga unitatea /pe cineva sa o plateasca,
desi nu exista nici un alt act /document / solicitare scrisa
din partea celeilalte parti ?
3. ? exista vreo baza legala, temei juridic
pentru emiterea de facturi si obligatia de plata ?
4. ? daca nu a existat nici o corespondenta scrisa /adrese de solicitare
din partea unitatii, nu a existat nici o intentie a conducerii unitatii = a directoarei
in sensul ca Pensiunea sa presteze o asemenea activitate
de servicre a mesei copiilor,
instanta va putea sa ii impute unitatii
o asemenea plata ?
5. - unitatea poate raspunde civil
odata ce Pensiunea si-a asumat prestarea de servicii pe incredere ?....
in baza cuvantului /solicitarii directorului adjunct ?
6. ? daca Directorul adjunct nu a fost imputernicit in sensul aratat,
daca acesta nu putea lua asemenea decizii in locul directoarei,
daca legea nu-i permite sa faca acest lucru
in lipsa sau peste directoare,
unitatea mai poate fi data in judecata ?
- unitatea ar putea invoca in fata instantei
exceptia lipsei calitatii procesuale pasive ?
- se poate spune ca
paguba a fost cauzata de fostul Director adjunct
si nu de unitate ?
7. - Pensiunea nu ar trebui sa se indrepte impotriva Directorului adjunct
cu o actiune civila pentru recuperare sume
sau cu o Plangere penala, de abuz in functie, .....?

Va rog frumos sa ma ajutati si cu alte sfaturi.

Raspuns: Din cele prezentate, aceasta activitate a fost efectuata in perioada in care in institutie nu era...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 08 Noiembrie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile