Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Cheltuieli de protocol. Care e tratamentul fiscal corect si ce trebuie sa contina autofactura?

impozitul pe profitrestaurantcheltuieli protocolautofactura

In cazul urmator, pentru un restaurant exista servicii zilnice de protocol inregistrate in programul restaurantului pentru a inregistra in contabilitate. Vom vedea care sunt pasii de urmat tinand cont ca valorile consumate depasesc procentul de 2% din diferenta dintre totalul veniturilor si cheltuielile inregistrate conform reglementarilor contabile. De asemenea, stabilim in ce conditii se emite si ce trebuie sa contina autofactura, precum si pana la ce valoare pot inregistra in autofactura valorile ce depasesc cota de 2%. In plus, vom vedea si care sunt reglementarile legale privind cheltuielile de protocol.

Cheltuielile de protocol sunt deductibile in limita unei cote de 2% aplicata asupra profitului contabil la care se adauga cheltuielile cu impozitul pe profit si cheltuielile de protocol. Acest lucru este reglementat prin art. 25 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal.

Fiind considerate prestari de servicii din punct de vedere al legislatiei in domeniul TVA, acordarea gratuita a serviciilor de restaurant nu intra sub incidenta plafonului de 100 de lei pentru cadourile de mica valoare acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol, prevazut la pct. 7 alin. (12) lit. a) din Normele metodologice date in aplicarea art. 270 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal.

Prin urmare, pentru serviciile de restaurant acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol, operatorii economici nu colecteaza TVA conform prevederilor art. 270 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal, daca fac dovada ca serviciile sunt acordate gratuit in scopuri legate de activitatea economica a persoanei impozabile.

Este obligatia persoanei impozabile sa demonstreze ca serviciile acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol sunt realizate in scopuri legate de activitatea economica a acesteia. In situatia in care societatea demonstreaza ca serviciile acordate gratuit sunt legate de activitatea economica (intocmiti referat de necesitate, confirmari de participare din partea partenerilor de afaceri), tva este integral deductibila.

Norme metodologice:

"8. (8) In sensul art. 271 alin. (5) lit. a) din Codul fiscal
, nu constituie prestare de servicii efectuata cu plata utilizarea bunurilor care fac parte din activele folosite in cadrul activitatii economice a persoanei impozabile sau prestarea de servicii in mod gratuit in cadrul actiunilor de protocol in masura in care actiunile de protocol sunt realizate in scopuri legate de activitatea economica a persoanei impozabile, nefiind aplicabil plafonul prevazut la pct. 7 alin. (12) lit. a). Prevederile pct. 7 alin. (12) lit. b) se aplica in mod corespunzator pentru utilizarea bunurilor care fac parte din activele folosite in cadrul activitatii economice a persoanei impozabile sau pentru prestarea de servicii in mod gratuit in cadrul actiunilor de sponsorizare sau mecenat.”

In cazul in care societatea nu demonstreaza ca serviciile restaurantului acordate gratuit sunt acordate in scopuri legate de activitatea economica, acestea sunt asimilate prestarii de servicii efectuate cu plata, conform art. 271 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal. TVA aferenta se colecteaza prin autofacturare (nu exista o valoare maxima pentru tva colectata prin autofacturare).


Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda

Vezi detalii

Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii

 Legea prevenirii: 105 secrete legale care te scapa de control
Legea prevenirii: 105 secrete legale care te scapa de control

Vezi detalii




Potrivit punctului 92 alin. (3) din Normele metodologice ale Codului fiscal, autofactura pentru livrari de bunuri sau prestari de servicii catre sine trebuie emisa numai daca operatiunile in cauza sunt taxabile si numai in scopul taxei, fiind obligatorie mentionarea urmatoarelor informatii:

a) numarul facturii, care este un numar secvential acordat in baza uneia sau mai multor serii, ce identifica in mod unic o factura;
b) data emiterii;
c) numele, adresa si codul de inregistrare in scopuri de TVA ale persoanei impozabile, la rubrica Furnizor;
d) la rubrica Cumparator, numele, adresa si codul de inregistrare in scopuri de TVA ale persoanei impozabile;
e) denumirea si descrierea bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate;
f) valoarea bunurilor sau serviciilor, exclusiv taxa;
g) cota de taxa aplicabila;
h) valoarea taxei colectate.

Informatiile din factura emisa prin autofacturare se inscriu in jurnalele pentru vanzari si sunt preluate corespunzator in decontul de taxa, formularul 300, ca taxa colectata.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 09 Noiembrie 2016


Votati articolul "Cheltuieli de protocol. Care e tratamentul fiscal corect si ce trebuie sa contina autofactura?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

I se va imputa neplata salariilor

Intrebare: Buna seara !

Va frumos sa imi spuneti cum trebuie procedat in cazul urmator:

- o colega de facultate, care acum este contabil la o alta institutie publica,
in sedinta Consiliului Administrativ nu a fost de acord cu
incheierea unui Act aditional la Contractul de servicii paza,
modificare Notificata de firma de paza,
in baza art.1 alin.2 din HG 1091 /11.12.2014
pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Consiliul Administrativ a desemnat-o sa negocieze tariful
cu firma de paza.

1. - va rog sa imi spuneti
daca s-a emis Hotararea Consiliului Administrativ
in sensul aratat, atunci
mai trebuie ca directorul sa emita si o Decizie de numire a contabilei
in vederea negocierii cu firma de paza ?
Sau Hotararea CA ar fi suficienta ?

Colega mea mi-a mai spus ca,
anul trecut, inainte de a fi incheiat Contractul,
firma de paza a aratat in Oferta de pret ca,
Contractul de servicii paza va fi modificat
daca apare vreo modificare a legislatiei, dar
si pentru majorarea salariului cf. HG 1091/2014.

I-am spus ca firma de paza poate da in judecata
institutia in care lucreaza, intrucat
aceasta s-a opus incheierii Actului aditional.

2. - va putea fi trasa la raspundere
pentru ca s-a opus incheierii Actului aditional
si i se va imputa neplata salariilor angajatilor firmei de paza ?

Raspuns: Contractul incheiat cu firma de paza nu poate fi modificat retroactiv dar obligatia modificarii...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 09 Noiembrie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile