Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Regimul chitantelor fiscale utilizate pana la sfarsitul anului 1997

Intrebare:

Chitantele fiscale utilizate pana la sfarsitul anului 1997 cat timp se pastreaza in arhiva societatii?

Raspuns: (dat in iunie 2005)

Chitantele fiscale si in general toate formularele cu regim special, aflate in stoc la data de 31 decembrie 2002 la utilizatorii finali, persoane fizice si juridice si care nu au mai putut fi utilizate ca urmare a intrarii in vigoare, incepand cu data de 1 ianuarie 2003, a O.M.F.P. nr. 989/2002 privind tiparirea, inserierea si numerotarea formularelor cu regim special, trebuie scazute din gestiune.

Aceasta obligatie rezulta din prevederile O.M.F.P. nr. 743 din 13 mai 2004 publicat in M.Of. nr.496 din 2 iunie 2004.

Astfel, scaderea din gestiune se face pe baza unui proces-verbal de casare semnat de o comisie de inventariere a formularelor cu regim special, desemnata de conducerea firmei.

Procesul-verbal de casare trebuie sa cuprinda , in mod obligatoriu, cel putin urmatoarele elemente:

  • denumirea unitatii;
  • numarul si data intocmirii procesului-verbal de casare;
  • denumirea formularului anulat (propus pentru casare);
  • seria si numarul aferente formularului anulat;
  • data procurarii formularului anulat;

  • Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
    Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende

    Vezi detalii

    PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
    PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017

    Vezi detalii

    Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
    Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti

    Vezi detalii


    numele si prenumele membrilor comisiei de inventariere, cu semnaturile aferente;
  • viza de aprobare a conducerii unitatii.
Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 17 Februarie 2006


Votati articolul "Regimul chitantelor fiscale utilizate pana la sfarsitul anului 1997":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contract nelegal si plati nelegale

Intrebare: Va rog frumos sa ne ajutati cu un sfat:

Institutia noastra publica vrea sa dea un premiu, o sculptura.
Produsul va fi cumparat de la o persoana fizica, care face asemenea produse.

Colegul de la contabilitate a spus ca:
- o asemena plata se incadreaza in prevederile Legii 8/1996 - Legea drepturilor de autor
- de aceea trebuie sa se faca un Contract privind drepturile de autor si servicii conexe,
- intrucat cumpararea acetsui produs nu este posibila prin SEAP, pentru ne-am afla in cazul art.43 alin.3 din HG 395 /2016
- cval bunului va trebui sa fie negociata de un salariat din institutia noastra.

Eu, salariata delaRU, va trebui sa fac un asemenea Contract ...

Se poate asa ceva ?
Persoana fizica nu este autorizata ...
Se poate incheie un asemenea Contract cu aceasta persoana fizica ?
.... pentru ca operator economic = persoana fizica sau juridica, autorizata, care ....
or, in cazul de fata este vorba despre o persoana fizica oarecare,
nu are PFA sau .....
in schimb, persoana fizica este autorul sculpturii ...dar nu are nicio calificare in acest sens si nici o firma, ...
O institutie publica poate sa cumpere o sculptura de la o asemenea persoana ?
Cum s-ar putea sa se spuna cat costa acea sculptura, odata ce doar autorul poate cere cat doreste ?

Va rugam sa ne ajutati cu cateva sfaturi.

Raspuns: evaluarea obiectului nu poate fi facuta de catre director daca acesta nu are si acreditare de...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 17 Februarie 2006 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI
X