Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Obligatia inregistrarii in scop de TVA pentru achizitii intracomunitare incepand cu 2017. Ce reguli respectam?

2017achizitii intracomunitaredecont 301tvacodul fiscallicenta

Prin cele de mai jos, vom vedea ce obligatii are de indeplinit in 2017 din punct de vedere al TVA o societate care achizitioneaza servicii (dreptul de a folosi o licenta soft) din U.E. pe baza de factura. Pe factura primita furnizorul a mentionat "no VAT liability in sellers country. Customer to reverse charge. Art. 44&196 EC Dir. 2006112" respectiv "livrare cu taxare inversa - clientul va stabili valoarea TVA". Incepand cu 01.01.2017 s-a abrogat obligatia inregistrarii in ROI prin declaratia 095.

Stabilim daca astfel rezulta ca, totusi, societatea avea obligatia depunerii declaratiei 091 anterior tranzactiei si ulterior a declaratei 390. De asemenea, vom vedea daca va mai primi societatea cod special de TVA pentru tranzactii intracomunitare ca inainte si daca, in caz contrar, va depune doar decontul de TVA cod 301.

Potrivit art. 317 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, are obligatia sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA persoana impozabila care isi are stabilit sediul activitatii economice in Romania, care nu este inregistrata si nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 316 si care nu este deja inregistrata conform lit. a) sau b) ori a alin. (2) ale art. 317, daca primeste de la un prestator, persoana impozabila stabilita in alt stat membru, servicii pentru care este obligata la plata taxei in Romania conform art. 307 alin. (2), inaintea primirii serviciilor respective. Aceasta prevedere este valabila si in 2017.

Veti primi cod de tva. Prin OUG 84/2016 a fost abrogat art. 329 Registrul operatorilor intracomunitari. Aceasta era o sarcina in plus fata de inregistrarea in scopuri de tva si a fost eliminata, existand si alte parghii pentru prevenirea evaziunii fiscale.

Declaratia de inregistrare in scopuri de TVA/Declaratia de mentiuni a altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii (091), se depune de catre persoana impozabila care isi are stabilit sediul activitatii economice in Romania, care nu este inregistrata si nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 316 din Codul fiscal si care nu este deja inregistrata conform art. 317 alin. (1) lit. a) sau b) ori alin. (2) din Codul fiscal, daca primeste de la un prestator, persoana impozabila stabilita in alt stat membru, servicii pentru care este obligata la plata taxei in Romania conform art. 307 alin. (2) din Codul fiscal, inaintea primirii serviciilor respective.

Pentru ca societatea dumneavoastra nu este inregistrata in scopuri de tva conform art. 316 din Codul fiscal, nu poate aplica taxare inversa pentru serviciile primite si va plati efectiv tva prin decontul 301.

In concluzie, se pastreaza obligativitatea inregistrarii in scopuri de tva pentru achizitii intracomunitare de servicii in cazul societatilor neplatitoare de tva. A fost eliminata numai obligatia inscrierii in ROI.


Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017

Vezi detalii

Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii

Planului de conturi general 2017
Planului de conturi general 2017

Vezi detalii



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 04 Ianuarie 2017


Votati articolul "Obligatia inregistrarii in scop de TVA pentru achizitii intracomunitare incepand cu 2017. Ce reguli respectam?":
Rating:

Nota: 4 din 5 din 7 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Retineri din salariu - acte Notariat ?

Intrebare: Buna ziua !

Va rog frumos sa ma ajutati si
sa imi spuneti:

- daca un Angajament de plata al unui salariat
sau
o Conventie privind angajamentul de plata al unui debit datorat
de un salariat care a avut lipsa in gestiune,
incheiata intre angajator si salariat,
sunt titluri executorii
daca Notariatul
1. - emite o Incheiere de data certa
sau
2. - le autentifica ?

Ambele inscrisuri se vor face in baza art.254 din Codul muncii.

Va rog frumos sa imi spuneti
ce acte trebuie sa prezentam la Notariat ?
Este nevoie si de acordul sau aprobarea ordonatorului de credite ?

In baza unuia din cele 2 acte
institutia poate face retineri pe Statul de plata al salariatuilui sau nu ?

Daca salariatul nu va mai fi angajatul nostru,
va trebui sa il actionam in judecata si sa obtinem o hotarare judecatoreasca ?
sau
noul angajator ii va putea retine din salariu
in baza unuia din cele 2 inscrisuri de mai sus ?

Raspuns: Va multumesc foarte mult pentru sfaturi !... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 04 Ianuarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 1 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii articol

Postat de: user
Buna ziua. O intrebare, va rog. Atunci cand se depune 091 (achzitia de servicii Google si Facebook), trebuie depusa si o alta declaratie 010 cu modificari? Multumesc
Data adaugarii: 03-Aug-2017
Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI