Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Trecere la microintreprinderi cand capitalul social este mai mare de 45.000 lei. Cum procedam?

impozit microintreprinderecapitalul socialsocietate comercialaimpozit pe profit

In cazul de mai jos, avand in vedere noile modificari legislative, stabilim daca o societate comerciala (SRL) cu capitalul social varsat de 50.000 lei si cu o cifra de afaceri de 380.000 euro la sfarsitul anului 2016 poate trece in anul 2017 de la impozit pe profit la impozit pe microintreprindere. De asemenea, vom vedea daca limita capitalului social impus de 45.000 lei este o conditie obligatorie pentru a deveni o societate comerciala platitoare de impozit pe profit.

Iata raspunsul specialistului:

Trecerea la impozit pe veniturile microintreprinderilor este obligatorie, daca sunt indeplinite conditiile de la art. 47 din Codul fiscal:

a) a realizat venituri, altele decat cele obtinute din desfasurarea activitatilor, prevazute la art. 48 alin. (6):
- desfasoara activitati in domeniul bancar;
- desfasoara activitati in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital, cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii;
- desfasoara activitati in domeniul jocurilor de noroc;
-desfasoara activitati de explorare, dezvoltare, exploatare a zacamintelor petroliere si gazelor naturale.

b) a realizat venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 500.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel valabil la inchiderea exercitiului financiar in care s-au inregistrat veniturile;
d) capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si unitatile administrativ-teritoriale;
e) nu se afla in dizolvare, urmata de lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.


Cartea Rosie a Fiscalitatii
Cartea Rosie a Fiscalitatii

Vezi detalii

Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti

Vezi detalii

 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii



Conditia detinerii unui capital social sub 45.000 lei nu este prevazuta.

Potrivit art. 48 alin. (52) din Codul fiscal, prin exceptie de la prevederile art. 47, microintreprinderile existente care au subscris un capital social de cel putin 45.000 lei pot opta sa aplice prevederile titlului II incepand cu 1 ianuarie 2017 sau cu trimestrul in care aceasta conditie este indeplinita. Deci prevederea se adreseaza microintreprinderilor externe. De asemenea, expresia ”pot opta” confirma faptul ca este o optiune si nu o conditie obligatorie.

Prin urmare, da, puteti trece la impozit pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 01.02.2017, chiar daca aveti capital social mai mare de 45.000 lei.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu - Economist

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 13 Ianuarie 2017


Votati articolul "Trecere la microintreprinderi cand capitalul social este mai mare de 45.000 lei. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contabilitate asociatie sportiva

Intrebare: Avem o asociatie sportiva scolara, in baza legii 69/2000, fara profit, care, conform legii, nu are personalitate juridica.
Ce evidenta contabila trebuie tinuta? Ce trebuie declarat la sfarsit de an financiar?
Am fost trimisi catre ordinul 1969/2007, dar am observat ca este pentru asociatii cu personalitate juridica. Pentru a tine acest tip de contabilitate complicat trebuie contabil dar, prin statut, nu am voie sa angajez.
In lege scrie clar ca asociatiile sportive sunt fara personalitate juridica. Am "descoperit" denumirea de "entitate fara personalitate juridica" dar nu scrie (nu am gasit eu) cum se tine contabilitatea/evidenta financiara. Solicitam ajutorul dumneavoastra pentru a lamuri situatia.
Va rugam sa ne faceti si trimitere la legile specifice.
Va multumesc!

Raspuns: Contabilitatea se va tine conform prevederilor Ordinului nr. 1.969 / 2007 privind aprobarea...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 13 Ianuarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI
X