Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Factura primita de la sediul permanent al unei societati din UE. Cum procedam?

cont de investitiisediu permanentnerezidenticodul fiscalfacturare

In cazul de mai jos, se primeste o factura de la un furnizor din UE cu sediu permanent in Romania si are cod fiscal atribuit in Romania. Factura este intocmita pentru o piesa de schimb a unui utilaj si pentru alte costuri (cazarea, deplasarea specialistilor de la sediul din Romania pana la noi, montajul utilajului). Piesa de shimb nu s-a inregistrat pe un cont de investitii sau ca o majorare de valoare, ci pe un cont de stoc. Celelalte costuri merg pe conturi de clasa 6.

Vom vedea ce presupune acest sediu permanent in Romania si daca este necesar sa solicitam certificat de rezidenta. De asemenea, stabilim daca vom retine impozit pe veniturile nerezidentilor si daca se va inregistra comanda la ANAF.

Persoanele juridice straine care desfasoara activitate prin intermediul unui sediu permanent/mai multor sedii permanente in Romania sunt obligate la plata impozitului pe profit in Romania, conform art. 13 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal.

Potrivit art. 1 alin. (1) al Ordinului 2994/2016, persoanele juridice romane, persoanele fizice rezidente, precum si persoanele juridice straine care desfasoara activitate in Romania printr-un sediu permanent/sediu permanent desemnat au obligatia sa inregistreze contractele/documentele incheiate cu persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente care executa pe teritoriul Romaniei prestari de servicii de natura lucrarilor de constructii, de montaj, activitatilor de supraveghere, activitatilor de consultanta, de asistenta tehnica si a oricaror altor servicii prestate in Romania care genereaza venituri impozabile.

Deci nu veti retine impozit pe nerezidenti si nu aveti obligatia declararii contractelor.


Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri in 2018
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri in 2018

Vezi detalii

Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!
Preturile de transfer. Dosarul perfect legal!

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cont de investitiisediu permanentnerezidenticodul fiscalfacturare

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 17 Ianuarie 2017


Votati articolul "Factura primita de la sediul permanent al unei societati din UE. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Sunt obligat sa achizitionez casa de marcat pentru PFA agricol ?

Intrebare: Buna ziua , sunt persoana fizica autorizata cod caen 0113 ,activitati agricole ( legumicultura cereale ) , impozit pe norma de venit in agricultura,comercializare doar produse proprii , am in derulare un proiect pe Fonduri Europene pentru care trebuie sa fac dovada vanzarii anuale de minim 30.000 ron , in prezent imi vand produsele doar en-gros ,as dori sa merg la Piata pentru a obtine un pret mai bun pe kg : sunt obligat sa-mi achizitionez casa de marcat ? Daca da , sunt obligat sa trec la sistemul real de impozitare ? Cu permisiunea dumneavoastra inca o intrebare : pot emite factura la persoane fizice doar cu bon de casa sau si cu chitanta ?? Va multumesc anticipat .

Raspuns: Vanzarea en gros nu presupune casa de marcat pentru incasare numerar, doar in cazul vanzarii in...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 17 Ianuarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile