Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Ce regim TVA se aplica in cazul imobilelor vechi?

impozit pe profitfara tvaimobiletvachiriecodul fiscal

In analiza de mai jos, avem o societate X platitoare de TVA si impozit pe profit care doreste sa achizitioneze un apartament de la persoana fizica. Persoana fizica a achizitionat apartamentul de la un dezvoltator. Stabilim daca poate societatea X sa vanda apartamentul achizitionat de la persoana fizica dupa o anumita perioada de timp fara TVA si daca este posibil ca societatea X sa opteze la inchirirere fare TVA si nu depune notificarea astfel incat dupa cativa ani de la cumparare sa poata vanda imobilul fara TVA.

Inchirierea constructiilor este scutita fara drept de deducere, conform art. 292 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal. Pentru ca nu ati dedus tva la achizitie, nu aveti obligatia ajustarii taxei.

Este, de asemenea, scutita de tva, conform art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri.

Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii noi sau de terenuri construibile. in sensul prezentului articol se definesc urmatoarele:

1. teren construibil reprezinta orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii, conform legislatiei in vigoare;

2. constructie inseamna orice structura fixata in sau pe pamant;
3. livrarea unei constructii noi sau a unei parti din aceasta inseamna livrarea efectuata cel tarziu pana la data de 31 decembrie a anului urmator anului primei ocupari ori utilizari a constructiei sau a unei parti a acesteia, dupa caz, in urma transformarii;

4. o constructie noua cuprinde si orice constructie transformata sau parte transformata a unei constructii, daca costul transformarii, exclusiv taxa, se ridica la minimum 50% din valoarea constructiei sau a partii din constructie, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformarii, respectiv valoarea inregistrata in contabilitate in cazul persoanelor impozabile care au obligativitatea de a conduce evidenta contabila si care nu aplica metoda de evaluare bazata pe cost in conformitate cu Standardele internationale de raportare financiara, sau valoarea stabilita printr-un raport de expertiza/evaluare, in cazul altor persoane impozabile. in cazul in care se instraineaza doar o parte din constructie, iar valoarea acesteia si a imbunatatirilor aferente nu pot fi determinate pe baza datelor din contabilitate, acestea vor fi determinate in baza unui raport de expertiza/evaluare.

Deci daca livrarea apartamentului este efectuata dupa data de 31 decembrie a anului urmator anului primei ocupari ori utilizari a constructiei sau a unei parti a acesteia, dupa caz, in urma transformarii, operatiunea este scutita de tva fara drept de deducere. Pentru ca nu ati dedus tva la achizitie, nu aveti ce sa ajustati. Puteti sa vindeti fara tva fara nicio problema legata de ajustare.


Top 100 de spete fiscal-contabile 2017
Top 100 de spete fiscal-contabile 2017

Vezi detalii

Fisa sintetica pe platitor
Fisa sintetica pe platitor

Vezi detalii

Agricultura. Monografii contabile specifice
Agricultura. Monografii contabile specifice

Vezi detalii



Taxarea operatiunilor de inchiriere sau de livrare a constructiilor care nu sunt considerate noi este doar o optiune. In situatia data nu este avantajos sa depuneti notificare de taxare.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 20 Ianuarie 2017


Votati articolul "Ce regim TVA se aplica in cazul imobilelor vechi?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA pentru ONG din Romania asociatie sportiva

Intrebare: Buna ziua
Am urmatoarea situatie: O ONG cu profil de pregatire sportive copii inregistrata caplatitore de TVA in Romania, inregistrata in ROI, inregistrata ca platitoare de impozit pe profit pentru activitate economica, aduce din Italia in luna iunie echipamente sportive, sa zicem 100 tricouri. Din punct de vedere al achizitiei este clar, va fi tratata ca o achizitie intracomunitara , cu mentionarea in decontul de TVA ca si taxare inversa.ONG din Romania detine factura de la furnizorul extern , inregistrat si acesta la randul sau ca si operator intracomunitar, precum si CMR emis de vanzatorul de bunuri din Italia, cel care asigura , pe cheltuiala sa transportul.
In luna iulie ONG utilizeaza pentru copii pe care ii pregateste 50 din tricourile aduse din Italia iar celelalte 50 le vinde unui alt ONG, actiune pentru care emite factura (50 bucx20lei/buc=1000 lei+TVA240 lei.) In acest caz suma de 1000 de lei va fi considerate ca venit din activitatea economica,cheltuiala fiind de 800 lei(50 bucx16lei/buc(costul de achizitie al bunului)). In acest caz 200 de lei va fi impozabil, va plati impozit2016%=32 de lei iar TVA in suma de 240 de lei il va plati bugetului de stat.
Acesta este rationamentul pe care l-am folosit la inregistrarea in contabilitate a celor 3 etape ale actiunii.
Intrebare: este correct modul in care am gandit operatiunea? Care ar putea fi situatia in care curtea de conturi ar putea contesta sau considera incorrect ceea ce am facut?
Va multumesc pentru timpul acordat si pentru eventuale pareri

Raspuns: Din punct de vedere economic si fiscal rationamentul este corect, dar daca tinem cont ca entitatea...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 20 Ianuarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile