Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Societate neplatitoare de TVA. Cum procedam la casare obiectelor de inventar?

casare obiecte de inventarinventarierecodul fiscaltva

Avem ca exemplu al analizei noastre situatia in care, in urma inventarului anual, o microintreprindere neplatitoare de TVA ia decizia casarii unora dintre obiectele sale de inventar mai vechi si uzate moral, iar lista acestora este supusa aprobarii consiliului de administratie. Daca in urma casarii, microintreprinderea nu face dovada valorificarii componentelor rezultate din casare la un centru specializat pentru predarea acestora, stabilim daca exista obligativitatea colectarii de TVA la valoarea totala a obiectelor de inventar casate si a emiterii unei autofacturi.

In caz afirmativ, vom vedea care este data la care trebuie emisa autofactura, ce se va mentiona pe aceasta si cum se va inregistra acest lucru in contabilitatea microantreprinderii, precum si daca TVA-ul de plata se va raporta in declaratia 301.

Obligatiile privind ajustarea taxei deductibile pentru bunurile degradate calitativ prevazute la art. 304 respectiv art. 305 din Codul fiscal (dupa cum bunurile sunt sau nu bunuri de capital) le revin persoanelor inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal.

In situatia in care microintreprinderea a fost platitoare de TVA si a dedus TVA la achizitia bunurilor la care faceti referire la iesirea din sistemul de TVA aceasta avea obligatia sa efectueze ajustarea taxei deductibile a bunurilor aflate in stoc precum si a bunurilor de capital, conform reglementarilor in vigoare la data scoaterii din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA.

Astfel, societatea neplatitoare de TVA nu are obligatii privind ajustarea taxei pe valoare adaugata la momentul casarii obiectelor de inventar.



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu - Economist


 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Consilier Institutiile Statului in Control
Consilier Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda

Vezi detalii



Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 31 Ianuarie 2017


Votati articolul "Societate neplatitoare de TVA. Cum procedam la casare obiectelor de inventar?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contabil, cum se stabileste prejudiciul de recuperat ?

Intrebare: Va rog mult de tot sa ma ajutati si sa imi spuneti
cum se stabileste prejudiciul suferit de partea civila,
in situatia in care judecatoarea a respins
Cererea de efectuare a Expertizie muzeale si a Expertizei contabile,
intrucat a considerat ca institutia ar cauta o incadrare mai grava a faptelor inculpatilor.

Expertiza muzeala a fost solicitata sa se stabileasca daca
bunurile culturale muzeale achizitionate au fost supraevaluate.

Comisiile de evaluare nu s-au intrunit efectiv,
au fost falsificate semnaturile persoanelor care chipurile ar fi facut parte din comisii,
unii membri au declarat ca au semnat actele pe strada si ca nu au participat la vreo evaluare,
Astfel, valoarea bunurilor achizitionate nu poate fi considerata ca reala.

Daca s-ar fi efectuat cele 2 expertize s-ar fi stabilit prejudiciul
ca fiind diferenta dintre valoarea contractelor si valoarea reala.

Insa, procurorul Parchetului a spus in instanta
ca se considera ca prejudiciul = valoarea contractelor,
contractele vor fi anulate,
partile vor fi puse in situatia anterioara.

Este corect stabilit prejudiciul ?
Ce sume sa ceara institutia ?
Fara acele Expertize, cum trebuie procedat ?

Raspuns: Daca procurorul considera ca prejudiciul are valoarea contractelor, atunci incheierea contractelor...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 31 Ianuarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile