Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Trecerea la impozit pe venitul microintreprinderilor in domeniul HORECA. Ce impozite platim la inceput de an?

restaurantimpozit pe venitmicrointreprinderecodul fiscal1 februarie 2017

In analiza de mai jos, avem o societate care la data de 31.12.2016 era platitoare de impozit pe profit si care are drept activitate principala restaurant. Avand in vedere modificarile din Codul fiscal, vom vedea daca se poate opta pentru impozit pe microintreorindere (cifra de afaceri sub 500.000 euro). De asemenea, stabilim daca in ianuarie trebuie platit impozit pe profit sau impozit specific si din februarie impozit pe microintreprinderi.

Potrivit art. 47 din Codul Fiscal o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) a realizat venituri, altele decat cele obtinute din desfasurarea activitatilor, din domeniul bancar si de asigurari
b) a realizat venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 500.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel valabil la inchiderea exercitiului financiar in care s-au inregistrat veniturile.
d) capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si unitatile administrativ-teritoriale;
e) nu se afla in dizolvare, urmata de lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.

Impozitul pe venitul microintreprinderilor nu este optional ci este obligatoriu.
Societatile care au un capital de 45.000 lei pot opta pentru aplicarea impozitului pe profit
Pentru anul 2017, persoanele juridice romane platitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2016 indeplinesc conditiile prevazute la art. 47 sunt obligate la plata impozitului pe venit incepand cu 1 februarie 2017.


Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Fisa sintetica pe platitor
Fisa sintetica pe platitor

Vezi detalii

Clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe 2017
Clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe 2017

Vezi detalii




Totodata Legea 170/2016 prevede ca impozitul specific se aplica de catre societatile platitoare de impozit pe profit. Astfel, societatea se inregistreaza ca platitor de impozit pe venitul microintreprinderilor de la 1 februarie 2017. Pentru luna ianuarie, daca societatea indeplineste conditiile prevazute la art. 3 din Legea 170/2016 calculeaza si datoreaza impozit specific calculat conform Legii 170. Precizari suplimentare pentru astfel de situatii ar trebui cuprinse in normele de aplicare a Legii mentionate.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gabi Popescu - Auditor financiar

 

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 07 Februarie 2017


Votati articolul "Trecerea la impozit pe venitul microintreprinderilor in domeniul HORECA. Ce impozite platim la inceput de an?":
Rating:

Nota: 4.25 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Impozit venit persoana cu handicap, pensionar limită de vârstă

Intrebare: buna ziua,
Va rog un sprijin în rezolvarea situațiilor următoare :
01. Un angajat cu C.I.M, având divizibilitate care prezintă certificat de handicap accentuat, beneficiază de scutire de impozit de venit din salar?
02. Dacă o persoana cu handicap accentuat este încadrată cu C.I.M. la doi angajatori poate beneficia de scutire impozit venit, la unul, la ambii sau la niciunul ?
03. Ce impozit se retine unui salariat care realizează venituri în afara funcției de baza?
04, Exista soluție pentru aceste cazuri în Codul fiscal art.55, al.4, lit. k'1, dar acum nu o mai găsesc. Nu mai există acest drept ? De când a dispărut ? O fi în alta parte ?
Vă mulţumesc.
Să auzim de bine.

Raspuns: Buna seara, Totuşi mai pun o întrebare: " Codul fiscal art.55, al.4, lit. k'1 " nu este...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 Februarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI