Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Achizitie auto in leasing de catre PFA. Ce regim fiscal se aplica?

achizitie autoturismleasingpfa 2017codul fiscalregimul de amortizare

In analiza de mai jos, avem cazul unei persoane fizice autorizate (P.F.A.) care doreste achizitionarea in leasing a unui autoturism in valoare aproximativa de 60.000 euro. Vom stabili care este regimul de amortizare si care sunt implicatiile privind deductibilitatea TVA si a celorlalte cheltuieli care implica autoturismul. De asemenea, stabilim daca acest autoturism poate fi considerat de lux.

Nu se considera un lux achizitionarea unui autoturism in leasing de catre titularul PFA (chiar si avand aceasta valoare).

Daca nu il va utiliza deloc pentru activitatea economica se poate considera o cheltuiala personala – prin urmare nedeductibila -, dar detinerea unei masini in cadrul unei afaceri este un lucru normal si necesar, nu un lux.

Regimul de amortizare:
- Clasa in care se va incadra autoturismul in Catalogul mijloacelor fixe este 2.3.2.1.1"Autoturisme inafara de…" cu o durata de utilizare de 4-6 ani (dvs alegeti durata in aceste limite)

- Metoda de amortizare poate fi liniara sau degresiva (art. 28, alin. (5), litera c) din Codul fiscal)
Regimul TVA – art. 25, alin. (3), litera l) si art. 298 din Codul fiscal si, mai ales, Normele sale metodologice:

- Daca veti utiliza autoturismul exclusiv in scopul activitatii economice si puteti dovedi acest lucru prin intocmirea foilor de parcurs – veti deduce cheltuielile si TVA aferenta ratelor de leasing si cheltuielilor privind auto 100%
- Daca nu veti utiliza autoturismul exclusiv in scopul activitatii economice veti deduce cheltuielile si TVA in proportie de 50% fara a mai avea obligativitatea de a intocmi foi de parcurs.


Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru cabinetele medicale
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale

Vezi detalii

Impozitul pe venit si Declaratia unica
Impozitul pe venit si Declaratia unica

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
achizitie autoturismleasingpfa 2017codul fiscalregimul de amortizare

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 23 Februarie 2017


Votati articolul "Achizitie auto in leasing de catre PFA. Ce regim fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

SUBVENTIILE PRIMITE DE LA STATA PENTRU DEZVOLTAREA AGRICULTURII

Intrebare: BUNA ZIUA

SUBVENTIILE CE BENEFICIAZA O PERSOANA FIZICA AUTORIZATA -INDEPENDENT PFA AVIND CA OBIECT DE ACTIVITATE 'CULTIVAREA CEREALELOR SI PLANTE TEHNICE" COD CAEN 0111,TININD EVIDENTA CONTABILA IN PARTIDA SIPLA SUNT SUPUSE IMPOZITULUI ?

SE CONSIDERA VENITURI BRUTE IMPOZABILE ?
SAU SUNT VENITURI NEIMPOZABILE ?

MULTUMESC CU ANTICIPATIE ,
MIGDONIA

Raspuns: Conform Art. 42 lit. k din Codul fiscal cu completarile si modificarile ulterioare si HG nr. 44/...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 23 Februarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X