Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Ce firme sunt obligate sa instaleze POS-uri pana la 1 aprilie 2017?

plata cardLegea 209/2016posfirmacifra de afacericomert cu amanuntul

In randurile de mai jos, tinem cont de prevederile Legii 209/2016 potrivit carora, incepand cu 1 ianuarie 2017, persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si care realizeaza anual o cifra de afaceri mai mare de 10.000 de euro au obligatia sa accepte drept mijloc de plata si cardurile de debit/credit.


"Persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si care realizeaza anual o cifra de afaceri mai mare de 10.000 euro in echivalent lei au obligatia sa accepte ca mijloc de plata si cardurile de debit si cardurile de credit", potrivit reglementarilor din legea amintita. Plafonul anterior era de 100.000 euro.

Atentie! Daca firmele care intra sub incidenta acestor conditii nuaccepta ca mijloc de plata cardurile de debit si cele de credit, risca amenzi cuprinse intre 5.000 si 7.500 de lei.

Va reamintim ca Legea nr. 209/2016 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 913 din 14 noiembrie 2016 si a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2017.

Obligatia de a accepta ca mijloc de plata cardurile de debit si cardurile de credit revine tuturor firmelor care se ocupa de comertul cu amanuntul si care realizeaza anual o cifra de afaceri de cel putin 10.000 de euro.

Va oferim, mai jos, si un studiu de caz pe aceasta tema:

In cazul de mai jos, societatea are domeniul de activitate constructii nave, realizeaza o cifra de afaceri mai mare de 10.000 euro si nu desfasoara activitati de comert cu amanuntul decat ocazional catre persoane fizice. Are casa de marcat pentru a emite bonuri fiscale in cazul facturilor emise pentru persoane fizice. Vom vedea daca firma are obligatia de a instala pana cel tarziu 1 aprilie 2017 POS-uri.

Iata raspunsul specialistului:

Intr-adevar prin Legea 209/2016s-a actualizat OUG 193/2002 si astfel alin (3) al art. 1 din ordonanta a fost modificat dupa cum urmeaza:


Declaratia 101. Modificari de ultima ora
Declaratia 101. Modificari de ultima ora

Vezi detalii

 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Examenul de Consultant fiscal 2017. Grile si temeiuri legale
Examenul de Consultant fiscal 2017. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii




“(3) Persoanele juridice care desfasoara activitati de comert cu amanuntul si care realizeaza anual o cifra de afaceri mai mare de 10.000 de euro in echivalent lei au obligatia sa accepte ca mijloc de plata si cardurile de debit si cardurile de credit. “

Avand in vedere ca activitatea desfasurata de dvs. intra in categoria prestarilor de servicii, deci nu intra in categoria activitatilor de comert cu amanuntul, nu sunteti obligat sa acceptati ca mijloace de plata cardurile.

La alin (1) al art. 1 din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale se precizeaza ca aparatele de marcat electronice fiscale sunt folosite in cazul incasarilor livrarilor cu amananuntul si a prestarilor de servicii direct catre populatie:

Art. 1. - (1) Operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

In schimb, in situatia in care realizati activitati de comert cu amanuntul doar ocazional, presupun ca nu depasititi cifra anuala de afaceri de 10.000 euro din comertul cu amanuntul, nici in aceasta situatie nu sunteti obligat sa acceptati cardurile ca mijloc de plata ( opinia consultantului).

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Ela Dumitra - Lector Universitar dr.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 28 Februarie 2017


Votati articolul "Ce firme sunt obligate sa instaleze POS-uri pana la 1 aprilie 2017?":
Rating:

Nota: 4.88 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Asociat in firma de transport marfa

Intrebare: Buna ziua,
As dori sa stiu daca in cazul unei firme de transport marfa, cei 2 asociati, in care unul are calitate de administrator, iar celalalt ramane doar la calitatea de asociat, pot fi si soferi pe masinile transportatoare de marfa fara sa fie angajati. In cazul unui control in trafic de la ITM, ce documente sunt necesare, in afara permisului specific si a autorizatiilor?
Pot deconta bonurile de motorina daca nu sunt angajati, doar pe baza foilor de parcurs cu traseele pe care le efectueaza?

Raspuns: In cazul in care societatea nu are angajati, atunci asociatii acesteia pot fi soferi pe masinile...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 28 Februarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Trebuie sa depuneti Formularul 200 in anul 2017? Aflati care sunt conditiile ANAF

    • Persoanele fizice nerezidente care datoreaza impozit pe venit pentru anul 2016 si sunt administrate de Administratia fiscala pentru contribuabili nerezidenti, depun formularul 200 "Declaratie privind veniturile realizate din Romania" pana la data de 25 mai 2017, la Administratia fiscala pentru contribuabili nerezidenti din cadrul Directiei generale regionale a finantelor publice Bucuresti. Categoriile de persoane fizice nerezidente administrate de Administratia fis...» citeste mai departe aici

  • Analiza zilei: Noi informatii solicitate prin formularele de inregistrare fiscala

    • Incepand cu 1 februarie 2017 nu se mai depune Formularul 088, formular mult contestat de catre mediul de afaceri.  Formularul a fost eliminat ca urmare a faptului ca:  - pe de o parte, contribuabilii furnizeaza o serie de informatii organelor fiscale prin formularele 010 – "Declaratie de inregistrare fiscala/Declaratie de mentiuni/Declaratie de radiere pentru persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica", 098 &qu...» citeste mai departe aici

  • Scutirea de TVA pentru cotizatiile platite organizatiilor profesionale

    • In baza art. 292 alin. (1) lit. k) din Codul fiscal si normelor metodologice date in aplicarea acestuia sunt scutite de TVA fara drept de deducere  prestarile de servicii si/sau livrarile de bunuri furnizate membrilor in interesul lor colectiv, in schimbul unei cotizatii fixate conform statutului, de organizatii fara scop patrimonial care au obiective de natura politica, sindicala, religioasa, patriotica, filozofica, filantropica, patronala, profesionala sau civica, precum si obiective d...» citeste mai departe aici

  • Noi modificari pentru zilieri. Analiza zilei cu Irina Dumitrescu

    • Prin Legea 105 publicata in M.OF. nr. 376 din 19 mai 2017 au fost aduse modificari si completari Legii 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri. Confom modificarilor aduse zilierii care presteaza activitati in domeniul cresterii animalelor in sitem extensiv prin pasunatul sezonier al ovinelor, bovinelor, cabalinelor precum si activitati sezoniere in cadrul gradinilor botanice aflate in subordinea universitatilor acreditate pot presta a...» citeste mai departe aici

  • Asociere in participatiune. Cele mai utile aspecte fiscale si contabile

    • In analiza urmatoare, societatile A si B, persoane juridice romane, inregistrate in scopuri de TVA in Romania incheie un contract de asociere in participatie pentru activitatea de comert cu ridicata al unor marfuri comercializate de A (numai anumite produse din totalul marfurilor comercializate de A fac obiectul contractului de asociere, iar vanzarea se face exlusiv catre terti). In cadrul asocierii, A si B pun in comun mijloace fixe si circulante, iar A este administratorul asocierii. ...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
X