Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2017

Achizitie apartament nou. Cota redusa de 5% TVA. Cum se procedeaza corect?

achizitie imobiltvacodul fiscalcota redusa2017constructor

In analiza de mai jos, avem situatia in care, in 20122, o persoana fizica achizitioneaza imobil de la persoana juridica cu 24% TVA. Doi-trei ani mai tarziu achizitioneaza un imobil de la persoana fizica. In 2017 intentioneaza sa achizitioneze un imobil constructie noua direct de la constructor, persoana juridica. Vom vedea daca la achizitia din 2017 beneficiaza de cota de 5% TVA.

In situatia prezentata, persoana fizica poate sa beneficieze de achizitia apartamentului de locuit, nou construit, prin aplicarea de catre dezvoltatorul imobiliar a cotei reduse de 5% reglementate prin art. 291 alin. (3) lit. c) pct. 3 din Codul fiscal si pct. 38 de la alin. (3) la alin. (6) din normele de aplicare ale acestui articol, dar numai daca sunt indeplinite conditiile legale, prezentate sintetic, dupa cum urmeaza:
- valoarea apartamentului sa nu fie mai mare de 450.000 lei, exclusiv TVA. In acest plafon este inclusa valoarea cotelor indivize din partile comune ale imobilului, a anexelor gospodaresti si a terenului pe care este construita locuinta, dar nu include valoarea drepturilor de servitute legate de locuinta respectiva;
- suprafata utila a locuintei sa fie de maxim 120 m.p., exclusiv suprafata anexelor gospodaresti, de exemplu, boxe, garaje la subsolul ansamblului rezidential.

Practic, daca aceste conditii referitoare la locuinta sunt indeplinite, o persoana fizica sau o familie poate achizitiona un apartament cu cota de 5%, daca indeplineste urmatoarea conditie, asa cum rezulta din declaratia pe proprie raspundere autentificata de un notar conform careia:
- lit. (i) in cazul persoanelor necasatorite, sa nu fi detinut si sa nu detina nicio locuinta in proprietate pe care au achizitionat-o cu cota de 5%;
- lit. (ii) in cazul familiilor, sotul sau sotia sa nu fi detinut si sa nu detina, fiecare sau impreuna, nicio locuinta in proprietate pe care a/au achizitionat-o cu cota de 5%;

Aceasta obligatie de declarare este reglementata prin norme, la pct. 38 alin. (5) "cumparatorul trebuie sa puna la dispozitia vanzatorului, cel mai tarziu pana la momentul livrarii bunului imobil, o declaratie pe propria raspundere, autentificata de un notar, din care sa rezulte ca sunt indeplinite conditiile stabilite la art. 291 alin. (3) lit. c) pct. 3 subpct. (i) si (ii) din Codul fiscal, care se pastreaza de vanzator pentru justificarea aplicarii cotei reduse de TVA de 5%."
In concluzie, persoana fizica poate cumpara un apartament nou cu cota redusa TVA 5%, chiar daca detine in proprietate diverse imobile sau chiar o locuinta pe care le-a achizitionat, fie fara TVA (de la un vanzator persoana fizica), fie cu TVA 24%/20% (de la persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA in regim normal).

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal


Operare SAGA. Exemple practice si recomandari
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari

Vezi detalii

Manual de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Manual de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii


Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 02 Martie 2017


Votati articolul "Achizitie apartament nou. Cota redusa de 5% TVA. Cum se procedeaza corect?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Factura avans vanzare utilaj in ue

Intrebare: Buna ziua. In vederea incasarii unui avans de la un partener extern,se poate face factura?Care ar fi inregistrarile contabile? Doresc sa vand un mijloc fix.(U.E).Firmele sunt platitoare de tva.
Va multumesc.

Raspuns: Daca inregistrati ca avans, se trece prin 419, iar daca avansul este in perioada diferita de factura...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 02 Martie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Mutarea contributiilor: cum trebuie sa procedeze patronii care vor sa majoreze salariul brut al angajatilor

    • Potrivit Ordonantei adoptate de Guvern, din 2018, contributiile angajatorului vor scadea la 2,25%, iar CAS platite de catre salariat vor urca la 35%, cu un impozit pe salariu de 10%. In prezent, din totalul salariului brut contributiile angajatorului reprezinta 22,75%, iar ale angajatului - 16,5%, cu un impozit pe salariu de 16%.   Mutarea contributiilor de la angajator la angajat a starnit multe discutii intense in ultima perioada, pentru ca niciuna dintre partile implicate nu...» citeste mai departe aici

  • Ce este autofactura si cand trebuie emisa. Analiza zilei

    • Autofactura este un document reglementat de Codul fiscal si normele metodologice de aplicare ce se utilizeaza doar in scopuri de TVA, ca document justificativ pentru taxa deductibila/colectata, dupa caz. O persoana impozabila din punct de vedere al TVA este obligata sa emita o autofactura in urmatoarele situatii: daca a depasit plafoanele pentru bunuri acordate in cadrul actiunilor de protocol, sponsorizare, de mecenat peste care a...» citeste mai departe aici

  • Grabiti-va sa prindeti reducerile de Black Friday la lucrari de contabilitate!

    • Reducerile de Black Friday au luat cu asalt toate produsele, inclusiv cele de contabilitate si fiscalitate. Daca pana acum ati avut indoieli, a venit momentul propice sa investiti in niste lucrari care sa va faca munca mai usoara. Investitie minima, efect maxim! Profitati de REDUCERILE DE PANA LA 85% la zeci de lucrari de contabilitate! ...» citeste mai departe aici

  • Achizitie intracomunitara fara dovada transportului. Ce documente sunt necesare?

    • In urmatoarea analiza, societatea A are in obiectul de activitate comertul auto si are trei angajati. Unul dintre acestia aduce din alt stat UE un autoturism achitat de firma A din cont. Acesta masina va face parte din stocul de marfa. La intoarcere aduce drept acte pentru contabilitate: factura auto, ordinul de deplasare si bonuri pentru benzina. Vom vedea in baza carui document se poate considera achizitie intracomunitara daca nu exista CMR, precum si ce acte sunt necesare pentru incadrarea...» citeste mai departe aici

  • Noi reguli la autorizarea/inregistrarea entitatilor care desfasoara activitati de schimb valutar

    • Prin OMFP 2780/2017 publicat in M.Of. 898 din 15.11.2017 au fost aduse modificari si completari ordinului 664/2012 privind autorizarea si/sau inregistrarea entitatilor care desfasoara activitati de schimb valutar pe teritoriul Romaniei, altele decat cele care fac obiectul supravegherii Bancii Nationale a Romaniei. Dintre modificarile/completarile aduse mentionam:  Au fost completate prevederile privind amplasarea punctelor de schimb valutar. Conform noilor reglementari, ...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile
X