Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Va doriti scutire la profitul reinvestit? Cum puteti profita de o oportunitate oferita prin lege

profit reinvestitinregistrari contabilerezerveimpozit pe profit

De fiecare data cand o firma isi planifica bugetul anual, ia in calcul si o marja care vizeaza posibilele erori sau situatiile de criza. Cu alte cuvinte, sunt acei "bani albi" pentru zile negre. Insa nu intotdeauna e nevoie sa folosim acesti bani. Ne putem mari profitul identificand din vreme si cu eficienta situatiile care sunt prevazute de lege in favoarea noastra. Calculul scutirii in cazul profitului reinvestit e un astfel de exemplu.

In acest context, iata situatia pe care v-o propunem: "Societatea (platitoare de impozit profit trimestrial pe baza de calcule efective) are profit contabil si fiscal in primele III trimestre cumulat in suma de 1.000.000 lei. Nu a facut investitii in primele III trimestre si a inregistrat impozit profit in suma de 160.000 lei. Trimestrul IV luat separat se incheie pe zero profit (atat brut cat si fiscal; brutul cumulat ramane 1.000.000). In trimestrul IV se achizitioneaza si se pune in functiune un utilaj din grupa 2.1. de 400.000 lei. Impozitul pe profit aferent intregului an 2016 este 1.000.000 lei x 16% sau este 600.000 lei x 16%?".

Potrivit art. 22 alin. (2) din Codul fiscal, profitul investit reprezinta soldul contului de profit si pierdere, respectiv profitul contabil brut cumulat de la inceputul anului, obtinut pana in trimestrul sau in anul punerii in functiune a activelor, respectiv 1.000.000 lei in cazul dumneavoastra.

Scutirea de impozit pe profit aferenta investitiilor realizate se acorda in limita impozitului pe profit datorat pentru perioada respectiva (01.01 – 31.12.2016).

Profitul contabil brut aferent perioadei 1 ianuarie 2016 - 31 decembrie 2016 este 1.000.000 lei.
Imp profit 691 trim 1-3= 160.000 lei, (profit fiscal trim I-III = 1.000.000 lei)
Profit impozabil la data de 31.12.2016 de 1.000.000 lei.

Impozitul pe profit calculat cumulat de la inceputul anului este:

1.000.000 lei x 16% = 160.000 lei
Profitul contabil acopera investitia, deci impozitul pe profit scutit este:


 Legea prevenirii: 105 secrete legale care te scapa de control
Legea prevenirii: 105 secrete legale care te scapa de control

Vezi detalii

Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic

Vezi detalii

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii



400.000 lei x 16% = 64.000 lei
Impozit datorat in 2016, cumulat de la inceputul anului, dupa aplicarea scutirii, este 96.000 lei.
Impozit pe profit declarat si platit in trimestrele I-III = 160.000 lei, rezulta un impozit de recuperat prin formularul 101 in suma de 64.000 lei.
691 = 4411 -64.000 lei

Profitul pentru care s-a beneficiat de scutire se repartizeaza obligatoriu la rezerve. Se determina suma aferenta rezervei legale, daca contribuabilul are obligatia constituirii acesteia potrivit legii. Presupunem, in acest caz, ca societatea are rezerva legala contituita.

Repartizarea la rezerve a sumei profitului pentru care s-a beneficiat de scutire de impozit pe profit, mai putin partea aferenta rezervei legale:
129 = 1068/analitic reinvestit 400.000 lei

Prin urmare, scutirea pe profitul reinvestit se calculeaza cumulat de la inceputul anului. Faptul ca in trimestrul 4 nu aveti profit nu influenteaza scutirea pe profitul reinvestit.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 15 Martie 2017


Votati articolul "Va doriti scutire la profitul reinvestit? Cum puteti profita de o oportunitate oferita prin lege":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

I se va imputa neplata salariilor

Intrebare: Buna seara !

Va frumos sa imi spuneti cum trebuie procedat in cazul urmator:

- o colega de facultate, care acum este contabil la o alta institutie publica,
in sedinta Consiliului Administrativ nu a fost de acord cu
incheierea unui Act aditional la Contractul de servicii paza,
modificare Notificata de firma de paza,
in baza art.1 alin.2 din HG 1091 /11.12.2014
pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Consiliul Administrativ a desemnat-o sa negocieze tariful
cu firma de paza.

1. - va rog sa imi spuneti
daca s-a emis Hotararea Consiliului Administrativ
in sensul aratat, atunci
mai trebuie ca directorul sa emita si o Decizie de numire a contabilei
in vederea negocierii cu firma de paza ?
Sau Hotararea CA ar fi suficienta ?

Colega mea mi-a mai spus ca,
anul trecut, inainte de a fi incheiat Contractul,
firma de paza a aratat in Oferta de pret ca,
Contractul de servicii paza va fi modificat
daca apare vreo modificare a legislatiei, dar
si pentru majorarea salariului cf. HG 1091/2014.

I-am spus ca firma de paza poate da in judecata
institutia in care lucreaza, intrucat
aceasta s-a opus incheierii Actului aditional.

2. - va putea fi trasa la raspundere
pentru ca s-a opus incheierii Actului aditional
si i se va imputa neplata salariilor angajatilor firmei de paza ?

Raspuns: Contractul incheiat cu firma de paza nu poate fi modificat retroactiv dar obligatia modificarii...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 15 Martie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile