Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Plafon CASS pentru venituri din chirii. Ce datoram Fiscului si cum calculam corect platile?

plafon CASSvenituri din chiriiimpozit pe venitcontributii cass

Stiti deja cat de aspre sunt sanctiunile in cazul in care nu sunt declarate contractele de inchiriere. La fel de mari sunt penalitatile pentru situatiile in care platim cote incorecte in raport cu veniturile incasate din chirii.

In cazul urmator avem: "O persoana fizica are 3 spatii inchiriate pentru care a incheiat 3 contracte de inchiriere. Pentru fiecare contract s-a depus formularul 220 distinct. Venitul pe fiecare contract este de 10.000 lei/luna si in total 30.000 lei pentru toate 3 contracte. In cazul platii de CASS pentru veniturile din chirii plafonul de 5 salarii medii brute pe economie se aplica pe fiecare contract sau pe total venituri din inchiriere?".

Conform art. 173 din Codul fiscal, baza lunara de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru persoanele fizice care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor, cu exceptia celor care realizeaza venituri din arendarea bunurilor agricole in regim de retinere la sursa a impozitului, este diferenta dintre venitul brut si cheltuiala deductibila determinata prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut, diferenta pozitiva dintre venitul brut si cheltuielile efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributia de asigurari sociale de sanatate, sau valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportata la numarul de luni din anul fiscal prevazut in contractul incheiat intre parti, si nu poate fi mai mare decat valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut, in vigoare in anul pentru care se stabileste contributia.
 
Astfel cum prevede art. 179 alin. (3) din Codul fiscal, contributia anuala de asigurari sociale de sanatate se calculeaza prin aplicarea cotei individuale asupra bazei anuale de calcul, determinata ca suma a bazelor lunare de calcul asupra carora se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, aferente veniturilor din activitati independente, activitati agricole, silvicultura, piscicultura, asocierea cu o persoana juridica, cedarea folosintei bunurilor. Aceasta baza anuala de calcul nu poate fi mai mica decat valoarea a douasprezece salarii de baza minime brute pe tara si nici mai mare decat valoarea a de 5 ori castigul salarial mediu brut inmultita cu 12 luni.
 
In ceea ce priveste plafonul minim, in cazul persoanelor fizice care realizeaza atat astfel de venituri, cat si venituri din salarii sau asimilate salariilor, baza anuala de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate utilizata la incadrarea in plafonul minim se determina ca suma a tuturor bazelor lunare de calcul asupra carora se datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate.
 
Asadar, in situatia expusa, plafonul maxim  de 5 ori castigul salarial mediu brut nu se stabileste pe fiecare contract in parte ci pentru toate veniturile din cedarea folosintei bunurilor.
 


Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Dumitrescu - Economist

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
plafon CASSvenituri din chiriiimpozit pe venitcontributii cass

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 21 Martie 2017


Votati articolul "Plafon CASS pentru venituri din chirii. Ce datoram Fiscului si cum calculam corect platile?":
Rating:

Nota: 4.83 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Expertiza contabila - proba in instanta si plata

Intrebare: Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatoarea problema:

La termenul trecut de judecata, judecatorul a cerut unitatii noastre
sa raspunda in scris daca este de acord sau nu cu o Expertiza contabila.
Expertul a depus la Parchet o Expertiza contabila, dar nu a finalizat-o si nu a formulat Concluzii.
De aceea, judecatorul a solicitat un Supliment la Expertiza si Concluziile expertului.
Expertul a raspuns ca din motive tehnice nu poate da curs solicitarii instantei.

Unitatea a trimis instantei raspunsul contabilei:
- la capitolul "Consultanta si expertiza" nu avem prevazute sume in bugetul institutiei pt. anul 2014. Realizarea expertizei se poate asigura prin virarea sumei necesare de la art.10, unde avem economii".
Intrucat in Dosarul instrumentat de Parchet, in urma unei Expertize,
a fost stabilit un prejudiciu preliminar, s-a solicitat in scri instantei"
- sa se tina seama si de Raportul de Expertiza efectuat de catre domnul expert care se afla la dosar, ca urmare a desemnarii acestuia in acest scop de catre Parchetul de pe langa Tribunal.

Insa, judecatorul a considerat ca unitatea noastra nu a fost de acord cu
efectuarea unei Expertize.

De ce?
Este corect si s-a consemnat in Incheierea de sedinta ?
Ce putem face ?
Ce raspuns va trebui sa trimita unitatea instantei
in asa fel ca unitatea sa nu sa fie acuzata ca a fost angajata intr-o plata nelegala
( deoarece nu ar fi bani alocati pt. asa ceva ) si ca sa nu se interpreteze ca refuza Expertiza ?

Raspuns: Va multumesc enorm pentru raspuns !... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 21 Martie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Am inchiriat anul acesta o garsoniera cu 150 euro Ce impzit platesc lunar la stat Multumesc George
Data adaugarii: 23-Mar-2017
Postat de: user
Am inchiriat anul acesta o garsoniera cu 150 euro Ce impzit platesc lunar la stat Multumesc George
Data adaugarii: 23-Mar-2017
Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Te simti norocos?

Apasa START pentru a alege CADOUL tau!