Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Cum calculam impozitul micro pentru trimestrul I dupa schimbarea contractului de munca?

ncota de impozitareimpozit pe venitmicrointreprinderevenitul microintreprinderilor

Fiecare modificare a orelor de lucru tine cont nu doar de prevederile din Codul muncii, ci si de unele impuneri incluse in Codul fiscal. Iar situatiile privind cotele de impozitare pe veniturile microintreprinderilor reprezinta astfel de factori de care trebuie sa tinem cont.

Astfel, avem urmatorul caz: O societate comerciala platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor a avut in luna ianuarie 2017 un angajat cu contract de munca de doua ore/zi. Din februarie 2017 contractul de munca se modifica la 8 ore/zi. Cum se calculeaza impozitul pe venitul microintreprinderilor pentru trimestrul I 2017? Se aplica pentru luna ianuarie 3% si pentru februarie si martie 1%?"


Potrivit art. 51 alin. (1) din Codul fiscal, cotele de impozitare pe veniturile microintreprinderilor sunt urmatoarele:
- 1% pentru microintreprinderile care au unul sau mai multi salariati;
- 3%, pentru microintreprinderile care nu au salariati.

Alin (4) al art. 51 din Codul fiscal reglementeaza semnificatia notiunii de salariat. In sensul aplicarii cotelor de impozit. Astfel, prin salariat se intelege persoana angajata cu contract individual de munca cu norma intreaga, potrivit Codului muncii. Conditia se considera indeplinita si in cazul microintreprinderilor care:

a) au persoane angajate cu contract individual de munca cu timp partial daca fractiunile de norma prevazute in acestea, insumate, reprezinta echivalentul unei norme intregi;

b) au incheiate contracte de administrare sau mandat, potrivit legii, in cazul in care remuneratia acestora este cel putin la nivelul salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.


Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017

Vezi detalii

 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii




Potrivit alin. (5) al aceluiasi articol, in cazul in care, in cursul anului fiscal, numarul de salariati se modifica, cotele de impozitare prevazute la alin. (1) se aplica in mod corespunzator, incepand cu trimestrul in care s-a efectuat modificarea, potrivit legii.

Asadar, in cazul in care, in cursul trimestrului, numarul de salariati se modifica, cotele de impozitare se aplica in mod corespunzator, avand in vedere numarul de salariati existent la sfarsitul ultimei luni a trimestrului respectiv.

In cazul analizat societatea va fi supusa impozitului pe veniturile microintreprinderilor in cota de 1% pentru trimestrul I intrucat la stabilirea numarului de salariati in vederea stabiirii cotei de impozit se are in vedere numarul de salariati existent la sfarsitul ultimei luni a trimestrului respectiv.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dani Cucu - Consultant fiscal, director al societatii de consultanta. Global Tax Management S.R.L.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 28 Martie 2017


Votati articolul "Cum calculam impozitul micro pentru trimestrul I dupa schimbarea contractului de munca?":
Rating:

Nota: 4.39 din 5 din 9 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Cheltuieli protocol -pfa taxi

Intrebare: Buna ziua , sotul meu are un pfa -a facut cheltuieli de procotol.Cum ii calculez aceste cheltuieli de procotol??-Stiu ca am dreptul doar 2% sa fie cheltuiala deductibila ??
Dati-mi exemplu cu se calculeaza corect????
Multumesc astept un raspuns corect??

Raspuns: In cazul PFA, baza de calcul se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 28 Martie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile