Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Penalitati solicitate prestatorului si emiterea facturii de catre beneficiar. Cum procedam corect?

emitere facturabeneficiarpenalitaticodul fiscaldezvoltator imobiliar

Analiza pe care v-o oferim azi este utila in ce priveste intocmirea corecta a facturilor in urma unor contracte in care se percep penalitati pentru depasire termen de executie. In concret, o societate doreste emiterea unei facturi de penalitati. Pentru a stabili procedura corecta, in analiza de mai jos, avem urmatorul caz: "Societatea are incheiat un antecontract de vanzare-cumparare cu un dezvoltator imobiliar pentru cumpararea unui imobil. Dezvoltatorul imobiliar trebuia sa termine imobilul si sa faca proces-verbal de predare-primire pana la o anumita data care a fost cu 1 an in urma. Avand in vedere ca in contractul respectiv se percep penalitati pentru depasire termen de executie, societatea doreste sa emita o factura de penalitati pe care sa o trimita dezvoltatorului imobiliar. Este posibil acest lucru avand in vedere ca prestatorul in cazul acesta nu este societatea noastra? Factura va fi intocmita fara TVA avand in vedere ca penalitatile nu sunt purtatoare de TVA?"

 

Potrivit art. 286 alin. 4 lit. b din Codul fiscal in baza de impozitare a TVA nu sunt cuprinse sumele reprezentand daune-interese, stabilite prin hotarare judecatoreasca definitiva/definitiva si irevocabila, dupa caz, penalizarile si orice alte sume solicitate pentru neindeplinirea totala sau partiala a obligatiilor contractuale, daca sunt percepute peste preturile si/sau tarifele negociate.

Referitor la facturi, la art. 319 alin. 20 din Codul fiscal sunt enumerate informatiile ce trebuie incluse obligatoriu intr-o factura, printre care si baza de impozitare a bunurilor si serviciilor (art. 319 alin. 20 lit. i din Codul fiscal), dar nu si informatii cu privire la sumele necuprinse in baza de impozitare. In aceste conditii, deoarece penalitatile nu reprezinta contravaloarea unor bunuri livrate ori servicii prestate si nu se cuprind in baza impozabila a operatiunilor supuse TVA, ele nu trebuie evidentiate in facturi si nici nu este necesara emiterea unor facturi separate.

Totusi, din punct de vedere practic, penalitatile vor putea fi evidentiate intr-o factura fara tva, factura avand rolul de document justificativ pentru inregistrarea in contabilitate a penalitatilor.


Nu conteaza faptul ca in acest caz cel ce va pretinde penalitatile este clientul (si nu prestatorul) intrucat prevederile art. 286 din Codul fiscal referitoare la baza de impozitare, precum si cele ale art. 287 din Codul fiscal referitoare la ajustarea bazei de impozitare se aplica, in egala masura, atat furnizorilor/prestatorilor, cat si clientilor/beneficiarilor.


Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
emitere facturabeneficiarpenalitaticodul fiscaldezvoltator imobiliar

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 28 Aprilie 2017


Votati articolul "Penalitati solicitate prestatorului si emiterea facturii de catre beneficiar. Cum procedam corect?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Impozit cladiri in proprietatea Persoanei juridice

Intrebare: Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:

SC are 2 cladiri in proprietate pentru care s-a facut raport de evaluare in baza caruia a fost emisa decizie de impunere privind impozitul pentru anul 2016.
1. O cladire are destinatie rezidentiala, nu se desfasoara activitate economica, deci nu deduc nicio cheltuiala cu utilitatile.
- Impozitul platit la primarie il consider deductibil sau nedeductibil in contabilitate?
2. Cealalta cladire are destinatie mixta (rezidentiala - etaj si economica - parter).
- Impozitul platit la primarie il consider deductibil sau nedeductibil in contabilitate? sau consider deductibil impozitul pentru partea unde se desfasoara activitatea economica si nedeductibil etajul unde nu se desfasoara activitate economica?
3. Cheltuielile cu utilitatile la cladirea cu impozitare mixta le consider deductibile, deductibile partial sau nedeductibile?

Multumesc!

Raspuns: Pentru partea rezidentiala deduceti cheltuiala cu impozitul daca aceasta are suport pentru...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 28 Aprilie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X