Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Cine poate tine contabilitatea unei societati cu doi angajati? Ce conditii trebuie sa respectati

legea contabilitatiitinerea contabilitatiiadministrator societate

Aducem in atentia dumneavoastra clarificari cu privire la cine poate tine contabilitatea unui SRL cu doi asociati in conditiile in care administratorul este expert contabil si membru activ CECCAR, dar asociatii sunt parintii administratorului. Vom vedea daca acesta poate conduce contabilitatea si semna situatiile financiare in calitate de director economic angajat in baza unui contract de munca daca este si administrator in acelasi timp.

Deoarece expertul contabil este administrator conform statutului si nu in baza unui contract de administrare, el poate incheia cu societatea un contract de munca pentru functia de director economic sau contabil-sef.

De asemenea, daca detine un cabinet de contabilitate, poate incheia un contract de prestari servicii cu societatea in discutie pentru tinerea contabilitatii.

In final, pentru ca Legea contabilitatii prevede la art. 10 ca "(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) - (4) revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii entitatii respective".

In opinia mea, daca administratorul are cunostintele necesare, el poate tine contabilitatea entitatii pe care o gestioneaza fara incheierea unui contract de munca separat.


Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii

Vezi detalii

Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii

Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 16 Iunie 2017


Votati articolul "Cine poate tine contabilitatea unei societati cu doi angajati? Ce conditii trebuie sa respectati":
Rating:

Nota: 3.75 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

I se va imputa neplata salariilor

Intrebare: Buna seara !

Va frumos sa imi spuneti cum trebuie procedat in cazul urmator:

- o colega de facultate, care acum este contabil la o alta institutie publica,
in sedinta Consiliului Administrativ nu a fost de acord cu
incheierea unui Act aditional la Contractul de servicii paza,
modificare Notificata de firma de paza,
in baza art.1 alin.2 din HG 1091 /11.12.2014
pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Consiliul Administrativ a desemnat-o sa negocieze tariful
cu firma de paza.

1. - va rog sa imi spuneti
daca s-a emis Hotararea Consiliului Administrativ
in sensul aratat, atunci
mai trebuie ca directorul sa emita si o Decizie de numire a contabilei
in vederea negocierii cu firma de paza ?
Sau Hotararea CA ar fi suficienta ?

Colega mea mi-a mai spus ca,
anul trecut, inainte de a fi incheiat Contractul,
firma de paza a aratat in Oferta de pret ca,
Contractul de servicii paza va fi modificat
daca apare vreo modificare a legislatiei, dar
si pentru majorarea salariului cf. HG 1091/2014.

I-am spus ca firma de paza poate da in judecata
institutia in care lucreaza, intrucat
aceasta s-a opus incheierii Actului aditional.

2. - va putea fi trasa la raspundere
pentru ca s-a opus incheierii Actului aditional
si i se va imputa neplata salariilor angajatilor firmei de paza ?

Raspuns: Contractul incheiat cu firma de paza nu poate fi modificat retroactiv dar obligatia modificarii...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 16 Iunie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile