Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2017

Scoaterea din evidenta a creantelor anulate. Care e tratamentul fiscal?

insolventareorganizaretvacreanteanulateplanul de reorganizare

Vom vedea, in analiza urmatoare, cum vor proceda mai multi creditori inscrisi la masa credala la o societate in insolventa, cu mentiunea ca la data de 26.01.2017 societatii in insolventa i s-a confirmat planul de reorganizare.

Conform acestui plan, atat in scenariul reorganizarii, cat si al falimentului, creanta creditorilor nu va fi incasata – asadar valoarea acesteia este 0 lei.Conform articolului 287 din Codul fiscal lit. d) acestia pot ajusta TVA-ul la acest moment.

Vom vedea ce documente trebuie atasate pentru efectuarea ajustarii de TVA si daca e suficienta hotararea cu confimarea planului de organizare. In caz afirmativ, vom vedea daca aceasta trebuie legalizata sau daca e suficienta copia primita pe mail.

Din hotararea cu confirmarea planului de reorganizare nu rezulta ca nu se vor mai incasa sume (nu e mentionat numele societatii), ci din planul de reorganizare. De asemenea, stabilim daca factura va fi intocmita cu semnul minus avand la beneficiar numele societatii in insolventa si daca se va transmite acestei societati.


Raspuns: Potrivit art. 287 alin. d) din Codul fiscal, baza de impozitare a tva se reduce in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa ca urmare a falimentului beneficiarului sau ca urmare a punerii in aplicare a unui plan de reorganizare admis si confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, prin care creanta creditorului este modificata sau eliminata.

Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare, iar, in cazul falimentului beneficiarului, incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de legislatia insolventei, hotarare ramasa definitiva/definitiva si irevocabila, dupa caz.

In cazul in care ulterior pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare sunt incasate sume aferente creantelor modificate sau eliminate prin planul de reorganizare, se anuleaza ajustarea efectuata, corespunzator sumelor respective prin decontul perioadei fiscale in care acestea sunt incasate;

Potrivit punctului 32 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, in situatiile prevazute la art. 287 din Codul fiscal, furnizorii de bunuri si/sau prestatorii de servicii isi ajusteaza baza impozabila a taxei dupa efectuarea livrarii/prestarii sau dupa facturarea livrarii/prestarii, chiar daca livrarea/prestarea nu a fost efectuata, dar evenimentele prevazute la art. 287 din Codul fiscal intervin ulterior facturarii si inregistrarii taxei in evidentele persoanei impozabile.

In acest scop furnizorii/prestatorii trebuie sa emita facturi cu valorile inscrise cu semnul minus cand baza de impozitare se reduce sau, dupa caz, fara semnul minus, daca baza de impozitare se majoreaza, care vor fi transmise si beneficiarului.

Potrivit punctului 32 alin. (6) din Normele metodologice, ajustarea prevazuta la art. 287 lit. d) din Codul fiscal se efectueaza in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a pronuntat hotararea judecatoreasca de confirmare a planului de reorganizare, respectiv hotararea judecatoreasca de inchidere a procedurii prevazute de legislatia insolventei, sub sanctiunea decaderii. Ajustarea este permisa chiar daca s-a ridicat rezerva verificarii ulterioare, conform Codului de procedura fiscala.

Conform art. 330 alin. (2) din Codul fiscal, in situatiile prevazute la art. 287 furnizorii de bunuri si/sau prestatorii de servicii trebuie sa emita facturi, cu valorile inscrise cu semnul minus sau, dupa caz, o mentiune din care sa rezulte ca valorile respective sunt negative cand baza de impozitare se reduce sau, dupa caz, fara semnul minus sau fara mentiunea din care sa rezulte ca valorile respective sunt negative, daca baza de impozitare se majoreaza, care se transmit si beneficiarului, cu exceptia situatiei prevazute la art. 287 lit. d).


 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii

Protectia datelor cu caracter personal
Protectia datelor cu caracter personal

Vezi detalii


Asa cum rezulta din prevederile art. 330 alin. (2) din Codul fiscal, factura emisa pentru ajustarea in minus a bazei de impozitare nu se transmite si firmei declarate in stare de faliment/insolventa („cu exceptia situatiei prevazute la art. 287 lit. d").

Recomand scoaterea din evidenta a creantei pe baza hotararii judecatoresti obtinuta de la O.N.R.C.

In concluzie, veti ajusta tva in baza unei hotarari judecatoresti obtinuta de la O.N.R.C., in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a pronuntat hotararea judecatoreasca de confirmare a planului de reorganizare, prin emiterea unei facturi conform art. 330 alin. (2) din Codul fiscal, factura ce nu se va transmite beneficiarului. In cazul in care ulterior pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare sunt incasate sume aferente creantelor modificate sau eliminate prin planul de reorganizare, se anuleaza ajustarea efectuata.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olga Crevelescu - Expert contabil, Membru CECCAR, Formator autorizat A.N.C.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 07 Iulie 2017


Votati articolul "Scoaterea din evidenta a creantelor anulate. Care e tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Intocmire rapoarte

Intrebare: Buna, sunt presedinte la o cooperativa (ferma de capre) si am de intocmit un raport de productie (lapte, branza) si un bon de consum(nutret animale) nu am gasit pe nimeni care sa ma poata ajuta si am nevoie urgent de un sfat va multumesc.

Raspuns: Raportul de productie trebuie sa cuprinda: 1. rubrica referitoare la MATERIALE CONSUMATE si anume:...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 Iulie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile
X