Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Impozit specific. Cum procedeaza societatile nou-infiintate?

impozit specificlegea 170/2016impozit pe venit microintreprindere

In analiza urmatoare, avem ca exemplu o societate X infiintata in 2017 si care desfasoara activitate conform codului CAEN 5510, respectiv 5610 si 5630. In cursul anului 2017, conform art. 5 pct. 1 din Legea 170/2016 este platitoare de impozit pe venit microintreprindere. La data de 31.12.2017 are o cifra de afaceri de aproximativ 300.000 euro. Vom vedea daca de la 1 ianuarie 2018 societatea devine platitoare de impozit specific pentru unele activitati sau daca ramane platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor.

Iata raspunsul specialistului:

Art. 5, pct. 1 din Legea 170/2016 prevede faptul ca societatile nou-infiintate platesc impozitul specific incepand cu anul urmator infiintarii, doar daca sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 3.

Conditiile prevazute la articolul 3 sunt:
a) sa aiba inscrisa in actele constitutive, potrivit legii, ca activitate principala sau secundara, una dintre activitatile corespunzatoare codurilor CAEN prevazute la art. 1;
b) sa nu se afle in lichidare, potrivit legii.
Insa, normele metodologice ale Legii 170/2016 prevad faptul ca impozitul specific nu se aplica in cazul microintreprinderilor care aplica prevederile titlului III din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal.

Conform Art. 47 din Codul Fiscal, sunt microintreprinderi societatile ce indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii la 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) a realizat venituri, altele decat cele obtinute din desfasurarea activitatilor, prevazute la art. 48 alin. (6);
b) a realizat venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;
c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 500.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel valabil la inchiderea exercitiului financiar in care s-au inregistrat veniturile;
d) capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si unitatile administrativ-teritoriale;


Planului de conturi general 2017
Planului de conturi general 2017

Vezi detalii

Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii

Consilier Institutiile Statului in Control
Consilier Institutiile Statului in Control

Vezi detalii



e) nu se afla in dizolvare, urmata de lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.

Impozitul pe veniturile microintreprinderii este obligatoriu.
In cazul prezentat, presupunem ca celelalte conditii sunt indeplinite, daca cifra de afaceri la 31 decembrie 2017 este de doar 300.000 euro, deci sub plafonul de 500.000 euro, societatea nu va datora impozit specific incepand cu 01 ianuarie 2018, ci impozit pe venitul microintreprinderilor.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Simona Stanculescu - Economist


Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 19 Iulie 2017


Votati articolul "Impozit specific. Cum procedeaza societatile nou-infiintate?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Achizitii si plati extrene in numerar facute de administartor firma

Intrebare: Administratotrul unei firme cumpara o remorca auto de la o firma din Austria pret 3000 euro de la o si o achita cash din banii lui , mi-a adus factura si chitanta pe firma , Socieatea nu are atata disponibil in banca sau casa nici euro si nici lei .Cum sa procedez sa pot inregistra chitanta primita de 3000 euro .
Totodata as vrea as va intreb daca limita de plati in numerar la facturi de (pana in 5000 lei ) se aplica si la plati extrene sau nu ?

Raspuns: multumesc pt raspuns , dar daca merg pe varinata de creditre firma IN VALUTA este OK ? , sau este...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 19 Iulie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".