Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2017

Salariati in delegatie. Cum inregistram cheltuielile de protocol?

facturacheltuieli de protocoldelegatiedeclaratia 394

In analiza de mai jos, o firma are o factura de la un salariat pentru masa servita intr-un stat NON-UE. Salariatul a fost intr-o delegatie intr-un stat NON-UE si in decontul adus este o factura de masa servita cu parteneri de afaceri. Vom vedea cum se inregistreaza aceasta factura si daca se declara in D394.

Iata raspunsul specialistului:

Din cele expuse intelegem ca un salariat al societatii a efectuat o deplasare in afara Romaniei. La Decontul justificativ de cheltuieli, respectivul salariat a anexat, printre documentele justificative, o factura (societatea ar trebui sa detina si dovada platii facturii) reprezentand contravaloare masa achitata in cadrul unei intalniri cu parteneri de afaceri.

Aceasta cheltuiala poate fi incadrata ca reprezentand o cheltuiala de protocol, care se inregistreaza pe seama contului 623 Cheltuieli de protocol, reclama si publicitate/analitic distinct.

Din punct de vedere fiscal, cheltuielile de protocol sunt deductibile la calculul impozitului pe profit in limita unei cote de 2% aplicata asupra profitului contabil la care se adauga cheltuielile cu impozitul pe profit si cheltuielile de protocol, potrivit art. 25 alin. (3) lit. a) din Legea nr. 227/2015, Codul Fiscal.

In ceea ce priveste Declaratia 394

Potrivit Anexei 2 din Ordinului nr. 3769/2015, asa cum a fost modificat prin Ordinul nr. 2264/2016 si Ordinul nr. 2328/2016, in cartusul F se declara operatiunile desfasurate cu persoane impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene.
In acest cartus (F) se declara :
- numai operatiunile taxabile pentru care locul livrarii/prestarii este in Romania conform art. 275, respectiv art. 278 din Codul fiscal;


Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii
Imprumuturi, dobanzi si decontari cu asociatii

Vezi detalii

 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii



- achizitiile de bunuri/servicii pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal.

Potrivit art. 278 alin. (4) lit. c) din Codul Fiscal, prin exceptie, pentru serviciile de restaurant si catering (cu exceptia celor prestate efectiv la bordul navelor, al aeronavelor sau al trenurilor pe parcursul unei parti a unei operatiuni de transport de calatori efectuate in cadrul Uniunii Europene) locul prestarii este considerat a fi locul prestarii efective a acestor servicii (adica in tara non UE unde este situat restaurantul).

Astfel, pentru serviciile de restaurant precizate, intrucat locul prestarii nu este considerat a fi in Romania, factura primita de societatea dvs. nu se declara in Declaratia 394.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu - Expert contabil

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 20 Iulie 2017


Votati articolul "Salariati in delegatie. Cum inregistram cheltuielile de protocol?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Monografii contabile caiet sarcini licitatie

Intrebare: Societatea participa la o licitati si cumpara caiet de sarcini in ce cont o pot inregistra? si daca aceasta cheltuiala este deductibila fiscal. Va multumesc

Raspuns: Caietul de saricini intra in categoria serviciilor achitate in vederea obtinerii unui contract...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 20 Iulie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile
X