Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Inregistrare in regim special. Cum trebuie sa procedati si ce declaratii depuneti?

regim special tvadecont 301achizitii intracomunitaretva
In cazul urmator, avem ca subiect o persoana juridica neplatitoare de TVA care depune declaratia 091 pentru inregistrarea prin optiune pentru achizitii intracomunitare conform art. 268 alin (6) din Codul Fiscal. Va obtine un cod special de TVA.
Stabilim daca trebuie sa mai depuna si declaratia 095. De asemenea, va depune Decontul special de TVA301 doar in perioadele in care exista exigibilitatea TVA. Vom vedea daca depune si D390 si daca valoarea TVA se va exemplifica prin articolul 4426=4427 sau daca, nefiind platitoare de TVA, valoarea taxei se va include in valoarea marfii.
Raspunsul specialistului:
Incepand cu anul 2017, nu se mai depune formularul cod 095 “Cerere de inregistrare in/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari” deoarece obligatia inscrierii in acest registru a fost abrogata prin O.U.G. nr. 84 din 16 noiembrie 2016 pentru modificarea si completarea unor acte normative din domeniul financiar-fiscal. Pentru adoptarea acestei reglementari, legiuitorul a considerat ca nu se mai justifica restrictionarea accesului operatorilor economici la un cod valid de TVA pentru operatiuni intracomunitare prin inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari, avand in vedere ca exista alte parghii, mai eficiente, pentru prevenirea evaziunii fiscale, inclusiv in ceea ce priveste operatiunile intracomunitare,
Prin art. 268 alin. (6) din Codul fiscal se prevede posibilitatea persoanei impozabile de inregistrare in scopuri de TVA in regim special pentru efectuarea de achizitii intracomunitare de bunuri, impozabile in Romania, chiar daca plafonul anual de 10.000 euro, cu un echivalent de 34.000 lei nu a fost depasit in cursul unui an calendaristic. Inregistrarea este valabila pentru o perioada de 2 ani consecutivi.
Inregistrarea in regim special in scopuri de TVA se efectueaza conform prevederilor art. 317 "Inregistrarea in scopuri de TVA a altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii" alin. (2) din Codul fiscal "Persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, daca nu este inregistrata si nu este obligata sa se inregistreze conform art. 316, si persoana juridica neimpozabila stabilita in Romania pot solicita sa se inregistreze, conform prezentului articol, in cazul in care realizeaza achizitii intracomunitare, conform art. 268 alin. (6) …. "

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic

Vezi detalii

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii


Anularea inregistrarii poate fi solicitata de catre persoana impozabila conform prevederilor alin. (6) al art. 317 daca nu este obligata sa se inregistreze in regim normal conform prevederilor art. 316, la depasirea cifrei de afaceri de 220.000 lei. "Persoana inregistrata in scopuri de TVA conform alin. (2) poate solicita anularea inregistrarii oricand dupa expirarea a 2 ani calendaristici care urmeaza anului in care a optat pentru inregistrare, daca valoarea achizitiilor sale intracomunitare nu a depasit plafonul de achizitii in anul in care depune aceasta solicitare sau in anul calendaristic anterior, daca nu si-a exercitat optiunea conform alin. (7). "
Codul de TVA obtinut de la organul fiscal competent trebuie comunicat de catre cumparatorul din Romania vanzatorului stabilit pe teritoriul comunitar pentru a considera ca efectueaza o livrare intracomunitara scutita de TVA in statul sau membru, dar impozabila in Romania deoarece locul achizitiei este considerat a fi in Romania.
Asa cum ati precizat si dvs., decontul special de TVA cod 301 se transmite organului fiscal competent numai pentru luna calendaristica in care se efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri, la data exigibilitatii TVA (data emiterii facturii de catre furnizorul extern).
Pentru achizitia astfel efectuata, cumparatorul din Romania este obligat la plata TVA, calculata prin aplicarea cotei standard TVA 19% sau a cotei reduse TVA 9% (de exemplu pentru achizitii de flori). Suma TVA datorata bugetului de stat se calculeaza la o baza de impozitare in lei, determinata prin utilizarea cursului valutar in vigoare la data emiterii facturii de catre furnizor. Suma TVA astfel datorata trebuie raportata prin formularul cod 301 "Decont special de TVA".
Prin decontul cod 301, operatiunea. se raporteaza la sectiunea 1 "Achizitii intracomunitare de bunuri taxabile - altele decat mijloacele de transport noi si produsele accizabile" care cuprinde urmatoarele coloane:
1. numar document/data. In aceasta coloana se inscrie factura furnizorului intracomunitar;
2. valoarea in valuta. In aceasta coloana se inscrie valoarea facturii emise de catre furnizor;
3. tipul valutei (euro, chf, u.s.d., etc.);
4. cursul de schimb valutar utilizat;
5. baza de impozitare a TVA. In aceasta coloana se inscrie suma in lei rezultata din aplicarea cursului valutar asupra valorii in valuta facturate de furnizor.
6. TVA datorata.
Formularul cod 301 reglementat prin O.M.F.P. nr. 592 din 3 februarie 2016 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (301) "Decont special de taxa pe valoarea adaugata", publicat in M.Of. nr. 94 din 8 februarie 2016 se transmite electronic la organul fiscal competent pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care ia nastere exigibilitatea operatiunilor. Acelasi termen trebuie respectat si pentru declaratia cod 390.
Deci, valoarea operatiunii trebuie raportata si prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES, cu simbolul A.
TVA datorata pentru achizitia efectuata se vireaza bugetului de stat din Romania pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care s-a efectuat achizitia.
Deci, pentru aceasta operatiune, suma TVA datorata nu se evidentiaza prin aplicarea regimului de taxare inversa prin formula contabila 4426 = 4427 asa cum ar proceda o persoana impozabila inregistrata in regim normal conform prevederilor art. 316. Practic, persoana impozabila inregistrata in regim special in scopuri de TVA nu trebuie sa utilizeze conturile specifice de TVA. Pentru inregistrarea obligatiei de plata a TVA se utilizeaza contul 446 " Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate", analitic distinct.
Suma TVA datorata bugetului de stat reintregeste costul de achizitie al marfurilor cumparate prin formula contabila 371 = 446. In acest sens, am in vedere prevederile O.M.F.P. 1802 din 29 decembrie 2014 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind situatiile financiare anuale individuale si situatiile financiare anuale consolidate, sectiunea 1.2, pct. 8, subpunctul 6. Astfel, costul de achizitie este reprezentat de pretul datorat si eventualele cheltuieli conexe minus eventualele reduceri ale costului de achizitie. Deci, costul de achizitie al bunurilor si serviciilor cuprinde pretul de cumparare si taxe pe care persoana juridica nu le poate recupera de la autoritatile fiscale, inclusiv orice alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achizitiei bunurilor/serviciilor respective.
In eventualitatea in care in pretul bunurilor nu este inclusa si valoarea transportului, iar transportul este efectuat de catre o persoana impozabila dintr-un stat membru, cumparatorul din Romania trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in regim special conform prevederilor art. 317 si pentru efectuarea achizitiei intracomunitare de servicii deoarece serviciul este impozabil in Romania. Valoarea serviciului primit se raporteaza, de asemenea, atat prin decontul special de TVA cod 301, la sectiunea 4, cu report la sectiunea 4.1 deoarece operatiunea se incadreaza in categoria achizitiilor intracomunitare de servicii, cat si prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES, cu simbolul S. Atat costul transportului, cat si suma TVA datorata pentru primirea acestuia, reintregeste, de asemenea, costul de achizitie al marfurilor.
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal
Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 04 Septembrie 2017


Votati articolul "Inregistrare in regim special. Cum trebuie sa procedati si ce declaratii depuneti?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Compensare amenzi si penalitati

Intrebare: Buna ziua

Va contactez pentru urmatoarea speta:

Ministerul Finantelor blocheaza contul unei societati pe motivul neplatii in anul 2007 a doua amenzi de circulatie. Ignorand faptul ca instiintarea pentru blocarea contului bancar a sosit cu 2 saptamani intarziere fata de ziua cand afost blocat contul, am depus la registratura documentele care atestau plata la timp a celor 2 amenzi de circulatie care nu depaseau 2000 RON.

Amenda + penalitatile pretinse de MF sunt in suma de 11000RON.

Deoarece cu toate actele doveditoare, la care s-au adaugat pe parcurs si toate declaratiile din 2006 pana in prezent, nu au reusit in decurs de 3 saptaamni sa deblocheze contul si sa ne lasa sa ne platim furnizorii , azi au gasit solutia:

MF sugereaza sa platim cei 11000 RON pentru care s-a facut blocarea contului urmand ca societatea sa-i recupereze pe parcurs din impozitele si taxele datorate catre stat .


Intrebarea la care va rog sa ma ajutati este:


Se pot compensa amenzile si penalitatile cu impozitele si TVA-ul lunar platite de societate?

Daca da, este corect sa plateasca societatea acesti bani in avans, in condittile in care s-au prezentat toate actele doveditoare cum ca aceste amenzi au fost platite la timo iar eroarea provine din sistemul Ministerului Finantelor?


Sugerati ca ar fi corect sa le trimit o adresa prin care sa le semnalez nemultumirea si ce a atras actiunea lor asupra activitatii societatii prin blocare contului bancar?

Multumesc


Raspuns: -... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 04 Septembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".