Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Optiune privind plata defalcata a TVA. Cum procedati la plata obligatiilor catre furnizorii care nu au optat?

split tvaOG 23/2017plata defalcata tvafurnizorifactura

In cele de mai jos, va oferim din nou informatii utile privind plata defalcata TVA. Astfel, avem ca exemplu o societate de prestari servicii care doreste sa implementeze sistemul split TVA incepand cu data de 01.10.2017.

Avand in vedere ca pana la inceputul anului viitor acesta este optional, firma va avea si furnizori neinregistrati in acest sistem. Vom vedea daca societatea poate sa achite din contul special de TVA al entitatii (cel in care colecteaza TVA de la clienti) contravaloarea TVA aferent furnizorului tot in contul lui curent unde firma ii va vira si contravaloarea bazei facturii emise.

De asemenea, stabilim daca exista vreo interdictie privind tranzactiile efectuate din contul special de TVA, nu din punct de vedere al destinatiei sumelor tranzactionate, ci din punct de vedere operational.

Iata raspunsul specialistului:

Conform art. 22 alin. (4) din OG 23/2017, in perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017, in cazul persoanelor care au optat pentru plata defalcata, contul de TVA se poate debita cu TVA achitata in alt cont decat contul de TVA al furnizorului/prestatorului, daca acesta nu a optat pentru aplicarea mecanismului privind plata defalcata a TVA.

Drept urmare, daca furnizorul nu a optat pentru plata defalcata (si nu are cont distinct de tva) puteti achita integral sumele in contul sau curent (vechi).

Suma reprezentand TVA din facturile furnizorilor care nu au optat pentru split TVA se poate plati din contul dumneavoastra de TVA, chiar daca furnizorul nu are inca un cont de TVA intrucat nu a optat pentru sistemul de plata defalcata incepand cu 1 octombrie 2017.

In concluzie TVA din facturile furnizorilor care nu au optat pentru split tva incepand cu 01.10.2017 se poate plati atat din contul curent (normal) al beneficiarilor care au optat pentru split TVA incepand cu 01.10.2017 cat si din contul de TVA deschis in trezorerie sau banca.


Manual de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG
Manual de Inventariere. Societati Comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Planul de Conturi general. Functiunea si corespondenta conturilor 2018
Planul de Conturi general. Functiunea si corespondenta conturilor 2018

Vezi detalii



Si intr-un caz si in celalalt plata atat a bazei impozabile cat si a TVA din facturi se va face in contul current (normal) al furnizorului, acesta neavand cont de TVA intrucat nu a optat pentru plata defalcata cu 01.10.2017.

Potrivit art 9 alin (1) din OG 23/2017 privind plata defalcate a TVA:

(1) Conturile de TVA se debiteaza cu:

a) TVA achitata in contul de TVA al furnizorului/prestatorului, aferenta achizitiilor de bunuri/servicii, inclusiv taxa aferenta avansurilor;
b) TVA achitata la bugetul de stat;
c) sume transferate intr-un alt cont de TVA deschis de titularul contului;
d) sume rezultate ca urmare a unor corectii in urma unor erori materiale in procesul de plata, pentru care restituirea se efectueaza intr-un alt cont de TVA;
e) sume rezultate ca urmare a unor corectii in urma unor erori materiale in procesul de plata, pentru care restituirea se efectueaza intr-un alt cont decat un cont de TVA;
f) sume rezultate ca urmare a corectarii facturilor sau ca urmare a ajustarii bazei de impozitare a TVA conform art. 287 din Codul fiscal, pentru care restituirea se efectueaza intr-un alt cont de TVA;
g) sume rezultate ca urmare a corectarii facturilor sau ca urmare a ajustarii bazei de impozitare a TVA conform art. 287 din Codul fiscal, pentru care restituirea se efectueaza intr-un alt cont decat un cont de TVA;
h) sume transferate in contul curent al titularului deschis la aceeasi institutie de credit sau in contul de disponibil distinct deschis la aceeasi unitate a Trezoreriei Statului, dupa caz, in limita sumelor prevazute la art. 8 lit. d);
i) sume transferate in conturile de venituri bugetare/disponibilitati, in cazul institutiilor publice inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal;
j) sume transferate in contul curent, in cazul persoanelor care nu mai au obligatia de a avea un cont conform art. 2 alin. (1) si nu mai au obligatii de plata privind TVA;
k) sume reprezentand TVA achitat in numerar, cu exceptia celor retinute din incasarile in numerar, prevazute la art. 15 alin. (2), sau cu cardul din contul curent;
l) alte sume rezultate din operatiuni care dau dreptul la debitarea contului, stabilite prin ordin al presedintelui ANAF, cu acordul organului fiscal;
m) sume reprezentand TVA decontate intre membrii grupului fiscal unic;
n) comisioanele aferente contului de TVA percepute de institutia de credit.

(2) Sunt interzise debitarea conturilor de TVA in alte conditii decat cele prevazute la alin. (1), precum si retragerea de numerar".

Asadar, OG 23/2017 privind plata defalcate a TVA reglementeaza transferurile care se pot face din contul de TVA din punct de vedere al naturii sumelor incasate in acest cont care pot fi transferate, ci nu din punct de vedere al naturii conturilor care se crediteaza cu viramentele respective din conturile de TVA.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Ionut Jinga - consultant fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 13 Septembrie 2017


Votati articolul "Optiune privind plata defalcata a TVA. Cum procedati la plata obligatiilor catre furnizorii care nu au optat?":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Declaratie optiuni depunere lunara D112

Intrebare: Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care este formularul declaratiei de optiuni pentru depunerea lunara a D112, luni ar fi ultima zi de depunere la admin financiara.
Depunerea asta trimestriala nu face decat sa incurce lucrurile si nu sa le simplifice asa cum au declarat guvernantii.
Va multumesc pentru colaborare

Raspuns: Ordinul nr. 3154/2011 pentru aprobarea modelului ??i con??inutului formularului ??Declara??ie...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 13 Septembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Modificari la declaratia 600: A fost amanat termenul de depunere si avem un nou plafon de venituri!

    • Dupa ce a oferit atatea batai de cap romanilor, declaratia 600 ar putea suferi modificari in continuare, pentru a elimina unele dificultati din prezent. A fost amanat termenul de depunere a declaratiei 600, care ar putea fi prelungit pana la 31 martie 2018. In plus, printre modificarile referitoare la acest formular se mai afla si cresterea plafonului de venituri. Acestea sunt variantele discutate astazi de ministrul Finantelor, Ionut Misa, cu liderul PSD, Liviu Dragnea. Prin urmare...» citeste mai departe aici

  • Cum se depune declaratia 600 PAS cu PAS? Asa iti poti deschide cont in SPV!

    • Dupa cum a anuntat ANAF printr-o notificare publicata pe site-ul oficial al institutiei, declaratia 600 se poate transmite in format electronic prin serviciul SPV (Spatiul Privat Virtual), dar si pe portalul e-guvernare.ro. Prin Spatiul Privat Virtual, persoanele fizice pot depune formularul 600 (nume propriu) - fara sa aiba nevoie de un c...» citeste mai departe aici

  • PFA 2018: afla cum poti supravietui cosmarului contributiilor in acest an!

    • Esti PFA sau contabil care lucreaza cu PFA-uri? Atunci cu siguranta ai multe intrebari legate de cosmarul legislativ alimentat de OUG 79/2017. In primul rand, ai grija din ce surse te informezi de acum incolo! Si in al doilea rand, nu renunta la ideea de a functiona ca PFA pentru ca te poti bucura de multe beneficii in continuare, daca esti informat corect. Afla in continuare cum poti sa supravietuiesti cosmarului contributiilor in acest an! Una d...» citeste mai departe aici

  • 4 carti de contabilitate in care merita sa investiti in 2018

    • Fie ca va numarati printre studentii de la Facultatea de Contabilitate, fie ca sunteti deja contabil si va doriti sa aprofundati informatiile din acest domeniu complex, trebuie sa aveti in biblioteca urmatoarele carti de contabilitate. Am realizat o lista scurta, dar extrem de utila pentru orice contabil in 2018. Carti de contabilitate pe care orice contabil trebuie sa le citeasca   1. Cartea Verde a Contabilitatii 2018...» citeste mai departe aici

  • Vanzare obiecte de inventar. Care este impozitul pe veniturile microintreprinderilor?

    • Subiectul analizei de astazi il reprezinta o societate comerciala neplatitoare de TVA, microintreprindere, care doreste sa vanda obiecte de inventar (birouri, scaune, etc.) pe care nu le mai utilizeaza. Acestea au fost date in functiune. Dupa vanzarea acestor tipuri de produse, trebuie sa se plateasca impozitul pentru microintreprindere? Aflati in randurile urmatoare daca venitul obtinut din vanzarea obiectelor de inventar trebuie supus impozitarii!   Iata ras...» citeste mai departe aici

  • Iata cat plateste statul roman pentru ajutorul social! Ce judet este pe primul loc

    • Potrivit unor datelor centralizate de Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala (ANPIS), suma totala platita in decembrie de statul roman pentru ajutorul social (venit minim garantat) depaseste 60,88 milioane de lei, valoarea medie fiind de 276,49 lei de persoana. In luna decembrie 2017, au beneficiat de acest ajutor social 220.207 de persoane. Cei mai multi beneficiari erau inregistrati in judetele Dolj - 13.694 persoane, Buzau - 11.062 persoane, Bacau - 10.780, Galati - ...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile
X