Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Completarea declaratiei 311. Ce se declara la pozitia 2 din D311?

declaratia 311d 311tvatva de platacodul fiscalcod valid tva

Potrivit prevederilor din Instructiunile de completare a a formularului (311) – "Coloana "Baza impozabila" - se completeaza cu baza de impozitare, exclusiv taxa, aferenta tuturor achiziţiilor de bunuri si/sau de servicii pentru care sunt persoane obligate la plata taxei, in conditiile legii, efectuate dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA, din oficiu, conform prevederilor art. 316 alin. (11) lit. a) -e) sau h) din Codul fiscal si a caror exigibilitate intervine in perioada in care persoanele impozabile nu au cod valid de TVA.



Coloana "TVA de plata" - se completeaza suma totala a taxei colectate care trebuie platita in conformitate cu prevederile art. 11 alin. (6) i (8) din Codul fiscal, pentru achizitii de bunuri si/sau de servicii pentru care sunt persoane obligate la plata taxei, in conditiile legii, efectuate dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA, din oficiu, conform prevederilor art. 316 alin. (11) lit. a) -e) sau h) din Codul fiscal si a caror exigibilitate intervine in perioada in care persoanele impozabile nu au cod valid de TVA.

Ca si exemple de achizitii de bunuri si/sau de servicii pentru care ati avea obligatia la plata a taxei, ar fi:

- in situatia in care achizitionati prestari de servicii intracomunitare pentru care sunteti obligata la plata taxei in Romania conform art. 307 alin. (2), daca serviciile sunt prestate de o persoana impozabila care este stabilita in sensul art. 266 alin. (2) in alt stat membru;

Potrivit prevederilor art. 307 alin (2) din Codul fiscal, taxa este datorata de orice persoana impozabila, inclusiv de catre persoana juridica neimpozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 sau 317, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 278 alin. (2) si care sunt furnizate de catre o persoana impozabila care nu este stabilita pe teritoriul Romaniei sau nu este considerata a fi stabilita pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 266 alin. (2), chiar daca este inregistrata in Romania conform art. 316 alin. (4) sau (6).

In cazul serviciilor taxabile achizitionate intracomunitar, taxa este datorata conform art. 307 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv in situatia in care beneficiarul persoana impozabila stabilit in Romania nu si-a indeplinit obligatia de a se inregistra in scopuri de TVA conform art. 316 sau 317 din Codul fiscal.
- in situatia in care efectuati o achizitie intracomunitara de bunuri pentru care sunteti obligata la plata taxei conform art. 308;

Potrivit prevederilor art. 276 alin. (1) locul achizitiei intracomunitare de bunuri se considera a fi locul unde se gasesc bunurile in momentul in care se incheie expedierea sau transportul bunurilor.
In formular veti inregistra baza impozabila a acestor achizitii si veti colecta TVA aferenta, care va fi TVA de plata.


Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii

Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii

Consilier Institutiile Statului in Control
Consilier Institutiile Statului in Control

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 25 Septembrie 2017


Votati articolul "Completarea declaratiei 311. Ce se declara la pozitia 2 din D311?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Incasare numerar facturi clienti UE

Intrebare: Un SRL neplatitor de TVA care efectueaza prestari servicii (afisare publicitate pe site) pentru clienti persoane juridice si persoane fizice din UE, e legal sa incaseze facturile emise in euro numai in numerar, cu chitanta?

Multumesc!

Raspuns: Am citit si recitit art. 294 - Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 25 Septembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile