Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2017

Impozitarea redeventelor platite societatii afiliate nerezidente. Cum se procedeaza?

redeventeimpozit redeventecertificatul de rezidenta fiscalasocietati afiliate

In analiza urmatoare, societatea are incheiat un contract de trade mark (redeventa marca) cu societatea-mama rezidenta in alt stat UE (societatea straina este asociatul unic si detine 100% din capital aceasta fiind o societate platitoare impozit pe profit). Vom vedea daca la momentul platii facturilor societatea retine impozit pe nerezidenti sau, in caz contrar, ce documente trebuie sa puna la dispozitia firmei din Romania.

Iata raspunsul specialistului:

Fiind in prezenta unui venit de natura redeventei platit unei societati asociate urmeaza a fi aplicabile prevederile art. 255 si urmatoarele din Codul fiscal care statueaza exceptarea de la impunere a veniturilor de aceasta natura in masura in care sunt indeplinite toate conditiile impuse.

Printre aceste conditii se numara cele privind detinerea a minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare la persoana juridica romana de catre beneficiarul efectiv al redeventelor, pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani, care se incheie la data platii acestora.

Conditii suplimentare sunt mentionate la art. 258 din Codul fiscal. Acestea constau in forma de organizare a societatii care incaseaza redevente care trebuie sa fie cea prevazuta in legislatia poloneza ca „spolka akcyjna” sau „spolka z ofraniczona odpowiedzialnoscia” si in tipul de impozit datorat care in cazul Poloniei care trebuie sa fie „todatek dochodowy od osob prawnych”.
Indeplinirea cerintelor se dovedeste la data platii dobanzilor sau redeventelor printr-o atestare. Daca indeplinirea cerintelor stabilite in cadrul art. 255 si urmatoarele nu a fost atestata la data platii, se va aplica retinerea impozitului la sursa conform art. 224 din Codul fiscal, cota fiind de 15%. In cazul in care toate conditiile sunt indeplinite nu vor exista obligatii de retinere la sursa. Atestarea este o declaratie a societatii care realizeaza venitul ca indeplineste toate conditiile mentionate mai sus. Aceasta atestare va fi insotita de certificatul de rezidenta fiscala emis de autoritatile din statul sau.
Atestarea mentionata mai sus este reprezentata de Declaratia pentru exceptarea de la impunere in Romania a platilor de dobanzi si redevente efectuate de o societate rezidenta sau de un sediu permanent situat in Romania catre o societate asociata rezidenta in alt stat membru al Uniunii Europene sau catre un sediu permanent situat in alt stat membru al Uniunii Europene prevazuta in anexa 15 a OMFP nr. 583/2016 pentru aprobarea formularisticii prevazute de art. 230 si 232 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. Un exemplar al declaratiei se va pastra la beneficiarul efectiv al redeventelor, iar celalalt exemplar se va depune la platitorul redeventelor pentru acordarea scutirii, declaratia fiind valabila doar pentru anul pentru care este emis certificatul de rezidenta fiscala.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Justinian Cucu - Jurist si expert in proceduri fiscale


Promotii si politici de discount
Promotii si politici de discount

Vezi detalii

Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic

Vezi detalii

 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii




Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 27 Octombrie 2017


Votati articolul "Impozitarea redeventelor platite societatii afiliate nerezidente. Cum se procedeaza?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Conventie civila

Intrebare: Buna ziua,

Ma ocup de contabilitatea unei firme mici, fara activitate, si avem la baza semnata o conventie civila.
Ar trebui sa mi se plateasca la sanatate contributia de 5.5%?

Multumesc frumos!

Raspuns: Avand in vedere preverile art. 296^21 alin. (1) lit. f) din Codul Fiscal, in cazul in care nu este...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 27 Octombrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile
X