Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Asociatie non-profit si sponsorizare de la o institutie publica. Este obligatorie auditarea situatiei financiare?

Asociatie non-profit si sponsorizare de la o institutie publica. Este obligatorie auditarea situatiei financiare?
ongsponsorizariasociatie non-profitauditarisituatii financiare

In cazul urmator, asociatia organizeaza 2-3 evenimente culturale pe an avand venituri din sponsorizari. Anul acesta asociatia a primit o sponsorizare de la o institutie publica in valoare de 30.000 lei. Vom vedea daca este obligatoriu sa fie auditata asociatia , precum si ce presupune acest lucru conform ultimelor reglementari in vigoare.

Iata raspunsul specialistului:

Potrivit pct. 4 din Reglementarile contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial aprobate prin OMEF 1969/2007, situatiile financiare anuale sunt supuse verificarii de catre cenzori sau de catre auditori financiari. La pct. 220 alin. 1-3 din reglementarile respective se precizeaza ca situatiile financiare anuale se verifica de catre cenzori sau comisii de cenzori, potrivit legii. Daca se constituie comisie de cenzori, regulile generale de organizare si functionare sunt aprobate de adunarea generala, comisia putandu-si elabora propriul regulament intern de functionare. Conform pct. 221 alin. 1 din aceleasi reglementari situatiile financiare anuale ale persoanelor juridice fara scop patrimonial pot fi auditate de auditori financiari autorizati.

Totodata, conform art. 20 lit. c, respectiv art. 28 lit. b din OG 26/2000 cu privire la asociatii sau fundatii, cu modificarile ulterioare cenzorul (sau comisia de cenzori) face parte din organele asociatiei/fundatiei non-profit. Daca numarul asociatilor este mai mare de 15, numirea cenzorului este obligatorie, acesta putand fi si o persoana din afara asociatiei, conform art. 27 alin. 1-2 din ordonanta. Mai trebuie tinut seama si de faptul ca in actele constitutive ale asociatiei/fundatiei trebuie inscrise, sub sanctiunea nulitatii absolute, componenta organelor de conducere, administrare si control, deci si a cenzorului/comisiei de cenzori ori, in cazul fundatiei, cel putin a regulilor pentru desemnarea acestora (art. 6 alin. 2 lit. g si art. 16 alin. 2 lit. g din ordonanta).

La modul general, in cazul unei asociatii/organizatii non-profit nu este obligatorie auditarea situatiilor financiare anuale. In schimb, aceste situatii vor fi verificate de catre cenzori, care fac parte din organele asociatiei/fundatiei, in conformitate cu dispozitiile legale specifice si tinand cont si de prevederile actului de infiintare. Raportul cenzorului/comisiei de cenzori va insoti situatiile financiare anuale. Cenzorul sau cel putin unul dintre membrii comisiei de cenzori trebuie sa fie expert contabil autorizat.

Exista situatii in care si auditarea situatiilor financiare anuale ale organizatiilor non-profit este obligatorie (spre exemplu, in cazul persoanelor juridice fara scop patrimonial de utilitate publica – conform art. 3 din OMEF 1969/2007). Pentru organizatiile fara scop patrimonial care primesc finantari din fonduri publice a existat o prevedere in sensul auditarii situatiilor financiare anuale (art. 34 alin. 1 coroborat cu alin. 2 din Legea contabilitatii 82/1991), dar aceasta incadrare in categoria entitatilor de interes public obligate la auditare a fost eliminata prin OUG 79/2014, cand alin. 2 al art. 34 din Legea 82/1991 a fost reformulat in sensul restrangerii categoriilor de entitati obligate la auditare.

Ca atare, daca asociatia nu se incadreaza in categoria persoanelor juridice fara scop patrimonial de utilitate publica, ea nu este obligata sa procedeze la auditarea situatiei financiare anuale, chiar daca a primit o sponsorizare/finantare din fonduri publice.


Ghid GDPR pentru casele de schimb valutar
Ghid GDPR pentru casele de schimb valutar

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ongsponsorizariasociatie non-profitauditarisituatii financiare

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 26 Decembrie 2017


Votati articolul "Asociatie non-profit si sponsorizare de la o institutie publica. Este obligatorie auditarea situatiei financiare?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Cum calculez plafonul pentru trecerea la microintreprinderi?

Intrebare: Buna ziua! Pentru o firma platitoare de impozit pe profit, am inregistrat in contul 7588-impozabil, in momentul incasarii, acciza recuperata pentru alimentarile cu motorina din Belgia. Anterior aceste sume le-am inregistrat pe cheltuieli 6022-deductibile integral.
1. Va rog sa-mi spuneti daca aceste sume reprezentand rambursare de acciza intra in calculul plafonului de 1.000.000 euro. (Sumele sunt semnificative pentru calcul).
2. Daca trecem la microintreprinderi, vom datora impozit pe venit pentru aceste sume deductibile anterior la calculul profitului? (In 2018 ar urma sa incasam acciza pentru 2016...)

Raspuns: Inregistrarile contului 7588 nu intra in calculul cifrei de afaceri, inregistrarea fiind o diminuare...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 26 Decembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X