Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Emiterea facturii fara TVA. In ce conditii se poate emite?

Emiterea facturii fara TVA. In ce conditii se poate emite?
facturatvacod fiscal

Emiterea facturii fara TVA se poate dovedi o dilema care sa dea batai de cap in contextul modificarilor legislative ce au intrat in vigoare in ultima perioada. Luam drept exemplu cazul unui furnizor platitor de TVA. Vom afla in randurile urmatoare de la expertul nostru daca acesta poate factura fara TVA serviciile prestate catre o societate scutita fara drept de deducere a TVA.



Emiterea facturii fara TVA: raspunsul specialistului

Serviciile scutite de TVA fara drept de deducere sunt prevazute la art. 292 din Codul fiscal.

De exemplu, daca societatea inregistrata in scop de TVA, presteaza servicii pentru formarea profesionala a adultilor prevazute la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal, aceasta poate fi o activitate scutita de TVA.

In Normele metodologice la pct. 42 alin. (1) _(4) se prevede ca:

"(1) Scutirea prevazuta la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal pentru formarea profesionala a adultilor se aplica de persoanele autorizate in acest scop conform Ordonantei Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor, republicata, cu modificarilesi completarile ulterioare, de persoanele autorizate pentru formarea profesionala a personalului aeronautic civil navigant prevazut de Legea nr. 223/2007 privind Statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviatia civila din Romania, cu modificarilesi completarile ulterioare, precum si de Agentia Nationala a Functionarilor Publici pentru activitatea de perfectionare profesionala. Sunt de asemenea scutite serviciile de formare profesionala prestate de furnizorii de formare profesionala in baza contractelor de parteneriat incheiate cu Institutul National de Administratie.

(2) Scutirea prevazuta la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal nu se aplica pentru studiile sau cercetarea efectuate cu plata descoli, universitati sau orice alta institutie de invatamant pentru alte persoane. In acest sens a fost pronuntata hotararea Curtii Europene de Justitie in Cazul C-287/00.

(3) Scutirea prevazuta la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal se aplica si pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii strans legate de serviciile educationale, precum vanzarea de manuale scolare, organizarea de conferinte legate de activitatea de invatamant, efectuate de institutiile publice sau de alte entitati autorizate pentru activitatile de invatamant sau pentru formarea profesionala a adultilor, prestarea de servicii de examinare in vederea obtinerii accesului la serviciile educationale sau de formare profesionala a adultilor.


Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru cabinetele medicale
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale

Vezi detalii


(4) Scutirea prevazuta la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal nu este aplicabila pentru achizitiile de bunuri sau servicii efectuate de institutiile publice sau de alte entitati autorizate pentru activitatile de invatamant sau pentru formare profesionala a adultilor, destinate activitatii scutite de taxa prevazute la art. 292 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal."

De asemnea inchirierea bunurilor imobile, poate fi efectuata in regim de scutire de TVA, conform prevederilor de la art. 292 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal.

Desigur, in cazul in care se presteaza servicii intracomunitare catre persoane care comunica un cod valid de TVA, operatiunea este impozabila la beneficiar (in tara UE, respectiva) si operatiunea este scutita de TVA cu drept de deducere.

Acelasi tratament se aplica si prestarilor de servicii pentru beneficiari din afara comunitatii.

Pentru un raspuns complet, va rugam sa ne indicati ce fel de servicii prestati si cine sunt beneficiarii serviciilor, pentru a va indica exact tratamentul cu privire la TVA.



Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
facturatvacod fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 04 Iunie 2018


Votati articolul "Emiterea facturii fara TVA. In ce conditii se poate emite?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Declararea impozitului pe venit microintreprindere

Intrebare: Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema.
O microintreprindere (comerciant) neinregistrat in scopuri de TVA factureaza in luna septembrie marfuri in valoare de 50.000 lei pentru care achita un impozit pe venit de 3% pana la data de 25 octombrie. Alte facturi nu mai emite in anul respectiv. In luna decembrie declara in Declaratia100 0 lei.
In luna martie a anului urmator emite o factura de storno pentru marfa returnata. In luna decembrie se inregistreaza venitul cu minus prin contul 418. Marfa se returneaza abia in martie (adica la 25 ianuarie nu are posibilitatea sa declare corect venitul real)
Va rog sa-mi spuneti care ar fi solutia in aceasta speta in legatura cu plata si declararea impozitului pe venit corect a anului precedent.
Din cate am inteles tb sa depun o D710 rectificativa la D100 ptr anul precedent. Insa daca in fiecare an se intampla acelasi mod de facturare voi face rectificativa in fiecare an, alta solutie nu ar fi??
Va rog sa ma sprijiniti cu un raspuns care sa-mi fie folositor.

Multumesc!

Raspuns: Ca microintreprindere depuneti formularul 100 cu calcularea impoyitului pe venitul realizat. Daca...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 04 Iunie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X