Atentie, Contabili!

Codul Fiscal s-a modificat!
Va rugam sa cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Impozitul pe profit, venit si salarii"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Impozitul pe profit, venit si salarii

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Impozitul pe profit, venit si salarii".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Stiri si analize economice

Diurna. Avansuri spre decontare

Silviu Stoica, valabil la 05-Feb-2010

Intrebare: Obiectul de activitate este transport international de marfa, soferii primesc la plecare in cursa avansuri in lei pt a alimenta motorina la iesire si la intrare in tara si pentru plati rovignete si alte cheltuieli, stiu ca plati catre persoane fizice din casierie se pot face fara respectarea plafonului de 50 si 100 mil, dar as vrea sa stiu daca este legal sa se dea avansuri cu dispozitie de plata pentru deplasare unui singur salariat peste 5000 ron pentru a se face plati la mai multi furnizorii ( facturile de la un singur furnizor nu depasesc suma de 5000 ron dar per total cheltuielile pe cursa depasesc 5000 ron pe salariat).
Deasemenea, se poate sa fac dispozitii de plata catre mai multi salariati (pentru plati catre furnizori pe parcursul cursei) intr-o singura zi si sa depaseasca suma de 10000 ron?
In situatia in care se platesc diurne pentru soferii care efectueaza curse internationale si se achita din casierie cu dispozitie de plata contravaloarea a 300 euro in lei, este legal?? Soferii avand calitatea de salariat si fiind pers.fizice, se supun prevederilor regulamentului care limiteaza platile la 5000 si 10000 ron pe zi?

Raspuns: Potrivit art. 5 alin. (2) lit. c) din OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, cu modificarile ulterioare se pot efectua plati in numerar catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 5.000 lei (10.000 lei, daca furnizorul este o retea de magazine de tipul Cash&Carry). Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei.In baza alin. (3) al art. 5 sunt exceptate de la acest plafon cheltuielile de deplasare in interes de serviciu, in limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizatiei si a cazarii pe timpul deplasarii, precum si a cheltuielilor neprevazute, efectuate in acest sens.

Totodata, alin. (4) al art. 5 din acelasi act normativ, prevede ca la acordarea avansurilor spre decontare, in scopul efectuarii de plati catre persoane juridice, se vor respecta plafoanele prevazute la alin. (2) lit. c). Conform pct. 7 din Normele metodologice aprobate prin HG 2.185/2004, la data platii avansurilor spre decontare, sumele aferente intra in calculul plafonului zilnic maxim.


Cartea Verde a Contabilitatii 2015
Cartea Verde a Contabilitatii 2015

Vezi detalii

Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015
Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale 2015

Vezi detalii

OMFP 3055/2009 a fost abrogat!
OMFP 3055/2009 a fost abrogat!

Vezi detalii


Concret, nu puteti acorda mai multor salariati avansuri spre decontare in limita sumei de 5.000 lei, astfel incat suma avansurilor acordate intr-o singura zi sa depaseasca limita de 10.000 lei, intrucat calculul plafoanelor se face in functie de data acordarii avansurilor si, in consecinta, toate avansurile acordate in ziua respectiva intra in calculul plafonului zilnic maxim. Din aceleasi ratiuni, se poate aprecia ca si avansul catre un singur salariat nu trebuie sa depaseasca limita de 5.000 lei intr-o singura zi (din punct de vedere al plafoanelor pentru platile in numerar, salariatul este tratat ca si un furnizor).

Referitor la diurna, puteti acorda contravaloarea in lei a diurnei, daca ati convenit acest lucru cu salariatii prin contractul colectiv sau contractul individual de munca. Sumele incasate cu titlu de diurna de catre soferi nu intra in calculul plafonului pentru platile in numerar, fiind exceptate expres in acest sens de alin. (3) al art. 5 din OG 15/1996. De asemenea, daca, datorita specificului activitatii, este nevoie sa acordati salariatilor sume mai mari de 5.000 lei, atunci puteti acorda diferenta ca avans pentru cheltuieli neprevazute la momentul plecarii in deplasare in interes de serviciu, iar suma astfel acordata este exceptata de la calculul plafonului.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 05 Februarie 2010


Votati articolul "Diurna. Avansuri spre decontare":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

OG nr.6/2013

Intrebare: Firma are activitatea exploatarea si prelucrarea lemnului. Conform O.G. nr. 6/2013 are obligatia de a plati impozitul de 0,5% asupra veniturilor obtinute care sunt luate in considerare la stabilirea cifrei de afaceri.
Materia prima e obtinuta o parte din exploatari proprii si o parte rezulta din exploatarile altor agenti economici. La calcularea impozitului de 0,5% luam in calcul numai cifra de afaceri care rezulta din exploatarile proprii sau la cifra de afaceri totala?

Raspuns: Buna ziua,D100-Impozite si taxe care nu se platesc in contul unic41.(712)... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 05 Februarie 2010 ARTICOLE SIMILARE

Articole similare

Diurna. Avansuri spre decontare
Mai multe articole despre HG 2.185/2004
X

Noi apreciem opinia ta.
Adauga comentariul tau acum


user
user

Intrebare antispam: 4 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
Produse de contabilitate - REDUCERE 25%

Subiectele saptamanii

  • Declaratii PFA 2015 - Toate obligatiile declarative din acest an!

    • In atentia persoanelor interesate, va prezentam mai jos un material referitor la toate declaratiile pe care le depune un PFA in anul 2015. Declaratii PFA 2015 1)    PFA care au existat in 2014 si nu au fost inregistrate ca platitoare de TVA au obligatia depunerii la ANAF in anul 2015 urmatoarele declaratii: Pana pe 31 ianuarie (2 februarie in 2015 , pentru ca 31 este sambata) : Daca nu doriti ca i...» citeste mai departe aici

  • Optiunea pentru declararea si plata impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial. Termen 31 ianuarie

    •   Exprimarea optiunii pentru aplicarea sistemului de declarare si plata a impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial pentru anul fiscal 2015 se efectueaza pana la data de 31 ianuarie 2015* prin depunerea formularului 012 "Notificare privind modificarea sistemului anual/trimestrial de declarare si plata a impozitului pe profit". Optiunea efectuata este obligatorie pentru cel putin 2 ani fiscali conse...» citeste mai departe aici

  • CASS ar putea fi anulat pe ultimii trei ani. Proiect MPF ultima ora!

    • Anunt de ultima ora! Ministerul Finantelor a publicat pe site-ul propriu un proiect in ce priveste anularea contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anumite categorii de persoane. Se propune astfel anularea contributiei de asigurari sociale de sanatate datorata incepand cu anul 2012 pana la data intrarii in vigoare a Ordonantei Guvernului pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, din ianuarie 2015, de cat...» citeste mai departe aici

  • Determinarea venitului net in sistem real. Aspecte privind optiunea sau renuntarea

    • In ce priveste optiunea de determinare a venitului net in sistem real sau renuntarea la optiunea de determinare a venitului net in sistem real, redam mai jos urmatoarele aspecte: >> Au dreptul sa opteze pentru determinarea venitului net in sistem real, pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla, contribuabilii care obtin venituri din: - activitati independente, impusi in anul 2014 pe baza de norme de venit - drepturi de proprietat...» citeste mai departe aici

  • Studiu de caz: Vanzare sub costul de productie al serviciilor prestate

    • In cazul urmator, la nivelul societatii, sunt calculate cota de cheltuieli indirecte si cota de cheltuieli generale de administratie la anumite procente, iesite din contabilitatea de gestiune a societatii. In situatia calcularii devizelor oferta, se pot lua alte cote decat cele rezultate din contabilitatea de gestiune, de exemplu, mai mici, pentru incadrarea intr-un anumit pret al serviciului? Exista vreo lege care sa interzica acest lucru, avand in vedere fap...» citeste mai departe aici

  • Se pot retrage dividende inainte de inchiderea anului fiscal? Studiu de caz

    • In ce context se poate plati impozit pe dividende inainte de inchiderea anului fiscal, fiind astfel posibil sa se retraga dividende in avans? Potrivit reglementarilor Legii contabilitatii 82/1991, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 19, repartizarea profitului contabil se inregistreaza in contabilitate pe destinatiile expres prevazute, dupa aprobarea situatiilor financiare anuale in adunarea generala, insotite de rapoartele administratorilor, cenzorilor sau ale auditori...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Impozitul pe profit, venit si salarii
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Impozitul pe profit, venit si salarii".
X