Atentie, Contabili!

Codul Fiscal s-a modificat!
Va rugam sa cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Legea 70/2015 si OUG 6/2015  - comentarii si studii de caz

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Legea 70/2015

Regim TVA vanzari cladiri

de Mihaela Benta, valabil la 06-Apr-2010

Intrebare: 1. O cladire veche la care nu s-a adus imbunatatiri in ultimii doi ani, care se vinde, se aplica TVA?
2. O cladire (spatiu comercial in bloc locuinte) care a fost achizitionat cu un an si jumatate in urma, (la achizitionare s-a dedus TVA, a fost facturata cu TVA) si care se vinde acum, se aplica TVA sau nu?

Acest articol este preluat din Portal Contabilitate.ro
Itifaci Cont si gasesti toate raspunsurile la cele mai dificile intrebari.
Convinge-te
CLICK AICI

Raspuns: Ambele intrebari sunt reglementate de art. 141 alin .(2) si alin (3) din codul fiscal. Pentru usoara analiza a situatiei redam cadrul legal

"ART. 141
Scutiri pentru operatiuni din interiorul tarii


Cartea Verde a Contabilitatii 2015
Cartea Verde a Contabilitatii 2015

Vezi detalii

117 monografii contabile - aplicati CORECT noile modificari fiscal-contabile
117 monografii contabile - aplicati CORECT noile modificari fiscal-contabile

Vezi detalii

Lista completa a tuturor contraventiilor si infractiunilor fiscale
Lista completa a tuturor contraventiilor si infractiunilor fiscale

Vezi detalii



(2) Urmatoarele operatiuni sunt, de asemenea, scutite de taxa:
f) livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii noi sau de terenuri construibile. In sensul prezentului articol, se definesc urmatoarele:

1. teren construibil reprezinta orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii, conform legislatiei in vigoare;
2. constructie inseamna orice structura fixata in sau pe pamant;
3. livrarea unei constructii noi sau a unei parti din aceasta inseamna livrarea efectuata cel tarziu pana la data de 31 decembrie a anului urmator anului primei ocupari ori utilizari a constructiei sau a unei parti a acesteia, dupa caz, in urma transformarii;
4. o constructie noua cuprinde si orice constructie transformata astfel incat structura, natura ori destinatia sa au fost modificate sau, in absenta acestor modificari, daca costul transformarilor, exclusiv taxa, se ridica la minimum 50% din valoarea de piata a constructiei, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformarii

3) Orice persoana impozabila poate opta pentru taxarea operatiunilor prevazute la alin. (2) lit. e) si f), in conditiile stabilite prin norme
(3) Se considera a fi data primei ocupari, in cazul unei constructii sau a unei parti din constructie care nu a suferit transformari de natura celor mentionate la pct. 4 al art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, data semnarii de catre beneficiar a procesului-verbal de receptie definitiva a constructiei sau a unei parti din constructie. in cazul unei constructii realizate in regie proprie, data primei ocupari este data documentului pe baza caruia constructia sau partea din constructie este inregistrata in evidentele contabile drept activ corporal fix.

Astfel, pentru cladirea veche inplicit prin efectul legii se emite factura fara TVA.
Pentru intrebarea de la punctul al doilea situatia poate fi mai complicata in sensul ca daca aceasta constructie corespunde incadadrarii din textul normativ la cladire noua, atunci factura se emite cu TVA, operatia fiind supusa TVA. Este posibil ca dvs sa nu fiti primul proprietar, astfel in functie de data procesului verbal de receptie, in realitate cladirea sa fie tot veche, astfel implicit prin efectul legii, operatia este scutita de TVA fara drept de deducere.

Avand in vedere precizarea din intrebare, ca la data achizitiei a fost dedus TVA, iar livrarea este scutita fara drept de deducere, dvs aveti obligatia ajustarii TVA conform art. 149 din codul fiscal. Altfel spus, avand in vedere perioada fiscala de 20 ani pentru ajustarea TVA la cladiri, veti impartii TVA de la achizitie la 20, veti scade cat corespunde pentru activitatea de la achizitie si pana la vanzare, iar restul TVA se achita intr-o singura luna, la bugetul de stat, dvs inregistrand aceasta suma in decontul de TVA.

Acest articol este preluat din Portal Contabilitate.ro
Itifaci Cont si gasesti toate raspunsurile la cele mai dificile intrebari.
Convinge-te
CLICK AICI

Se retine ca aveti dreptul sa optati pentru taxarea TVA la livrarea de cladiri vechi, conform prevederilor de la art. 141 alin. (3) cod fiscal, depunand o notificare la autoritatea fiscala unde sunteti arondata, in aceasta ultima situatie, nu este obligatorie ajustarea TVA pentru imobilul la care s-a dedus la achizitie. Se retine ca nu exista un termen de depunere a acestei notificari, se recomanda insa existenta la efectuarea tranzactiei.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 09 Aprilie 2010


Votati articolul "Regim TVA vanzari cladiri":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Tratament fiscal vouchere acordate salariatilor

Intrebare: Buna ziua,

In cazul in care cu ocazia sarbatorilor acordam angajatilor vouchere emise de un furnizor prin care ei isi pot cumpara produse de la acesta in limita a 150 lei , care este tratamentul fiscal al avantajelor de acest tip ? Se impoziteaza, si nu se suporta contributii?

Multumesc.

Raspuns: Doar in cazul in care sunt oferite de furnizor cu titulatura de cadouri pentru firma dumneavoastra...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 09 Aprilie 2010 ARTICOLE SIMILARE

X

Noi apreciem opinia ta.
Adauga comentariul tau acum


user
user

Intrebare antispam: 3 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
Produse de contabilitate - REDUCERE 25%

Subiectele saptamanii

  • PFA-urile si-ar putea pierde peste 40 la suta din venituri. Sunt amenintate cu plata retroactiva a contributiilor pe 5 ani

    • Plata contributiilor sociale de catre programatorii din industria IT, responsabili de circa 6% din PIB, ii poate face pe acestia sa se indrepte catre tari in care nu vor avea de indeplinit aceasta obligatie fiscala.  Aceste obligatii se vor aplica insa tuturor PFA-urilor, indiferent de domeniu. Astfel,  cei care activeaza ca PFA cu profesii de programatori si informaticieni si colaboreaza cu companii de IT inclusiv multinationale pot risca sa plateasca toate contributiile ...» citeste mai departe aici

  • Atentie! Firmele pot fi dizolvate din oficiu daca nu depun situatiile financiare anuale

    • Conform unor modificari aprobate recent si promulgate de presedintele Klaus Iohannis, societatile  vor putea fi radiate din oficiu sau la cererea ANAF ori a creditorilor in cazul in care depasesc cu mai mult de 60 de zile termenul de depunere a situatiilor financiare anuale. "Firmele vor putea fi radiate din oficiu sau, spre exemplu, la cererea ANAF sau a creditorilor, in cazul in care societatea nu si-a depus situatiile financiare anuale, si, dupa caz, si...» citeste mai departe aici

  • Depunere numerar la banca. Legea 70/2015

    • Conform Legii 70/2015, incasarile de la o persoana juridica, pe zi si factura sunt limitate la 5000 lei iar platile fragmentate sunt interzise. In situatia in care societatea are de recuperat de la un client din 2014 o suma ce depaseste plafonul stabilit, s-a incasat deja o suma sub 5000 lei in numerar, intrebarea este: Clientul poate sa  depu...» citeste mai departe aici

  • Proiect nou MFP privind institutiile publice si instrumentele de plata

    • Redam mai jos proiectul de ordonanta publicat recent de Ministerul Finantelor pe site-ul propriu, referitor la  reglementarea unor masuri financiar bugetare.   ORDONANTA DE URGENTA privind reglementarea unor masuri financiar bugetare avand in vedere: − preocuparea institutiilor europene, respectiv a Comisiei Europene a Bancii Centrale Europene in vederea respectarii de catre statele membre a articolelor 123 si 124 din Tratatul privind functionar...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Legea 70/2015 si OUG 6/2015  - comentarii si studii de caz
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz".
Stiri si analize economice
SATI
X