Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Scutire impozit tichete de masa

tichete de masaimpozithandicapOUG 582010impozit pe venit

de Gabriela Dita, valabil la 06-Iul-2010

Intrebare: Referitor la noua Oug 58/2010 in care la tichetele de masa se aplica impozitul pe salariu, cei care sunt scutiti de la plata impozitului pe salariu pentru ca au certificat de handicapat atunci este scutit si de acest impozit care se refera la tichetele de masa?

Raspuns: Incepand cu data de 01.07.2010, tichetele de masa numai constituie venituri salariale neimpozabile datorita modificarii aduse lit. b) de la alin. (4) al art. 55 din Codului fiscal de O.U.G nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale.

Ca urmare a modificarii amintite, tichetele de masa reprezinta venituri salariale in baza art. 55 alin. (1) din Codul fiscal potrivit caruia, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.

Daca vrei sa adresezi si tu o intrebare Specialistilor CLICK AICI.

Potrivit art. 55 alin. (4) lit. k1) din Codul fiscal, veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la functia de baza nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit.

Asadar, Codul fiscal stabileste scutirea de impozit pentru veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la functia de baza. Or, in veniturile din salarii intra si tichetele de masa.

Insa, exista posibilitatea ca normele metodologice de aplicare a O.U.G nr. 58/2010 ce urmeaza a fi elaborate de catre Ministerul Finantelor Publice in termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei a ordonantei de urgenta sa stabileasca o alta situatie.


Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018
Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018

Vezi detalii

Top 50 de situatii in care inspectorii fiscali comit abuzuri
Top 50 de situatii in care inspectorii fiscali comit abuzuri

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii




Daca vrei sa adresezi si tu o intrebare Specialistilor CLICK AICI.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masaimpozithandicapOUG 582010impozit pe venit

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 06 Iulie 2010


Votati articolul "Scutire impozit tichete de masa":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Daca s-a facut o plata gresita, se mai poate indrepta ?

Intrebare: Buna seara !

Va supun atentiei o speta interesanta
si va rog sa imi spuneti daca o asemenea problema contabila
se poate rezolva:

Fostul contabil sef a facut o plata pentru prestari de servicii
cu Ordin de plata in care
s-a trecut din greseala un alt numar de cont.

Abia acum s-a descoperit greseala,
faptul ca din eroare de redactare
s-a trecut un alt cont decat cel din care trebuia sa se faca plata.

Plata ar fi fost totusi corecta daca
s-ar fi facut inainte virare
din acel cont care s-a trecut din greseala
si in care erau bani,
in contul gol din care trebuia sa se faca plata.

Plata gresita s-a facut la sfarsitul anului trecut,
in luna decembrie 2014,
prin Trezorerie.

Acum nu se mai poate face o rectificare
sau o alta operatiune contabila
prin care sa se corecteze greseala ?
Fiind un alt an de exercitiu financiar,
se mai poate face acest lucru ?

Raspuns: Daca nu se poate corecta bugetul anului trecut, nu aveti posibilitatea sa schimbati ceva.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 06 Iulie 2010 ARTICOLE SIMILARE

Articole similare

Scutire impozit tichete de masa
Mai multe articole despre oug 582010

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile
X