Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Politica noastra de Cookies.
Atentie, Contabili!
MFP a anuntat modificari la Legea TVA de la 1 ianuarie!
Cititi si descoperiti toate noutatile fiscale care va afecteaza activitatea!
Descarcati gratuit Raportul Special -
"Aplicarea TVA modificarile legii de la 1 ianuarie 2014"

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
Codul Fiscal 2014

Stiri si analize economice
Arhiva
Aplicarea Ordonantei 30 din 2011 pentru impozite si taxe locale



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Calculeaza salarizare
Salariul Dvs.
Persoane in intretinere
Pentru calculul detaliat apasati aici
Firme de contabilitate
ANGEL ACCOUNTING SERVICES SRL
Satu Mare
Societate membra CECCAR, oferim servicii complete ...
1 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
Vezi firme de contabilitate Firme audit
2 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
ANDERSSEN CONSULTING GROUP
Bucuresti
Anderssen Consulting este o firma de consultanta c...
Vezi firme de audit Contabili particulari
3 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
ANDREEA SUCIU
Cluj Napoca
Expert contabil, PFA, ofer seriozitate si profesio...
Vezi contabili particulari

Contabilul.ro arrow Contabilitate Deducere TVA in cazul unei achizitii de la o societate in insolventa


Deducere TVA in cazul unei achizitii de la o societate in insolventa

Cuvinte cheie: tva, deducere, insolventa


Atentie: Avand in vedere faptul ca incepand cu anul 2010 societatile comerciale aflate in insolventa factureaza cu TVA, se pune intrebarea daca acest TVA este deductibil pentru o persoana juridica ce cumpara marfa de la o persoana juridica aflata in insolventa.

Precizari: In acest moment legea nu limiteaza deducerea TVA aferenta facturilor de achizitii de la  societatile in insolventa.
-    Facem precizarea ca nici inainte de 01.01.2010, in perioada cand a functionat masura simplificarii, sub forma de taxare inversa, in baza art. 160 din Codul fiscal, pentru anumite bunuri si servicii furnizate de societatile in insolventa, aceasta livrare nu a fost scutita de TVA.

Taxarea invesa a fost doar o masura de simplificare.
-    Din punctul nostru de vedere exercitarea deducerii TVA se face respectand prevederea stabilita de art. 145 din Codul fiscal.
-    Sfera de aplicare a dreptului de deducere:
(1) Dreptul de deducere ia nastere la momentul exigibilitatii taxei.
(2) Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:
a) operatiuni taxabile;
b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in România;
c) operatiuni scutite de taxa, conform art. 143, art. 144  si art. 144^1;


d) operatiuni scutite de taxa, conform art. 141 alin. (2) lit. a) pct. 1 - 5 si lit. b), in cazul in care cumparatorul ori clientul este stabilit in afara Comunitatii sau in cazul in care aceste operatiuni sunt in legatura directa cu bunuri care vor fi exportate intr-un stat din afara Comunitatii, precum si in cazul operatiunilor efectuate de intermediari care actioneaza in numele si in contul altei persoane, atunci când acestia intervin in derularea unor astfel de operatiuni;
e) operatiunile prevazute la art. 128 alin. (7) si la art. 129  alin. (7), daca taxa s-ar fi aplicat transferului respectiv.
(3) Daca nu contravine prevederilor alin. (2), persoana impozabila are dreptul de deducere a taxei si pentru cazurile prevazute la art. 128 alin. (8) si la art. 129  alin. (5).
(4) in conditiile stabilite prin norme se acorda dreptul de deducere a taxei pentru achizitiile efectuate de o persoana impozabila inainte de inregistrarea acesteia in scopuri de TVA, conform art. 153.

-    Din punctul nostru de vedere si calitatea facturii trebuie sa corespunda intocmai prevederilor stabilite de art. 155 din Codul fiscal, in sensul ca se necesita completarea rubricatiei minime obligatorii. In opinia noastra autoritatea fiscala poate sa nu permita deducerea TVA de pe o factura ce nu este conforma.
-    In acest sens va anexam  decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie – Sectii Unite, nr. 5/2007 publicata in M.Of. nr. 732 din 30.10.2007, ca urmare a recursului procurorului general in interesul legii stabileste ca: „taxa pe valoarea adaugata nu se poate deduce si nici nu poate fi diminuata baza impozabila la stabilirea impozitului pe profit daca documentele justificative nu contin sau nu furnizeaza toate informatiile prevazute de dispozitiile legale in vigoare la data efectuarii operatiunii pentru care se solicita deducerea taxei pe valoarea adaugata.”

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 15 Iulie 2010

ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

tva-valoare reziduala leasing reglare

Intrebare: Valoarea regularizare TVA valoare reziduala la leasing este deductibila? Stiu ca: Pentru valoarea reziduala se limiteaza dreptul de deducere a TVA. Pot include suma respectiva in costul de achizitie al mijlocului fix achizitionat in leasing. Astfel, TVA limitat la deducere in cazul valorii reziduale, este cheltuiala deductibila. Vreau sa precizez ca valoarea reziduala a fost introdusa in costul de achizitie dar in schimb acum cand se termina leasingul mi-a sosit factura prin care regularizeaza TVA de la 19 la 24 si am diferenta de TVA acesta este deductibil 50% ?? Cum procedez cu deducerea? Va multumesc

Raspuns: Valoarea reziduala are limitat dreptul de deducere a TVA. Valoarea reziduala se va include in costul... citeste tot raspunsul aici


Alte articole referitoare la tva


» Nu uitati de declaratiile cu termen-limita la 25 aprilie!

» Aveti Memoratorul de Contabilitate si Planul de Conturi General 2014?

» Curs facturare si stornare avans. Cum vom factura corect?


Contabilitate 45000 de contabili citesc zilnic stirile si modificarile legislative din domeniul CONTABILITATII. Aboneaza-te GRATUIT si vei primi CADOU raportul special "Aplicarea TVA modificarile legii de la 1 ianuarie 2014" .

Noi apreciem opinia ta. Adauga comentariul tau acum








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Comentarii articol
Postat de: li*****
  Foarte bine.Tot asa pe mai departe.
Data adaugarii: 25-Mar-2013

Adauga acest articol in site-ul tau

Alte articole referitoare la deducere, insolventa,


» Norme de aplicare a Codului de procedura fiscala - Actualizat 2014

» Analiza Declaratia 205. Ce obligatii avem de indeplinit?

» Diferenta pozitiva din reevaluarea. Cum veti proceda?

Vezi toate articolele referitoare la deducere (1073)

» Codul insolventei adoptat a provocat scandal in Parlament

» Noul Cod al insolventei inclina balanta spre practicienii in INSOLVENTA. Ce spune seful Fiscului?

» Examenul pentru dobandirea calitatii de practician in INSOLVENTA. Termen-limita inscriere la 16 aprilie

Vezi toate articolele referitoare la insolventa (173)

Alte articole publicate in data de 15 Iulie 2010






Top cautari




© 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Harta site  |   Contact  |   Termeni si conditii  |   Privacy policy RO  |   Privacy policy EN  |   RSS  



SATI