Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Ce etape urmam cand inregistram un contract cu plata in rate?

contract plata rateinregistrari contabilefurnizortransfer drept proprietate


Redam mai jos solutia contabila pentru inregistrarea unui contract cu plata in rate incheiat cu un furnizor de servicii de telefonie. Durata contractului este de 24 de luni.

Raspuns:

Presupunem ca transferul dreptului de proprietate se face in momentul livrarii bunului. Din punct de vedere al TVA, in conformitate cu prevederile art. 128, alin. (3), lit. a) din Codul fiscal actul generator pentru exigibilitatea TVA este predarea efectiva a bunului.

La art. 128. (1) se precizeaza ca este considerata livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca si un proprietar iar la art. 128 alin. (3) lit a se precizeaza ca:
“(3) Urmatoarele operatiuni sunt considerate, de asemenea, livrari de bunuri, in sensul alin. (1):
a) predarea efectiva a bunurilor catre o alta persoana, ca urmare a unui contract care prevede ca plata se efectueaza in rate sau a oricarui alt tip de contract care prevede ca proprietatea este atribuita cel mai tarziu in momentul platii ultimei sume scadente, cu exceptia contractelor de leasing";

Asadar in momentul livrarii bunului ar fi fost normal sa primiti o factura cu intreaga valoare a centralei telefonice asa cum este prevazuta in contract, iar dvs. sa inregistrati factura in contabilitate astfel::

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii

Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili

Vezi detalii

Manualul mijloacelor fixe 2018
Manualul mijloacelor fixe 2018

Vezi detalii




1. Livrarea centralei telefonice:

% = 404/Furnizori de imobilizari X
2xx/ Echipamente tehnologice/Aparatura birotica
4426/TVA deductibila

2. Din cele prezentate scadenta ratelor se face pe factura emisa lunar de catre Romtelecom.:

% = 401/Furnizori

626/Cheltuieli postale si taxe de telecomunicatii
4426/TVA deductibila
404/Furnizori de imobilizari (cu rata scadenta)

3. Achitarea facturii lunare si implicit a ratei lunare:

401/Furnizori = 5121/5311-Banca/Casa

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contract plata rateinregistrari contabilefurnizortransfer drept proprietate

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 30 Mai 2012


Votati articolul "Ce etape urmam cand inregistram un contract cu plata in rate?":
Rating:

Nota: 4.67 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contract creditare societate comerciala

Intrebare: Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri pentru urmatoarea problema :

Am contract de creditare societate incheiat cu asociatii firmei -asociatii crediteaza societatea (persoane juridice si fizice straine nerezidente , iar procentul de detinere maxim nu depaseste pt nici un asociat 11%-deci nu e cazul de afiliati) . Contractul este in valuta si in forma initiala prevede o dobanda anuala de 6%. La finalul anului 2015 asociatii vor sa renunte la dobanda pentru anul acesta printr-un act aditional. Este legal acest lucru? Sau dobanda de 6% este obligatorie?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Raspuns: Dobanda pentru creditarea societatii de catre asociati nu este obligatorie, dar aceasta nu poate fi...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 30 Mai 2012 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 1 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X