Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Politica noastra de Cookies.
Atentie, Contabili!
MFP a anuntat modificari la Legea TVA de la 1 ianuarie!
Cititi si descoperiti toate noutatile fiscale care va afecteaza activitatea!
Descarcati gratuit Raportul Special -
"Aplicarea TVA modificarile legii de la 1 ianuarie 2014"

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
Codul Fiscal 2014

Stiri si analize economice
Arhiva
Aplicarea Ordonantei 30 din 2011 pentru impozite si taxe locale



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Calculeaza salarizare
Salariul Dvs.
Persoane in intretinere
Pentru calculul detaliat apasati aici
Firme de contabilitate
ANGEL ACCOUNTING SERVICES SRL
Satu Mare
Societate membra CECCAR, oferim servicii complete ...
1 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
Vezi firme de contabilitate Firme audit
2 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
ANDERSSEN CONSULTING GROUP
Bucuresti
Anderssen Consulting este o firma de consultanta c...
Vezi firme de audit Contabili particulari
3 SFERO SRL
Cluj Napoca
SFERO SRL este o societate de contabilitate,audit ...
ANDREEA SUCIU
Cluj Napoca
Expert contabil, PFA, ofer seriozitate si profesio...
Vezi contabili particulari

Contabilul.ro arrow Studii de caz Decontare cheltuieli transport salariati. Impozit pe venit. Deductibilitate cheltuieli


Decontare cheltuieli transport salariati. Impozit pe venit. Deductibilitate cheltuieli

Cuvinte cheie: Codul muncii, impozit pe profit, Codul fiscal, decontare cheltuieli

Analizam mai jos cazul unei societati care a inclus in contractul colectiv de munca faptul ca salariatii isi pot deconta cheltuielile de deplasare la si de la locul de munca la valoarea unui abonament. Vom vedea cum se trataeaza din punct de vedere al impozitului pe profit si al impozitului pe salarii aceste cheltuieli.

Raspuns:

Din punct de vedere al impozitului pe venit, in conformitate cu prevederile art. 55 alin. (1) din Codul fiscal sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.

Sunt considerate avantaje:

- permise de calatorie pe orice mijloace de transport, folosite in scopul personal (art. 55 alin. (3) lit. f) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal ;
- abonamentele pentru mijloacele de transport precum si permisele de calatorie pe diverse mijloace de transport (punctul 70 lit. c) si d) din Titlul III al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal ).
In conformitate cu prevederile punctului 77 din normele mentionate contravaloarea abonamentelor pe mijloacele de transport in comun pentru angajatii a caror activitate presupune deplasarea frecventa in interiorul localitatii nu este considerata avantaj.
 
Potrivit art. 55 alin. (4) lit. a) si f)  din Legea 571/2003 privind Codul fiscal , nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:

-    contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, astfel cum sunt prevazute in contractul de munca,

-    contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au domiciliul si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii.

Asadar, nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile contravaloarea cheltuielilor de deplasare pentru transportul intre localitatea in care angajatii isi au domiciliul si localitatea unde se afla locul de munca al acestora, la nivelul unui abonament lunar, pentru situatiile in care nu se asigura locuinta sau nu se suporta contravaloarea chiriei, conform legii.

Din punct de vedere al impozitului pe profit, in opinia noastra aceste cheltuieli efectuate in baza contractului colectiv de munca se incadreaza in categoria cheltuielilor sociale deductibile limitat conform art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal .In conformitate cu prevederile acestui articol, cheltuielile sociale sunt deductibile in limita unei cote de pana la 2%, aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii 53/2003 - Codul muncii , cu modificarile si completarile ulterioare.

Intra sub incidenta acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru inmormantare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele, precum si cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor activitati ori unitati aflate in administrarea contribuabililor: gradinite, crese, servicii de sanatate acordate in cazul bolilor profesionale si al accidentelor de munca pana la internarea intr-o unitate sanitara, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, camine de nefamilisti, pentru scolile pe care le au sub patronaj, precum si alte cheltuieli efectuate in baza contractului colectiv de munca.

In cadrul acestei limite, pot fi deduse si cheltuielile reprezentand: tichete de cresa acordate de angajator in conformitate cu legislatia in vigoare, cadouri in bani sau in natura oferite copiilor minori si salariatilor, cadouri in bani sau in natura acordate salariatelor, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariatii care au suferit pierderi in gospodarie si contributia la fondurile de interventie ale asociatiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament.

Pct. 33 indice 1 din normele metodologice date in aplicarea acestui articol stabileste ca, cheltuielile efectuate in baza contractului colectiv de munca, ce intra sub incidenta prevederilor art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal , sunt cheltuielile de natura sociala stabilite in cadrul contractelor colective de munca la nivel national, de ramura, grup de unitati si unitati, altele decat cele mentionate in mod expres in cadrul art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal.
Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 02 August 2012

ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Deductibilitate integrala tva autoturisme

Intrebare: Cum pot dovedi in fata organelor de transport ca un autoturism cu masa pana la 3500 kg si pana la 9 locuri este folosit de administrator exclusiv pentru activitatea economica, societatea avand un contract de leasing pt acest autoturism. Mentionez ca din punctul de vedere al celor care vin in control nu se poate ca acesta sa fie utilizata exclusiv in scop economic. Cum ma sfatuiti sa procedez? Daca societatea are doi administratori si fiecare foloseste cate un autoturism, nu am dreptul deducerii integrale pentru ambele autoturisme?

Raspuns: Conform prevederilor OUG nr. 24/2012 se limiteaza dreptul de deducere pentru cheltuielile de functio... citeste tot raspunsul aici


Alte articole referitoare la Codul muncii


» Lipsa documente. Cum procedam pentru platile prin cardul societatii?

» Contribuabilii sistemelor de asigurari sociale - Contributii sociale obligatorii - Norme metodologice Codul fiscal

» Calculul profitului impozabil - Impozitul pe profit - Norme Metodologice Codul fiscal


Contabilitate 45000 de contabili citesc zilnic stirile si modificarile legislative din domeniul CONTABILITATII. Aboneaza-te GRATUIT si vei primi CADOU raportul special "Aplicarea TVA modificarile legii de la 1 ianuarie 2014" .

Noi apreciem opinia ta. Adauga comentariul tau acum








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Adauga acest articol in site-ul tau

Alte articole referitoare la impozit pe profit, Codul fiscal, decontare cheltuieli,


» Scapam de impozitul pe profit

» Cine nu emite bon fiscal nu va mai avea dreptul sa ceara plata cuvenita

» Afacere unica: Trei miliarde de dolari fara a plati TVA sau IMPOZIT PE PROFIT

Vezi toate articolele referitoare la impozit pe profit (658)

» Plusuri si minusuri la inventarierea marfurilor. Ce note contabile facem?

» Reducerile comerciale. Cum inregistram factura de reducere primita de la furnizor?

» De retinut daca obtineti venituri din activitati independente si primiti indemnizatie crestere copil

Vezi toate articolele referitoare la Codul fiscal (3520)

» DECONTARE CHELTUIELI cu materiale consumabile. Cum facem factura externa?

» DECONTARE CHELTUIELI cu salariatii. Conditii corecte de deducere

» DECONTARE CHELTUIELI transport salariati. Impozit pe venit. Deductibilitate cheltuieli

Vezi toate articolele referitoare la decontare cheltuieli (5)

Alte articole publicate in data de 02 August 2012






Top cautari




© 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Harta site  |   Contact  |   Termeni si conditii  |   Privacy policy RO  |   Privacy policy EN  |   RSS  



SATI